bugün

Din ile devlet işlerinin ayrılması iyi bilseydi. Lakin spor ile devletinde birbirinden ayrılması gerekir
Bana göre Laiklik gibi şeyler gider ise türkiye cumhuriyeti diye bir devlet kalmaz zaten..
Kimsenin bu topraklardan silmeyi başaramayacağı gerçeği haykıran cümle.
işine gelmeyeni arabistan’ a alalım.
Arapcilari kudurtan söylem.

Yallah Arabistan'a.
Laiklik masonların teminatı altında olduğu içindir. Ne zaman masonların dünya üzerindeki egemenliği biter her devlet kendi kararını kendi alabilir.
türkiye laikliğinden ziyade müslüman devletler arasında en güçlü olanıdır. bu nedenle islam devletlerine yaptığı liderlik vasfı türkiyeyi bir komutanın koyduğu 6 oku benimsetmekten uzaklaştırmıştır.
Laik türkiye yönetiminde siyaset içinde din kullanılıyor. Türkiye ne laik ne demokratik sadece bize öyle inandırmaya çalışıyorlar ama asıl işleyiş o değil anlayın artık şunu.
Laikliği halen şahıslara özgü zannedenler var bende buna şaşıyorum. Bakın laiklik devlete özgüdür. Devlet laik olmaz ise 4.700 tl maaş alan 50 dakika çalışıp sadece yatan imamlar dolar memlekete. Din kültürü öğretmenleri müdür olur. Her yerde imam hatipli dil bilmeyen Büyükelçiler olur.
Lâik kalmadığı zaman işte askeri kıyafetli islamcı terör örgütü sempatizanları yıllarca aynı partiye oy verdikleri kişilerin üzerine tank sürüyor.
Akıllara kazınmış güzel ve anlamlı bir slogandır.
laiklik cok havada bi kavram olduğu için kalsada kalmasada fark etmeyecektir. bizdeki belli bi sınıf için dizayn edilmiş asla halkin kabul etmediği bi sistemdir. o yüzden genel kabul görmemiş her sistem gibi yavaşça eriyip kaybolmakdadir.
Lafta laik olan bu piçler yüzünden halkta laiklik=dinsizlik diye bir algı oluştu zaten.
şahsen şu yönetimle laik kaldığımızı düşünmüyorum. dinle devlet işleri birlikte yürütüldüğü konusunda kesin bi kanıya varamam fakat.. yönetimdekilerin dini kullanarak halkı manipüle ettiğini söyleyebilirim.
4 karı alamayan Bedevilerin Korkulu rüyasıdır.
Yalan olmuş slogan, evet şu an zamanında her fırsatta “ Türkiye laiktir laik kalacak “ diye yırtınanlara oturma organımla gülüyorum, evet ne oldu sizin 80 yılda inşa ettiğiniz sistem ??, 15 yılda enkaza döndü, çok mutluyum, evet.
Hilafeti yönetim biçimi sananların zoruna giden gerçektir.
Hilafet yönetim değil sömürü biçimidir. Bu yüzden islam ülkeleri bile hilafetin düşüncesinden bile yaka silkiyor.
Modern dünyayla bağdaşmayan hayallerin peşinden koşanlar yok olmaya mahkumdur.
ülkelerin sistemleri arabalar, uçaklar falan gibidir. devlet organları yüzyıllar içerisinde gelişti. insanlık bu organları devlet iyi işlesin diye icat etti. yoksa bilindiği üzre çöküyo devletler.

laiklik bazı devletlerde yazılı bazı devletlerde de ismi laiklik olarak geçmeden uygulanan türden bir laikliktir. fransa´da yazılıdır mesela, ama almanya´da yazılı değildir- ancak laiklik almanya´da neredeyse fransa´dan daha iyi uygulanır. daha geçen yıl uçakta ekonomi uçması gerekirken business uçtu, diye kardinal yargıladı almanya. adam hala hapiste. kardinal bu da- vatikan da koltuğu var adamın. öyle din adamı din madamı dinlemez bu tür devletler.

sonuçta laiklik, bi devlette tek bir dine mensup insanlar yaşamadığı için, ve devlet de o vatandaşının hakkını da gözetmek zorunluluğunu kendi üzerine almış olduğundan, aslında devletlerin bir zorunluluğudur.

gene aynı almanya; daha bu sene papa - papa bak dikkatini çekerim- güvenlik sebebiyle otoban a9´un bir kısmını trafiğe kapattırmak istedi- almanya sen manyak mısın o yol benim can damarım, başka güzergah veriim oradan git, dedi. a 9´ u trafiğe kapattırmadı !! papa´nın konvoyu dağlardan taşlardan giderek o luther in o meşhur kilisesinin olduğu yere vardı !!! tamamen gerçek hikayedir. (konu katoliklerle protestanların barışması konusuydu- papa katolik, luther de protestandır)

şimdi aynı örneği türkiye´ye uyarlayacak olursak, müslümanların bi halifesi olsa- türkiye laik bile olsa,almanya´nın yaptığını yapamaz, ve halifenin istediği yolu trafiğe kapatır...bu da böyle yani.

yani laiklik bi lüks diil gerekliliktir- ve dünyanın bütün ileri devletleri uygulanan hukuk olarak- laik devletlerdir.
Arapların bilmesi gerekendir.
hayır türkiye reisçidir ve islamcıdır. vatandaşları ibadet olarak ölmüş şeyhlerinin sikinden akan suyu içer. çölde deve sidiği içer. başkanlıktan sonra tüm diktatörlükler gibi darbe korkusu ile bitirilmiş ordusu ve din ile bitirilmiş beyinleri olan Türkiye'ye istikrar getirmek için abd nın şanlı gangasterleri tarafından işgal edilecektir.daha vahimi ise türbanlı bacılar ayak üstü sikilecek. allah ise Türkiye'ye yardım etmeyecektir. kısaca klasik orta Doğu devletlerinin başına gelen sıradan senaryo.
Ütopik bir söylem.
Çoğu ülke ki buna batı ülkeleri de dahil tümüyle laik olamaz.
imkansızdır. Özellikle de türkiye'de.
ister istemez tarihin, coğrafyan, sosyal yapın bir dine yakınsar kendini.
Ve inananı da çok olduğu için, inançların da en temel gereksinimlerinden biri kendini yaymak olduğu için asla net bir seküler anlayış inşa edilemez.
Bunun devlet yapısıyla ilgisi pek yoktur. Yani laikliği konu aldığınızda diyorsunuz ki "hristiyan, deist , ateist vs. " biri rahatça istediği kurumda çalışabilir, istediği yere gelebilir.
Asla baskılanmaz, özgür bırakılır vs.
Böyle bir şeyin olamayacağı malum.
Tonla imam hatip lisesi var. Okullarda zorunlu seçmeli din dersleri var ki resmi olarak devletin dini yoktu hani ?
Ben ilkokula 1999'da başladım ta o zamanda bile gayet net öğretmenlerin aşıladığı din belliydi. Bunu geçin alevi öğrenciler öğretmenler tarafından utandırılır, cumaya gitmeyen azar işitirdi ki yobaz bir yer de sayılmazdı orası.

Yani laiklik atatürk'ün olması gereken budur diyerek koyduğu ve inşa etmeye çalıştığı mükemmele yakın ütopik türkiyesinde ancak sözde kaldı. Ha bir de sınavlarda soru filan oldu mu işe yarıyor. "devlet ve din " dedi mi laikliği yapıştırıp on puan alıyorsunuz.
Türkiye de laiklik falan kalmamıştır. Lakin bu tür şeyler duymak yine de güzel. Umudu tamamen yitirmemeli.
Alanyaspor - Beşiktaş maçında stadı inleten slogan.

Helal olsun, yenilseniz bile duruşunuz yeter.
Bir zamanlara değil tüm zamanlara damga vuracak çok anlamlı ve güzel söz...
hep sözde kaldığı için uygulamada sınıfta kalmış ifadedir.

tekke ve zaviyelerin kapatılması,
ezanın türkçe okunması,
diyanet işleri başkanlığının varlığı,
alevilerin cemevlerinin ibadethane sayılmaması,
ramazan ayında oruç tutmayanların dövülmesi,
refah partisi'nin dini gerekçelerle kapatılması,
ramazan ayında oruç tutanlara saygı gösterilmemesi,
ermeni ve rumlar gibi hristiyan azınlığın hor görülmesi,
türbanın yasaklanması,
bir zamanlar kur'an-ı kerim'in okunmasının ve öğretiminin yasak olması.
namaz kılmanın yobazlık, anıtkabir'e gitmenin putperestlik sayılması,
açık giyinene 'modern', kapalı giyinene 'gerici' yaftası,
din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinin zorunlu olması, imam hatip liselerinin her yerde olması,
rahip okullarının kapalı olması.
sırf dini görüşü yaşamak adına yapılan zikirlerin alaya alınması,
sünniliğin makbul görülüp şialığın ya da diğer mezheplerin eksik çalışılması vb.

bu örnekler kafa karıştırıcı mahiyette değil mi?

hiç de değil.

iktidarda kim varsa laikliği savunmuş ama asla uygulamamıştır.

türkiye kanun maddesine göre 'laik', kanunun uygulamasında ise 'taraflıdır.'

ne halk ne de devlet bizim ülkemizde laik değildir.

halk zaten laik olmaz.

nihayetinde her birey kendi inancını yaşama hakkına sahiptir.

devletin kurallarına uyarak ve diğer bireylerin inançlarına saygı göstererek her birey istediği gibi inanmakta, inancını yaşamakta özgürdür.

devlet ise bireylerin bu hakkını korumakla ve taraf tutmamakla yükümlüdür.

yukarıdakilere bakarak ne türkiye laiktir ne de laik kalacaktır.
Bir gerçek.