bugün

toplumumuzda enteresan bir takıntı, ilginç olanı;

ev satın alırken boyalı tamiri yapılmış taş gibi ev olunca normalden daha pahalı...
araba da aynı mantık, boyatıyorsun, her yerini yaptırıyorsun, taş gibi araba ama " e abi bu boyalı " tepkisi alıyorsun, yaptığın bakım fiyatı düşürüyor.

bence bu kesin fetö 'nün bir oyunu...
Tek sebebi ağır kaza geçirmiş korkusu baska birsey değil.
Eger o arac oldtimer (müzelik) bir arac olacak ise; evet önemli bir durumdur. Fakat; gündelik kullanilan bir arac da öyle kolay kolay müzelik olmaz. Bu yüzden sacma bir takintidir.
ekspertiz raporlarına bile güvenemiyor insanlar öyle bir güvensizlik ortamı hakim.

bir de şöyle bir durum var ben en çok bunlara bayılıyorum.

(bkz: aracımda çizik bile yok ilk günkü gibi)

üç satır aşağıda

(bkz: araç ağır hasar kayıtlıdır)
türkiye'den başka yerde satılamaz o çizikli otomobil. dünyanın her ülkesinde kaza önemli değildir. yapılır boyanır kullanılır. bir tek türkiye'de böyle bir takıntı var.
'araba boyalı veya değişeni varsa değeri düşer'
bunu çıkartanın aklına sokayım.

avrupada;
aracı boyatmak veya parça değiştirmek, örnek veriyorum sol ön kapıya motor geldi çarptı ve servise götürüp yenisini taktırdınız, yada boyattınız işte o zaman arabaya yaptığınız masraftan ve eski/yıpranmış parçayı yenisi ile değiştirdiğinizden dolayı arabanın fiyatı artar.
olması gerekende budur.
Saçma ama yapacak bir şey yok.
Otomotiv pazar ve servis piyasasının yalan dolanla dolu olmasindan dolayı oluşan güvensizlik nedeniyledir.
iki arabanın yarısını birleştirip orijinal diye yutturacak ustalar var ne yazık ki.
Herif murat 131 alacak boya varmı diye soruyor.
Vay senin amına koyim ben..
ufak tefek cizikler icin kalemler var ondan yapabilirsin.
tampon icin sprey cilalar var.
bazi offtuningler bir sey yapiyor cizik falan kalmiyor.
illa ben tikli adamim boyatacam diyorsan da tamponu degistir aq.

ayrica arabada ufak tefek cizikler kullandigin surece hep olacaktir.
tikli bir adamsan bittin sen.deri ceketin dugmesinden bile cizilir.tik yapmamak lazim.
çünkü bir araba durduk yere boyatılmaz.

arabanın modeli 2002'den geriye doğru 2000, 1995 vb olmadıkça bir araba keyfekeder komple boyatılmaz.
çünkü misal 2015 model bir arabanın boyası kolay kolay solmaz ve insan gibi kullanıldıysa çizik içinde kalmaz.

makul olanı;
2002-2012 arası birkaç parça boyalı,
2012'den bu yana ise orijinal olmalı.

net söylüyorum.
1995, 1998 model komple boyalı araba alırım.
2005 model birkaç parça boyalı alırım.

ama 2014-2016 model araba niye boyanmış olsun lan?
yemişim keyfini. yemeyin milleti.
galericinin arabayı alırken değerini düşürmek için

attığı beylik palavra.

aynı it

dükkana gelen müşteriye

aaabi tertemiz araba der

araştırırsın ; araba pert kayıtlı çıkar

git sor ,

aaaabi sikörta şişirmiş yoksa daş kimin

falan der.
Bu kadarçok sahtekarın arabanın bu kadar pahali olduğu memleketin normal eylemidir takıntı değildir.
Bu kadar çok çarpık ve yüksek km yapmış araba olması asıl garip olan.11 yaşında hatasız sadece güneş yanıklı arabayı satarken insanlarda yerleşmiş güvensizliği çok net gözlemledim..ya km ye inanamadılar ya boyası olmasına veya ikisine de..
güncel Önemli Başlıklar