bugün

enteresan bir konu.
hazar türkleri, selçuklular, kafkas türkleri, osmanlı ve arapların kaynaşması sonucunda ortak isimler türemiştir. mesela süleyman, osman gibi.
halbuki arapların dışında etken bir faktör daha vardı oda yahudiler. ibranice konuşanlar. mesela süleyman ismi yanılmıyorsan solomondan dilimeze süleyman olarak geçmiştir. araplar da süleyman olarak belirler.
sonuç; bu üç farklı etnik ve din gruplarının ortak paydalarda birleştiği, isimlere bakarak bile birbirlerinden ne kadar etkilendiğinin görülebilmesidir.
(bkz: şaban)
(bkz: ramazan)
gayet doğal olan durum.

sanıyorum alfabenin 29 harfiyle de biten isim mevcut.
edit akbayram: b,c,d,g harfleri olmayabilir.
(bkz: seyfi)
(bkz: ahmet)
(bkz: teyfik)

diye çürütülmesi kolay bir tezdir.
(bkz: erkan)
(bkz: serkan)
*
Bu metinde belki bir izah bulunabilir.

http://www.turkishstudies...%C4%9Fantalip_353-370.pdf
(bkz: furkan)
(bkz: serkan)
(bkz: ayhan)
(bkz: egehan)
(bkz: hakan)

Fakat çürütmesi zor değildir.

(bkz: ali)
(bkz: ahmet)
(bkz: şükrü)
(bkz: hüseyin)
(bkz: kemal)
kadın isimlerinin de ''ye'' ile bitmesi şeklinde devam ettirilecek tez.
arapca ve farscanin dilimize cok yerlesmesinden dolayidir. tamamen bitti denilemez turkce de cok var fakat turkce zannettigimiz dilimize cok yerlesmis arapca ve farsca isimler de mevcut.
biz 7 kardeştik.

7'si de er kişiydi.

ertan-erman-erkan-ersan-erhan-ercan-erşan.
yine bu isimlerden bazıları:
kenan
şaban
ramazan
ve affınıza sığınarak
(bkz: anan)
(bkz: gökhan).

edit: ben yani. en bariz örnek.
-ov -oviç ile bitmesi ile aynı şeydir. anlam olarak olmasa da bu da bize özgü olanıdır..
genellemelerin hepsi yanlıştır. bu da dahil.
benim dahil olmadığım genelleme. ismi an ile biten çok arkadaşım da yok. çok yanlış tespit çok.
"am"la bitmesinden iyidir.
tesadüfi bir olaydır. zira abdurrahman, furkan, şaban. ramazan, gibi isimler türkçe değildir.
erkan serkan gibi kelimeler ki burda serkanın seride türkçedeğil, kan kelimesinin isimlerin sonuna koyma alışkanlığımızdan geliyor. hakan kaan gibi isimlerse eski türklerin hükümdarlarına verdikleri isimlerdir. gökhan kelimesi ise gök ile han kelimesinin birleşimi evet durumu böyle açıklamaya çalıştıp. biraz karıştı ama siz anlarsınız.