bugün

dünya çapında bir futbol endüstrisine kavuşamayan ve maddi imkanları araba koleksiyonu yapan arap şeyhleri gibi havaya saçan futbol dünyamızın utanç verici sorunudur.
(bkz: ne çıkıyo ki futbolcu çıksın)
tek sebebi türkiye deki takımdaşlığın ön plana çıkmasıdır.

dünyada hakan şükür tanınıyor ama bizim ülkede toshack oluyor.
dünyada hasan şaş tanınıyor ama bizim ülkede piç oluyor.

messi fransada olsa mösyö
ingilterede olsa sir
türkiyede olsa piç olurdu. bu kadar basit.
şaka gibi ama; (bkz: eğitim şart).

altyapı yok, eğitim yok, profosyonellik yok, sportmenlik hiç yok. kaliteli de olsa yontulmamış odunlardan bu kadar oluyor ancak.
acınası durumdur,daha acınası olansa almanların bu işi bizim insanımızla yapabilmeleridir.
Medyadan dolayıdır.iddia ediyorum messi türk olsa şimdiye bitirmişlerdi.

(bkz: bir insanın üzerine bu kadar gelinmez ki)
(bkz: turkish cristiano ronaldo)
bir örnekle açıklamaya çalışayım bu durumu. almanya'yı örnek alıyoruz ve vikipedi'ye bağlanıyoruz.

"spor, alman yaşamında önemli bir yer tutmaktadır. yirmi yedi milyon alman bir spor kulübüne üyedir ve bunun yanında on iki milyon kişi bireysel olarak bir aktiviteyi takip etmektedir. futbol, en popüler spor dalıdır. 6,3 milyon resmi üyesiyle alman futbol federasyonu (deutscher futball-bund), dünyada kendi türünde en geniş organizasyon kurumdur."

peki türkiye futbol federasyonu'nun kaç resmi üyesi var?
73 milyonluk bir ülke olarak kaç insanımız bir spor kulübüne üye?

dikkatinizi çekerim, yaşlı almanları örnek aldık. gençlerimiz var diye övünüyoruz.

belki bu sebeptendir ki dünya çapında oyuncu çıkaramıyoruz. koca bir sezondan sadece bir mehmet topal transferi yapabildik. bu sezon en azından bi 7-8 oyuncu gitmeliydi avrupa takımlarına.
(bkz: sabri sarıoğlu)
şimdi belki eksiler yağdıracaksınız dalga geçeceksiniz ama, milli takımımızda yıllardır onun yaptığını yapacak adam yok. ve henüz genç. ben avrupaya gideceğine inanıyorum.

çiçeğim sabri.*
bugun 4 milyonluk hirvatlarin bizden ne kadar iyi oldugunu gorunce dusundugum sey. 78 milyon nufus var dogru durust oyuncu cikmiyor. bizim ulkede altyapi yok. oyuncular yetismiyor. yetisenin de kariyeti cabuk bitiyor ya da avrupaya gidiyorlar.