bugün

yabancı yatırımcının "banane lan" diyerek arkasına bakmadan kaçacağı uygulama.

yerli de keriz değil tabi. önce çakıcak %50 zammı, sonra %10 indirip kitabına uyduracak. olan da yine vatandaşa olacak.
bindirimden indirim olacaktır.
elektrik, su, doğalgaz, bebek bezi, ekmek gibi ürünlerde olmayacağına eminim.
bugün açıklanan ekonomi programıdır. ülkemizde uzun süredir konuşulan konu olan enflasyon ile mücadele konusudur ve bugün bununla alakalı bir program açıklanmıştır fakat yetersiz kalacağı kanısındayım. elbetteki kamuyla birlikte özel sektörün bir gönüllülük esasına dayalı olarak bazı mal ve hizmetlerde bir yüzde 10'luk indirime gitmesi psikolojik olarak da, fiyatlama olarak da olumlu bir katkı sağlayabilir. biz maalesef halen sorunun kaynağına inmek ve sorunun ne olduğu konusunda bir takım problem yaşıyoruz. Türkiye'nin sorunu şuan bir talep enflasyonu değildir, bir maliyet enflasyonudur. dolayısıyla maliyetleri aşağı indirecek düzenlemeler yapılması gerekmektedir. bunun için uygun iklimlerin, yatırımcı ikliminin , piyasa ikliminin sağlanması gerekiyor. yoksa zaten yapılacak indirimler 2 ay süreyle ya da sene sonuna kadar yapılacak indirimler. peki ya daha sonrası? bu indirimler kendini tekrar zamlı fiyatlara bıraktığı zaman dönüp tekrar aynı şeyleri konuşuyor olacağız. dolayasıyla biz hala bunca dile getirilmesine rağmen sayın bakanda bu enflasyonla mücadele konusunda mesajlar vermesine rağmen ortaya konulan bu program benim için şimdilik bir hayal kırıklığıdır. yapılacak bir indirimlerin etkisi olacaktır fakat şuan biz bataklığı kurutmadan, havaya sinek ilacı sıkıyoruz. Türkiye'nin üretim modelini değiştirmeden, dışa bağımlılığını ortadan kaldırmadan, üretim kapasitesini geliştirmeden, tasarruf etmeden, bu üretilen mal ve hizmetleri dışarı ihraç edip ülkeye döviz girdisi sağlamadan bu işin içinden çıkmamızın mümkün olmadığını hepimizin biliyor olması gerekmektedir.
güncel Önemli Başlıklar