bugün

ağrı , muş.
veya muş, ağrı.
muğla, yozgat.
geri kalmış kent yoktur geri kalmış kafa vardır böyle bir konuda genelleme yapmak yanlıştır.
adıyaman. güzel memleketim.
hakkaridir.
kesinlikle yozgat'tır.
2007 yılında belediyenin, şehrin çeşitli yerlerine yerleştirdiği bilboardlarda yaptığı şu reklam, şehrin gelişmişlik seviyesi hakkında sanırım açıklayıcı olacaktır;

"kırıkkaleyi kaldırımla tanıştırdık"

tekrar ediyorum, tarih 2007...
GOZUMLE GORDUGUM BATMANDIR.
aydın, muğla, afyon.

bir doğu sanki geri kalmış vah garipler.
tüm şehirlerde olabilecek bir durumu, sadece o şehirde varmış gibi lanse etmek ve şehri kötülemek ayıptır.

emin olun tüm şehirlerde; ger kalmışı da var, okumuşu da var!
kent değil de bir köyden bahsedelim, abdullah öcalanın doğduğu köy. köye taa ne zamandır elektrik su bile gitmiyordu, sanki kaçak kullanmıyolar anasını satayım ama olsun sonuçta ordakiler de insan, sen bir köpek çıkardı diye o köyü susuz yolsuz vs. bırakamazsın kardeşim.
sosyal açıdan mı ekonomik açıdan mı?

sosyokültürel açıdan iç, doğu ve güneydoğu anadolunun ekseriyetinin afganistan'dan farkı yok ne yazık ki (istisnai yerleşkeler var eskişehir gibi o da ortalaması. kimi yerleri oranın da berbat.)

ekonoımik açıdansa özal'dan beri marmara hariç türkiye'nin batısına çivi çakılmıyor.

amasya, sinop, gümüşhane, bilecik gibi iller acınacak durumda. samsun'un denizli'nin öyle ilçeleri var ki insanlar hane halkı olarak koca bir kışı 1000 lira gibi bir parayla geçiriyorlar.

ama varsa yoksa "kekolar eziliyür..." edebiyatı...

hodri meydan ;

ege'de hastanesi olmayan ilçe sayısı ile doğu anadolu'da hastanesi olmayan ilçeleri karşılaştıralım... bakalım sonuç ne çıkacak?
izmir. 25 yıldır yaşıyorum kendimi bilmeye başladığım andan itibaren izmir'i nasıl hatırlıyorsam halada aynı hiçbir şey değişmezmi hiç gelişmez mi arkadaş bu şehir. oysa potansiyel olarak o kadar da yatırama uygun bir şehir ki. neden gelişemediğiyle ilgili bir çok fikrim var aslında ama izmirli chpliler at gözlüklerini hiçbir zaman çıkarmadıkları için söylemeye bile gerek görmüyorum. çıkarsalar şu at gözlüklerini görseler belediyeciliğin sadece park ve kaldırım yapmak olmadığını. başka iller metroyu kullanmaya başlayalı yıllar oluyor biz karşıyaka gibi bir ilçeye metroyu yeni gördük (oda tam metro değil). sırf akıllarındaki eğer başka bir parti gelirse bu rahatlığımızı kaybederiz düşüncesi yüzünden gelişmiyor gelişmeyecekte.
Muş,Ağrı,Amasya,Bilecik,Tokat