bugün

bu dünya yalan asıl dünya ölümden sonrası diye düşünmektendir.
birileri sana haksızlık yapsa da seni sömürse de allah ne olsa adaleti sağlayacak zulüm eden hesabını verecek diye inanmaktandır.
osu busu yok sadece türkiye için geçerli değil bu. müslüman ülkeler gelişemiyor.
hristianlar bile ateistler kadar gelişemiyor kendi içlerinde hep bir çatışma hep kendi çıkarlarını dayatma var.
mezhepsel olsun ahlaksal olsun .
müslüman ülkenin derdi senin saçın benim kıçım benim şeriatım senin ateistin senin batıcılığın benim arapçılığım biri milletine kültürüne sahip çıkmak ister diğeri arap kültürüne asimile olur.
bunlar tartışılırken birileri paraları hoplatır allah diyor diye hoş görenler hoş gömeynler ayrılır hep bir çatışma
hangi ara eğitime önem vereceksin de yatırım yapacaksında amerikan şirketlerine ihtiyaç duymayacak teknolojiye sahip olacaksın.

aman ne olsa bu dünya yalan biz minnet ederek yaşayalım ne olsa öleceğiz hurilere kavuşacağız şimdi ne kadar cefa çekersek ödülü o kadar kıymetli olacak.
(bkz: Tabii lan manyak mısın)
dincisi de dinsizi de islam ile bağnazlığı ayırt edemiyor. bu iddiayı cevaplamak için yorulmaya gerek yok. farzedin ki zürafaya "boynun neden eğri?" demişler.
sadece türkiye değil islam dininin hakim olduğu hiçbir coğrafyada tam anlamıyla bir gelişme söz konusu olmaz nedenine gelince islam dininin felsefesindeki yanlıslıklar ile kör cahil sözde hocaların yönledirmeleriyle herseyin haram, günah olarak nitelendirilmesinden, sürekli tembelliğe itmesinden kaynaklanır. Daha net bir örnek vereyim;
Günde 5 vakit namaz kılacak bir insan odaklanarak, uzun saatlerce dikkat gerektiren bir çalışma yürütmesi imkansızdır ki detaylı kafa patlatmalık bir iş ise bir arpa boyu yol almasını beklemek büyük ölçüde iyimserlik olur. Türkiye'de bu kadar kafa patlatmalaık ne yapılıyor herkes kendine verilen işi yapıyor ya ara elemanız sonucta dediğinizi duyar gibi oluyorum. Çalıştığım fabrika sürekli olarak denetim yaşayan ağır ve tehlikeli iş kolundan bir işletme, denetlemeye gelen büyük çoğunlukta (özellikle bakanlıklardan gelenler) personel biz bir namaz kılalım, biz bir abdest alalım diye denetim için geçirmeleri gereken bir kaç saatin en fazla 15 20 dk sını denetime ayırıp geri kalan zamanda ya çay sohbet ve namaz niyazla vakti tamamlıyorlar. işini iyi yapmayan insanın ibadetinden ne olur gerçekten anlayamıyorum.
Inancın için birşeyler yapmak isteyebilirsin bu kimseyi ilgilendirmez ama mesai saatin içinde asıl görevlerinden kaçınıp ibadetle zaman geçirirsen bence sana ödenen ücretin hakkını vermediğinden zaten haram yemiş oluyorsun ne anlamı kaldı o zaman ibadetinin. Eve gidince kaza mı yapıyorsun, nafile namazı mı kılıyorsun ne yapıyorsan yap. Ama günümüz türkiyesinde amaç ibadetten ziyade şekil yapmak olduğundan göz boyamak, taraf gözükmek için bir reklam panosuna namaza gidiyorum diye yazmadıkları kalan insanlar var. Kimse kimsenin neye inandığını, ne sıklıkla ibadet ettiğini bilmek zorunda değil, gel gelelim ülkemizde göze sokarcasına reklam yapılıyor. müslüman arkadaşlara soruyorum dinen uygun bir durum mu bu?

Söylenecek çok şey var ama kısaca islamın felsefesini yansıttığına inandığım birbir ayetle islamın nasıl tembelliğe iten (ama ilk "oku" ile başlıyor falanla savunmayın bu farklı) bir din olduğunu örneklendirmek istiyorum(Bazıları gibi google dan çekip çakmadım ayeti); Maide suresi 101. ayette şöyle deniyor; "Ey iman edenler, açıklandığı zaman size zorluk verip üzecek şeyleri sormayın".
Hiçbir bilgiye giden yol güzellikten ve rahatlıktan geçmez sorarsın, sorgularsın, çalışırsın, zorlanırsın hatta eziyet bile olur ama sonuca ulaşmak için içinde yaşadığın azim ve kararlılıkla sonuca ulaşırsın ya da çektiğin zorluk yanına kalır ve başaramazsın ama denemeden de bilemezsin. Hiçbirşeyi sormayarak sorgulamayarak yaşayacaksak bilincin amacı ne herşey günah, onu sorma dinden çıkarsın bunu sorma kafir olursun diyerek bir yere varılmaz.

Bana göre dinin bu kadar manipüle edilmesinin nedeni bir çok kişinin ne için dua ettiğini, kuran da ne anlatıldığını bilmemesidir. Arapca ibadet etmenin neresi doğru? allahın ana dili mi var? Peygamberlerin yaşadığı coğrafyanın dilini kullanması ve bu şekilde ibadet etmesi gayet doğal ki peygamberlik için kaç dil biliyorsun diye sorulmuyor bildiğim kadarıyla. Kişiler inandığı şeyi anlasa, inandığı kitabı anlayacağı şekilde okusa bu kadar karmasa yaşanmaz. Sözde kuran hatmetmiş birsürü insan var kaç tanesi anlayarak okudu? Ama sorsan on numara beş yıldız müslümanlar, kuranla ilgili tartışmalarda sağdan soldan duyduklarıyla dayayıp döşerler.

Türkce'ye çevrilmiş kaç elle tutulur kuran var? Bunların yapıldığı tarihler nedir? Her yer imam hatip, her yer ilahiyat fakültesi oldu bunca profesör ne yapıyor? Bütün çocukluğu, gençliği ve orta yaşlılığı döneminde müslüman ilahıyatcı profesör hatta müftülük yapmış Turan Dursun neden ateist oldu?

Eğer sen neye inandığını, inandığın şeyin ne dedediğini bilmezsen sözde hocalar onu istediği şekilde eğip bükerek sana kakalar ki doğa kanunları böyle işler boşluklar her zaman bir şekilde doldurulur.

Kafanın içi de buna dahil.
güncel Önemli Başlıklar