bugün

Bazen kendi kendime sorduğum soru. Dünyanın her ülkesinde kutuplaşmalar vardır. insanlar her türlü sebepten dolayı birbirine girebilir. Çok saçme sebeplerden inanılmaz boyutta kavgalar çıkabilir.

Şimdi bunları bir kenara koyuyorum. Yani Türkiye özelinde bakıyorum. Sonuçta kurtuluş mücadelemizi vereli daha 100 sene olmamış. Sadece 100 sene önce memleketin her tarafı can siperena mücadele etmiş her karış toprak için. Bakın mesela bugün toplumun bir kesimi tarafından dışlanan Urfa o günlerde şanlı Urfa olmuş. Bugün belki birileri tarafından dışlanan o urfalılar. O günlerde bu vatan için akıttıkları kanlarla Şanlıurfalı olmuşlar.

Aynı urfalılar geçen 60-70 senede ne yaptı da mesela bugün başka türlü anılıyor. Bizim tekrar bir araya gelmemiz yeniden bir bütün olmamız için illa istiklal mücadelesi gibi ülkenin her tarafının işgal altında mı kalması gerekiyor? Rahat mı batıyor bize?

Yine düşünüyorum kendi kendime misal diyorum Amerika birleşik devletleri. Ya bu adamlarda 30-40 tane farklı etnik grup var. Alman , ingiliz , Fransız , italyan , hispanik , Afrikalılar , iskandinavlar , iskoçlar vs. Daha 200 sene önce bir arada yaşamaya başlamışlar. Bizim gibi asırlardır, dedelerinin dedelerinin dedelerinden beri aynı coğrafyada yaşayan insanlar da değiller. Bu adamlar niye birbirine girmiyor diye düşünüyorum. Mesela var mı hiç bağımsızlık isteyen hispanikler? italyanlar biz ayrılmak istiyoruz falan diye örgüt kurmuş mu hiç? Almanya ya bakiyorum. Bizimkiler dışında onlarda da kaç tane farklı etnik grup var sayılırı hiç te az olmayan. Ama adamlar sadece o topraklarda 30-40 yillik mazisi olanları bile kendi kültürü içinde eritmiş. Bundan 30-40 sene önce Erzincan dan kalkıp Almanya ya gurbete giden Ahmet amca nın torunu kadir olmuş adeta bir alman. Türkiye ile nerdeyse bir bağı kalmamış ve alman olmayı benimsemiş. Kendini Türk hissedenlerin de öyle bir derdi yok.

Yanı başımızda iran da bakıyorum 20 milyondan fazla Türk yaşıyor. Belki büyük çoğunluğu Şii bu yönüyle bizden farklilar ama sonuç itibariyle Türk. Ayni soydan geldiğimiz ve bizim gibi Türk olmayı benimseyen insanlar. Bildiğim kadarıyla dış müdehale ile kışkırtılıp iran a karşı bağımsızlık mücadelesi vermeleri için gazlandıkları dönemler olmuş ama sınırları içinde yaşadıkları devlete karşı topyekün bir isyan hareketi içinde olmamışlar. Üstelik te iran devleti tarafından kendilerine pek çok sıkıntı yaşatılmasına rağmen.

Elbette kışkırtmaların sonuç verdiği ve sonrasında iç savaşa gidip dağılan ülkeler de var. En basitinden Yugoslavya yakın tarihten bunun örneği. Ukrayna , ırak , Suriye gibi daha da yakın örnekler de var. Sonra ispanya ve ingiltere nin yaşadığı ve devlet tarafından bir sekilde çözüme kavusturulan örnekleri de var ama ben bize gelmek istiyorum.

Sonuçta bizim hep beraber olarak bu ülkeyi kanlarımızla sulayarak kurmamızı üzerinden 100 sene bile geçmemiş daha. Yani nasıl oldu da bu kadar hızlı ayrıştık biz? Son 10-15 yılda bu ayrışma hiç olmadığı bir seviyeye geldi. Yani 10 sene önce de tamam yine ülkenin doğusu batısı birbiriyle sorunluydu ama bu seviyede değildi. Çok net bir şekilde insanlar şunu diyordu. PKK hepimizin ortak düşmanı ve şu da çok netti pkk doğunun insanından çok az bir destek görüyordu. Van gibi bir şehirde mhp nin ciddi bir oy kitlesi vardi ki bugün mhp Van dan oy alamıyor bu nasıl bu hale geldi.

Bunu neden yazma ihtiyacı hissettim onu da belirteyim. Ne yazık ki artık sinirler son noktasına gerilmiş. Çok endişe ediyorum ülkem adına. insanlar birbirleri hakkında hemen bir kanaate varıp onu hain veya düşman ilan ediyor. Bir sıkıntı varsa onu çözmek yerine daha da üzerine gidiyor. Bunu ben de yapıyorum ne yazık ki. Artık yapmamak için elimden geleni yapacağım. Ne gibi mesela? işte bu meseleler ilgili. Şimdi toplum zaten gerim gerim gerilmiş. Bir de ben üzerine tuz biber ekecek ifadelerden artık kaçacağım. insanları birleştirici ifadeler kullanmak için elimden geleni yapacağım. Şucular şöyle, bucular Böyle gibi ifadeleri kullanmamak için uğraşacağım. Çünkü hem bir faydası yok hem de iki tarafı daha da ayrıştırıyor ve içlerinde öyle olmayanlar varsa da gururuna dokunduğu için ister istemez o hale geliyor. Yaş kibriti bile 40 kez çaksan alev alır demişler.

Durumumuz yoktu okuyamadik kardeş denilecek türden bir yazi oldu ama olsun ben de biraz içimden geçenleri yazdım. Ülkemiz sıkıntılar içinde , her gün bir başka olumsuz haber geliyor biz de en azından vatandaş olarak yapabileceğimiz bir şeyler varsa bunları yapma gayreti içinde olalım. Ateşe körükle gitmenin kimseye bir faydası olmaz.