bugün

8.754.685'dir.

Edit: 8.754.688 oldu.

Edit: 8.754.687 bizim peder şirk koştu.
ben muslumanim.

ama ne namaz var ne niyaz nede diger yapilmasi gerekenler.
sadece oructan oruca yapilan bi ramazan ayimiz var.

egerki benim.gibilere musluman deniyorsa sorun yok 70 milyon musluman var.
yok gercek muslumanlik farkli ise vay halimize.
allah bilir.
neye göre kime göre değerlendirilir? müslümanlık gibi kutsal bir olguyu takımların taraftar sayısını belirler gibi basitleştirip inananların sayısını ölçmeye çalışan zeka yoksunu insan davranışıdır.
1 tanedir. kendisi dedem olur. günde 200 rekat felan namaz kılıyor. günün 6 saatini camide geçiriyor kendisi. sanırım yılın dörtte üçü de oruç. ben böyle ibadet eden adam başka görmedim. diğer yaptığı pek ço şeyi saymıyorum. bizde hepsi hak getire. bizim de ibadet etmemizi gönülden istiyor ama zorlamıyor da. zorlasa trip yapacağım ama böyle yapınca vicdan yapıyor insan, çok taktik oynuyor valla. bu arada akp'ye çok kızıyor kendisi, hele melih gökçek'e beddua etmemek için kendisini zor tutuyor sanırım. inşallah bizi yönetenler müslümanmış gibi yapan müslümanları bırakıp dedem gibi gerçek müslümanları görürler bir gün.
benim çevremde ve genel olarak gördüğüm ortamlardan yaptığım gözlemlerle içinde benimde olduğum grupta hiç Müslüman göremiyorum. memleketinde aç insanlar çöp karıştıranlar varken bizim yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızda. sonra? sonra da Müslümanız işte. sözde Müslümanlar bizi.
müslümanım diye gezen kapitalist sayısından çok daha azdır.

(bkz: hem müslüman hem kapitalist olmak)
Gerçek müslüman diye bir şey yoktur. Müslümanım diyosan gerisini Allah bilir. Senin yaptıkların veya yapmadıkların O'nun kanaatindedir.
sayıları gitgide azalan gruptur. fakat illaki çoğalacaktır. içinde benim de bulunduğum gruptur.
türkiyenin nüfüsu - (ateist olduğunun farkında olmayan kişi sayısı + dini kullanan kişi sayısı + dışarda dindar , evde içkisini içen kişi sayısı + müslüman olduğu söyleyip , kuranı okumayan , ibadetleri yerine getirmeyen kişi sayısı + namaz kılmayan kişi sayısı ) = ?. bence çok az.
(bkz: say lan)
türkiyedeki çakma ve özenti ateist sayısından az olduğu gerçektir.
gerçek müslümanlar inanın çok az ve kendilerinin cennete zor gireceğini düşünen genelde hayatın orta halli insanlarındandırlar. kedi köpeğe yazın kapı önlerine su kapları koyar, fakir komşusuna yemek yaptığında daha kendi tadına bakmadan yolluyan, cemaat ve tarikat mensupları gibi kendinden emin olarak geri kalan sokaktaki insana bunlar avam demiyen, belki bazılarının saçı açık ama gönülleri takva ile dolu olan, sarık cüppe nedir bileyen ama inancı demir gibi delikanlılardır. 1 karış sakalıyla her yıl 2 ümre 1 hac etmemiş çoğu kirada oturmakta olan, ehli sünnetim diyipte peygamberi ahşap kaselerde 2 hurma ile sahur iftarda ise sadece su içtiğini okuyup ağlayan sonra, bilmem ne marka tabak tencere ve çatal bıçak takımlarıyla iftar veren, kesme bardakla su içen en sonundada garrrrk diye geğirerek içtiği kolayı çıkartan han hamam mersedes sahibi hacı ağalara benzemeyen kişilerdir.
şakittler bu sayıyı sadece akp ye oy verenlerle ölçmektedir.
benim içinde olmadığım sayısal veri.
Bu ülkede 3 gerçek müslüman insan gösterilecekse üçüncü değil birinci kişiyim

(bkz: ümit özat ın tevazu anlayışı)
Bir elin parmağını geçmez. Siyasi ve gösteriş için o kadar çok suistimal ediliyor ki islam. Bir amaç değil araç olmuş resmen. Anlatılmaz yaşanır.
Bugün kimliğinde dini islam yazanlardan cami vergisi alınsa, kimliğinden din hanesini sildiren insanlardan sonra sayısı ortaya çıkar.