bugün

harf sınırlamasının azizliğine uğradım. sebebini bilmiyorum ve inat ettim araştırmıyorum. türkiye deki gsm operatörlerinin hepsinin 5 ile başlamasından bahsediyorum. asıl başlık türkiye deki gsm operatörlerinin kodunun 5 ile başlaması sorunsalı
532
533
542
555

nedeni ne olabilir acaba diye. bir elin 5 parmağı var diye mi yoksa 5 vakitten dolayı mı? yoksa 5 amasya'nın plaka kodu olduğu için mi ?
(bkz: 5 iyidir)
(bkz: öyle işte)
amerikan oyunudur. hatta, oradaki butun numaralar 555 ile basliyor.
mors alfabesinde b,e ve ş harfleri yan yana gelince istiklal marşının ilk notaları çıktığından ötürüdür.

(bkz: götünden sallamak)
biri şuna narkoz versin yine azdı. neden türkiye? neden 5? neden biz? neden siz? neden onlar? bu soruların sonu gelmez bir yerden başlamak lazım ilk seçim için 5 sırıtmamış. yeterli kapasiteye ulaşılırsa özel imtiyazlı kampanyalarla diğer rakamlarada geçilebilir. çinde sadece 5 ile başlayan bir numaralandırma olsa yeterli olmazdı ama ülkemizde 5xy abc de fg şeklinde sıralanan numaralar sanırım yetmekte hatta bi dünya boş numara durmakta. hepsini sen al bakalım sırada hangi numaraya geçicekler 5ten sonra. bende merak ediyorum.
5 orta yoldur.4 olsa solcu ,6 olsa sağcı,2 olsa ileriye bakıyor olunur,8 olsa geri kafalı,1-3-7-9 dada kendi fikri yok her yöne gelir manası çıkar.

--spoiler--
siyasi oldu sanırım biraz ama aklıma bu geldi direk nedense
--spoiler--
sözlükten bile cevabına ulaşamadığım beni düşündüren olay.