bugün

türkiyenin portekizle olan benzerliğini ortaya koyan bir durum. portekizde de böyledir her iki kişiden birisi mutlak benficalıdır. türkiye'ye dönelim..

dikkatinizi çekiyor mu bilmiyorum ama ortalama olarak her iki kişiden biri mutlaka galatasaraylı. ha 2 kişiye sorarsınız başka bir takım söyler diğer 3 kişiye sorduğunuzda hepsi gs'li der yine durum eşitlenir. ama durumun ortalaması tam manasıyla bu. sosyal hayatınızı, iş yerinizi, arkadaş çevrenizi sorgulayın. hadi ama inkar etmeyin tanıdığınız her iki kişiden birisi galatasaraylı hatta yalnız kalıyorsunuz galatasaraylı arkadaşlarınızın ittifakından dolayı.

sözlüklere bakıyorum her sözlükte galatasaray başlığı açık ara önde. profesyonel istatistik kurumlarının her takım istatistiğinde galatasaray daha fazla taraftara sahip. inkar edebilir miyiz? bir tane söyleyin fenerbahçenin ya da beşiktaşın önde olduğu bir taraftar istatistiği? 80'ler ve ortalarında fenerbahçe taraftarı çoğunluktayken 80'lerin ortası ve 90'lardan sonra çığ gibi bir galatasaray nesli doğup filizlendi türkiye'de.

beni de rahatsız ediyor ama durum böyle objektif olmalıyım.
görsel *
aslında ilginç bir durumdur. galatasaray bir dönem sadece galatasaray lisesi öğrencileri tarafından desteklenen, anlaşılacağı üzere fazla taraftarı olmayan bir istanbul takımıydı. ardından başarılar, şampiyonluklar geldi ve taraftar sayısı baya arttı ilk haline göre. ondan sonra gelen 4 sene üst üste şampiyonluk, avrupa kupaları falan ise zirve yaptrıdı taraftar sayısı olarak galatasaray'a.