bugün

yeni saray soytarısının makamından yaptığı açıklama.
türk çocukları orda başarıyla görevlerini sürdürüyor.
hem profesör olarak hem de garson olarak.

her kuşu s.ktik bir leylek kaldı değil mi?
yeni kapitalist düzenin eski tip eğitim almış insanlara ihtiyacı kalmadığını gösterir.
Ne yazık ki sonuna kadar doğru olan beyan.
Hoca burada "memleketin ne halde olduğunu görün. Burada kalıp mühendis olacağıma Amerika da garson olurum diyen okumuş eğitimli nesil olmasına neden oldunuz. Eseriniz ile övünün. Haklısınız, dünya sizi kıskanıyor. Kimse bunu başaramazdı." demek istemiş.

Ülkenin durumunu buna neden olanları anlatmak için böyle soyut ve aynı zamanda buna neden olanları yamamadan çıplak bir tasvir değerlendirme olamaz.

Unutmadan; bu söze tepki olarak yanlış yere havlayan insanlar biraz da bu sözün söylenmesine neden olan etkenlere doğru havlasın.
ilber de şımarırmış dedirtti. insan ülkesinin okullarını, mezunlarını bu kadar mı satar ayıp be !
“Huaa yalaka ilber, danışman oldun sen de döndün”cüler nerede amk?
hayatımda duyduğum en gerçekten uzak tespit.
iyi üniversitelerden mezun olan bilim insanı ve mühendis arkadaşlarım var abdde. kimi abdnin en iyi üniversitelerinde ögretim üyesi kimi de orada mesleğini yapıyor.
herkes tarih mezunu değil. kusura bakmasın.
ilber Ortaylı tespiti: " Türkiye'de derece alanlar ABD'de garson oluyor; memleketi terk etmek hoş bir şey değil "

ve cevaplar: " Ben okurken garsonluk yaptım. Fırında gece nöbeti tuttum, kitapçıda raf dizdim. Yapmayanlar vardı. Okuldaki Fetöcüler ve Reisçiler hem devletten maaş, hem okula burs, hem cebe harçlık aldıklarından böyle dertleri yoktu. Emeğini satmanın ayıbı yoktur. Ayıp olan şerefini satmaktır." selim sazak. @scsazak

" Ben de okudum. Ve diyorum ki, Hoca davet edildiği yerdeki kitleye ve konsepte uygun konuşayım derken tutturamamış. Geçtiğimiz yıl ülkemizden ayrılan 257 bin insanın neden kaçarcasına terk ettiğini açıkça söyleyebildiğinde saygı duyarız kendisine... " şengül hablemitoğlu.

not: ilber hoca bu sefer tutturamamış.