bugün

belki şuan için zor olsa da bir kaç yıl yapılan çalışmalardan sonra günümüze uyarlanması gerekir.

bildiğimiz üzere kazakistan'da göktürkçe seçmeli olarak okutuluyor.

bir sonraki adım ise şamanizme dönüş olacaktır.
Önce latini çöz minik ırkçı sonra bakarsın.
okuma-yazma oranını bir günde %1'in altına düşürecektir.

göktürk alfabesi tarihimizde kullandığımız değerli bir alfabedir. fakat çok az eser günümüze ulaşmıştır. bu yüzden göktürk alfabesine geçmenin mantığı yoktur. seçmeli ders olarak verilmesi çok daha mantıklıdır. öğrenmek isteyen öğrenmeli hayatımızda yer almalıdır.
Halkın %1 i cahil kalırmış. Amk bu zihniyet latin abecesine geçildiğinde dr aynı tepkiyi vermişti. (bkz: dedemizin mezar taşını okuyamıyoruz)

Yaklaşık 3 ay önce 35 dk. bi çalışma ile göktürk abecesinde 10 tane harf ögrendim. Adam gibi bir eğitmen ile 2-3 günde göktürk abecesi ögrenilebilir, aynı şekilde latin 'alfabesi' ögrenilebilir.

Dünyadan kopma konusunda ise ruslar kiril alfabesi kullanıyorlar; yunanlar, gürcüler, çinliler kendi alfabelerini kullanıyorlar. israil de ibranice gibi bir gerçek var - israilin hangi alfabeyi kullandıklarını bilmiyorum ama farklı - alfabenin ne olduğu çok da önemli değildir.
Özümüze dönmeliyiz.
göktürk alfabesi diye bir şey yoktur.

göktürklerin kullandığı runik yazı'dır ve göktürklere özgü bir şey değildir.
sen milletde türklük bilincini uyandır, alfabe mühim değil.
Kalpte ah keşke serzenişleriyle birlikte böyle bir şeyin olmayacağı bir gerçektir.
türkçe ile ilgili önerilerine "şuan" kelimesini düzgün yazarak başlaması gereken bir kullanıcının önerisi.
her şeyi öğrendik o kaldı. evet.
(bkz: sanıyorum tek eksiğimiz buydu)

"Atalarımızın kitabelerini okuyamıyoruz" dememişler hâlâ, hayret.