bugün

Artik üç kesime kayiliyor ateist deist ve benim gibi mezhepsizler şuan insanlarin çogu mezhep nedir bilmeden inaniyor.sunniliği müslümanlık saniyorlar.
--spoiler--
her gelen nesil biraz daha bilinçli oluyor..
--spoiler--
frank bu teoremi komple çürütmek için yaratılmış.
Eninde sonunda daha da azalıp bitecek durumdur. Ama 50 sene ama 100 sene sonra. Her gelen nesil biraz daha bilinçli oluyor..
Geçen yıl,müslüman olan komşularımıza misafirliğe gittiğimiz günden bir diyalogu sizinle paylaşayım;

Komşumuzun başörtülü annesine "ee teyze,hacca gitmeyi düşünüyor musun" diye sordum.Teyzenin verdiği cevap ise beni şaşırttı;

"Gidip de araplara para mı yedireyim,şeytan taşlaması yaparken bile taşları parayla satıyorlar sana."

Bu sözü,başörtülü bir teyzeden duyunca ülkede bir şeylerin değişmeye başladığını farkettim.Halk sorguluyor ve bir şeylerin farkına varıyor yavaş yavaş.
herkes kendi tarzında inanıyor.hatırlatayım; islamiyette hırsızlık ,yolsuzluk ,kul hakkı yeme ,ayıplı mal satma,hepsi haram ve tek bir hoca çıkıp bunları söyleyemiyor.
peygamberimizin yaptığı herşey sünnet(işlerine gelenler) ama sade yaşantısı ,basit bir klübede yaşadığı ve öldüğü gerçeği,kölesiyle aynı yemeği yemesi ,dünya işlerini ( vahiy yoksa ortada)danışarak yapması,önemli değil
üstelik bahane bulmakta o kadar ustalar...
insanların eskiden sağ sol ayrımı bu denli değildi. 90 larda. Kapalı açık türk kürt kardeş gibi yaşardı.

Özellikle bu hükümet sonrasında başlayan ayrımcılıklar nedeniyle ülke şu an son derecede içten bölünmüş durumdadır.

Bunca hata ve yanlışa istinaden insanlarda islamı sorgulama eğilimi arttı. Yani sen kalkmışsın islami bir hükümet profili çizerken, bu profil altında binlerce yanlış yapıyorsun. Tabiki insanlar sadece senden değil, islamdanda soğuyacak.
ne bildiniz.
Bu ülkenin ecdadı müslümandı. elbette onun izinden gidenler de asla kaybolmayacaklar, azalsalar bile yıkılmayacaklardır.
Siyasal islamcıların Allah'ın her günü din, islam, hadis, türban şeklinde din istismarı yapmaları Ve dini kendi menfaatleri için eğip, bükmeleri nedeniyle insanlarda oluşan bıkkınlık sebebiyle toplumun dinden, imandan uzaklaşması şeklinde vuku bulan realite.

Bıktı artık insanlar her bokun yenip arkasından din, iman denmesine...