bugün

son günlerde iyice etkisi altına girdik. allah hayırlara çıkarsa bari.. neyse konuya dönelim. arkadaşlar "milliyetçilik" ilkel toplumların afyonudur bugün itibariyle. o kurtuluş savaşı dönemleri çok gerilerde kaldı. artık vatan millet sakarya diyerek ülkeler fethedilmiyor. artık ekonomiler konuşuyor, artık bilim konuşuyor.. biz ne zaman bırakacağız bu milliyetçilik akımını merak ediyorum cidden. zira bize fazlaca zararlı olmaya başladı bu akım. hiç ayrım yapmıyorum kürdüyle türküyle lazıyla arabıyla türkiye'de milliyetçi akımlar azdı. bunu görebiliyorum her yerde. bunun sonu iyi değil. bu gemi batarsa herkes batar. ona göre hareket etmek lazım. sağduyuyu elden bırakmamak lazım. kışkırtmalara gelmemek lazım.
artan türk ve kürt milliyetçiliğinin kin ve nefret eksenli hazin yükselişidir.
milliyetçilik, belli bir seviyede ülkede yaşayan her insanda olmalıdır. en azından olabilir. bunda hiç bir suç yoktur. bir insanın milliyetçi olması, ya da milliyetçilik kötü bir şey değildir. bir insan mensup olduğu milletin güzel bir hayat yaşamasını vs. isteyebilir. ırkçılıktan bahsetmiyoruz dikkat edin.
ancak bunu ideoloji, yaşam felsefesi noktasına çıkarırsa bir insan bu yanlıştır. ülkenin %10luk kesimi bunu yaparsa hele o ülkede sorun var demektir. milliyetçi ideoloji korkudan, kargaşadan beslenir çünkü. ne bileyim işte amerikanın uşakları var, ülke bölünecek gibi.
milliyetçi ideoloji bu oranda varsa lkede demekki orda korku var. orda toplumsal refahtan söz edemeyiz. gelişmiş bir ülkede bu tarz korkular kalmadığı için milliyetçiliği yaşam tarzı yapmaz insanlar. türkiyede de kaos oldukça milliyetçilik kendiliğinden körüklenir. toplumsal refah geldikçe de toplumsal huzuru da beraberinde getirir.