bugün

iddialı mı geldi? evet iddialı belki ama öyle. "hiçbir boku beğenmeyen entel" yavşaklığıyla söylemiyorum bunu, kendini bir noktaya koyup, oradan başkalarını küçük gören cahilliğiyle de söylemiyorum. Hayır canım, benim güzel istisna kardeşim sana da demiyorum, yok sen olur musun hiç, benim sözüm mallara.

Mesela trafikteki mallara. Bakın örneklendirelim. Belki hepimiz yapıyoruzdur mallık zaman zaman trafik kurallarına uymayarak o mallar sürüsüne katılıyor olabiliriz ama bu yaptığının mallık olduğunu bilmeden yapanlar var benim asıl lafım onlara. Emniyet kemerini takmıyor mesela adam ve hatta öyle ki yanına oturdun sen taktın kendi kemerini diyelim "ayıp ediyorsun valla" diyor. Kırmızı ışığın yolun boş olduğunu gördüğünde bir işe yaramayacağını iddia edenler var. şerit değiştirirken bile kullanılması gereken sinyalleri dönerken, durduğu yerden yola çıkarken kullanmayan var. Ve hatta kendisi "dolmuş şoförü" olduğu için uzman şoför olduğunu iddia eden kuzenim "sinyal golu pahalı gardaş, her boka gullanılmaz" diyebiliyor. Her oturduğumuzda usta şoför olduğunu iddia etmesine rağmen benden çok daha fazla kaza yapmış. "sürekli dolmuş üzerinde tabi senden daha fazla yapar" diyecek olanlara, benden daha az kullandığı şahsi aracıyla, benden daha çok yapmış. insan kaza yapabilir, bu mallık değil, mallık olan "ustalık" kisvesi altında tedbiri elden bırakmak. neyle ölçüyorsun ki ustalığı? makas atmak, gidilecek yere üç beş dakika daha erken gitmek, patilemek, yanlamak vb... Ulan sadece kuzenime söylemiyorum mal, sana da söylüyorum, ne kuzenimle dalga geçip kendini ayrı bir noktaya koyuyorsun?

Gelelim kalabalık bir ortamda yürümeye... Mesela pazara gider misiniz hiç bilmem ama kalabalık saatine denk gelirseniz 10'da 8 demiş olmamın iyimser bir rakam olduğunu anlarsınız. insanlar pratik zekadan yoksun gerçekten böyle. mesela iki kişinin güçlükle geçebileceği bir boşlukta karşı karşıya kaldıysan sıçtın. yol vermeye çalışıyorsun geçemiyor, yol vermekten de bi haber. mesela elindeki pazar arabasını yolun orta yerine, kendini de yolun diğer kalan boş yerine park ediveriyor, orada domates seçiyor. o anki seyri seferin ağzına sıçtığının bile farkında değil. fark etmiş olsa, o pazar arabasını kendi yanındaki boşluğa paralel yerleştirecek, böylece arabanın manasız işgali ortadan kalkmış olacağı için insanlar rahat rahat geçecek. Önüne, sağına, soluna ve arkasına dikkat etmeden zınk duruyor, duruyor, duruyor... Onunla beraber şürekası da duruyor, poşetler, pazar arabası, ardındaki çocuk... O durunda trafik duruyor, pazar duruyor, hayat duruyor. Demiyor ki "ulan şöyle köşeye doğru durayım da hayat akışına devam etsin." o an neye engel olduğunu dahi idrak edemiyor. bak olur, insan duracak yer bulamaz, o an kafası dolu olur, biriyle aynı anda karşı karşıya gelir aynı yönlere hamle yapıp durmaktan hareket edemez... Bunlar olur bunlar mallık değil, mallık dediğim başka bir şey, o an ne halt ettiğini fark etmeyecek olan mallardan söz ediyorum. mesela geçen tatilde, organiktir diye pazara gittim, gençten bir çocuk arkasında pazar arabasını çekiyor, orta yaşlı bir teyze de tam karşısındaki tezgaha geçecek. çocuk teyzeyi geçti, kol mesafesinde ardındaki arabayı sürüklüyor, teyze çocuğun arkasına, arabanın tam önüne adım attı. çocuk o adımı fark edemez, zira arkasında cereyan etti olay ve laps araba ayağın üzerinden geçti. kadın bağırdı çağırdı, hakaretler, dikkat etseneler... hayır ulan altı üstü pazar arabası ne kadar canın yanmış olabilir. velev ki yandı diyelim ne bağırıyorsun, sen soktun ayağını. Bak tam da bundan söz ediyorum, çocuğunki mallık gibi duruyor değil mi evet arkanda çektiğin arabanın kontrolü sende olmalı, onu da artık bir uzvunmuş gibi kullanmalısın mesela yürürken kolunun birine çarpmasına engel oluyorsan onun da birini ezmesine engel olmalısın. tamam ama işte tam da benim mallık dediğim şey bu; teyze o ayağı oraya sokma yahu.

Arkadaşım, sıcaktır, yorulmuştur, bunalmıştır, algısı düşmüştür... Valla bir şey demiyorum onlara ben bunu yapan, yaptığını bile fark etmeyen mallara söyleniyorum.

Mesela toplu taşıma aracındaki kokarca abi. Küçük görmüyorum, dışlamıyorum, alay etmiyorum. Tamam amiyane tabirle üç otuz paraya it gibi çalışmıştır, terlemiştir, yorgundur, bitaptır. Valla ona bir sözüm yok benim sözüm bunun için bir çözüm aramaya gereksinim duymaması. bunun insanları rahatsız edecek bir şey olduğunu algılamaması/algılamamak istememesi. "Ne olmuş"cular var ya işte ben onlara diyorum mal diye. ebenin .mı olmuş, ne olacak.

Elindeki eşek gibi çöpü laaaark diye yere atan mallar var ya hani. onlara diyorum aslında. tamam etrafta çöp yok, tamam bulamadın, tamam elinde taşımaktan gına geldi, belediyeye sövdün için kan ağlayarak bir köşeye, direk dibine falan bırakıverdin çöpünü bunun mallık olduğunu bile bile yaptıysan olur be kardeşim. ama arabasının camından "arabada nereye goyam?" diye çöpü dışarı sallayan mallara söylüyorum ben. lan arabanın içi pis dursun, bir çöpe yanaşır boşaltır gidersin. ya da parkta, bahçede adım başı çöp olan yerlerde hala sağa sola atan mallardan söz ediyorum. ben örnek insanım diye demiyorum ama öyle durumda ben yerde bulduğum büyük çöpleri, poşetleri vb. kaldırıp çöpe atarken sen yere atma be mal kardeşim.

Hani gerekli gereksiz her yerde hakkını savunduğunu sanıp cingar çıkartan mallar var ya onlara diyorum ben asıl. mesela otoparkta görevli "abi biraz ileri al arkana bir araba daha girer" dedi diye "nereye girecek yahuuu yer mi vaaar" diye bağıran, "ne kadar kalır araba?" sorusuna "sana hesap mı vereceğiz lan" diye çıkışan. banka kuyruğu uzadı diye sinirlenip, aslında olayla pek de alakası olmayan gişeciyle münakaşaya girişip kuyruğun daha da uzamasına neden olan. hani kıçındaki dona kadar alındığında sırıtan lakin alakalı alakasız her yerde cingar çıkartıp hakkını savunduğunu sanan mallar var ya onlara diyorum onlara... "Türk milleti tuhaf millettir, her lafı kaldırmaz, ibne dersin kızar da s.kersin aldırmaz". demiş yani şair, ne güzel demiş.

Bir de şu mallar çıkacak; adam neye diyor, kime diyor, ne diyor anlamadan, kelime seçip kelimelere takılacak, o kelimeler üzerinden savunma yapacak, "sen biliyordun yaaaa" gibi cehalet nidaları savuracak mallar var. hah işte bir de o mallara diyorum. 10'da 8 malız kardeşim. ben o 2'nin içindeyim demiyorum, hepimiz o 2'nin içinde olmak için gayret edelim diyorum. Bak o zaman oran değişmese bile, yaşam daha güzel olacak. bakarsın ileridek 10'da 7 olur. yavaş yavaş... ve hatta hepimiz uslu birer çocuk olursak, şirinleri de görebiliriz.
güncel Önemli Başlıklar