bugün

imaknı olan milyonların yardımıyla bile çözülebilecek önemli bir sorundur. konuşulası çok olan, ama iş yardıma gelince bahaneler bulunan ünlü bir konudur.
(bkz: milyonlarcasının da haybeye gitmesi)
(bkz: ajdar anık makina muhendisi hatırladın)
o acılım bu acılım yapan hukumetin deginmesi gereken konudur hemde en öncelikli olarak.
okula gitmek yerine; dağa çıkan, tekstil konfeksiyonlarını, dilenci mekanlarını, sokakları parkları dolduran çocuk sayısıdır.
(bkz: allah sonumuzu hayır etsin)
ailelerin okula göndermemesiyle ilgili konudur.

yoksa çocukların eğitim görebilmesi için yeterli okullar mevcuttur. fakat o okullarda çocuklara zorla yüklenen laiklik misyonu doğulu aileleri rahatsız etmektedir. bu yüzdendir ki 1 milyon çocuk okul yerine kur'an kurslarına gitmektedir.

ki bence doğru olan da budur. 60 yıl yaşayacağımız şu hayatta a'yı b'yi öğrensem ne olur? hiç olmazsa ilim öğrenirim ahiretteki yerimi sağlamlaştırırım.
abartılmış rakamdır.2006 da 390 bin den bahsedilirken, birden 1 milyona çıkmış durum.
isteyerek gitmeyenlerde cabası.
(bkz: okulu asmak)
0-6 yaş arası sayı budur heralde.
daha doğrusu türkiye'de 1 milyon çocuğun okula gidememesi durumudur.

şöyle bir şeydir ki,

http://www.vidivodo.com/2...beni-okula-gonder-_-heidi

+

http://www.vidivodo.com/3...28/baba-beni-okula-gonder
türkiyenin acı bir yüzüdür. çoğunluğunu da kız çocukları oluşturur. başını almış giden kızlar okula mı gider mantığının hala bitmemesi yüzünden oluşan sayı.
bizler gibi okuma fırsatı bulamayan,babasının tarlada çalışmaya zorladığı,daha sonra ise cahil diye dalga geçilen insanlardır.
o 1 milyon çocuğun yarısından fazlası kızdır ve muhtemelen o 1 milyon çocuğu okula göndermeyen insanlarda geçmişte ki 'okula gitmeyenler' kategorisinin içindedir.
ciddiyetle üzerinde durulması gereken bir konudur. o kadar gereksiz şey var ki tartıştığımız. gündemde tuttuğumuz bir sürü konu...ve sanırım bu konu bir çoğundan daha önemlidir. bir çoğunluğunu kızların oluşturduğunu düşünürsek daha da vahimdir. okumamış kızlarımız eğitimsiz birer birey ve en önemlisi anneler olacaklardır. onların yetiştireceği nesillerde eğitim olarak eksik olacaktır. bu şekilde bastırılmış kız çocukları ezilerek erkekler tarafından aşağılanmaya da mahkum olacaklardır. ne yazık...
türkiye ekonomisi yüzde sekiz büyümüşken çok da önemli olmayan çocuklardır.

yüzde sekiz neylerine yetmiyor.
bir de bunların büyüdüğü vakit sırf başlarını örtü ile kapattıkları için zorla okula alınmayanalrı vardır.
okumak isteyen ne pahasına olursa olsun okur. bizim genlerimizde var okulu okumayı sev-mi-yor-uz...
bana dokunmayan yılan bin yaşasın denmemesi gereken önemli bir durum.
sanki okul yok, öğretmen yok, kitap defter yok da çocuklar okula gidemiyor, devlet o çocuklara okul imkanı sağlamıyor sanan mal düşüncelerdir.

Devlet çocukların okul ihtiyaçlarını yeterince karşılamaktadır. Okula gidemeyen çocukların tek sorumlusu aslında devlet değil o çocukların aileleridir.

Gelir yetersizliği kısmı ise külliyen yanlıştır. ilköğretim okulları para ile eğitim yapmıyor. okula gitmek için para ödenmesi gerekmiyor. kitap defter zaten veriliyor. e? kıyafet mi yok? götür çocuğunu okula, okul kiyafeti yoksa bile sike sike alacaktır okula. işin kolayına kaçıp param yok okula yollamıyorum demesin kimse.

Kızları okutursak evlendiremeyiz gibi ilkel bahaneler sayının artmasına neden oluyor ki bunun sorumlusu o yörelerdir.

edit: mesela birçok köyde okulları kapatmış devlet, ilçelere büyük okullar yapmış ve çevre köylerdeki çocukları servisle okula getirip götürüyor. Kimse devlet imkan vermiyor demesin.
bu oran özellikle güneydoğu ve doğuda daha yüksektir.çocukların okula devamı için her türlü imkan sağlanmaktadır.ancak ailelerin bilinçsizliği kız okuyupta ne yapacak mantığı olan insan sayısı oldukça fazladır. ne para cezası ne hapis cezsası ne yazık ki çoğu zaman caydırıcı olmamaktadır.çocuğu okula göndermeleri için kapılarına gidildiğinde genellikle hakarete maruz kalan idareci ve öğretmenler olmaktadır.hatta öyle ki sırf okuyan çocuk parası almak için okula göndermedikleri çocuklar için öğrenci belgesi alan insanlar vardır.bu cahilliğin giderilmesi için çocuklardan önce aileler eğitilmelidir.ailelerin eğitilmesi için bir strateji uygulanmadığı sürece bu sayı ikiye de katlanır üçe de ne yazık ki.
"gitmemesi" yerine "gidememesi" denilmesi gereken durumdur. yazıktır, günahtır.
türkiye’nin kadına karşı dayağa hayır diye yaptığı ve hatta en rezil olarak kadınların kimliğini değiştirerek onları koruma yönteminin aslında uygulanmasına gerek bırakmayacak bir çözüm yolu var.

ne mi? işte bu. 1 milyon kişi’yi eğitmek. sadece öğrenim değil kastım. eğitim-öğrenim. yani sadece ezber ve matematik değil okul mantığı, okul eğitir. kadına, insana, hayvana karşı davranışlarını eğitir. doğada mangal yaktığında onu nasıl kullanacağını gösterir. eğitilen çocuk ailesini de eğitir. belki hemen değil ama ailede kapar bunu.

fikirler salgın gibidir aslında. birden fazla kişiye aksederseniz hızla yayılmaya başlar. işte böyle eğitmek lazım çocukları. mesele öğretmek değil yani mesele eğitmek.

eğitilen birey kadının memesini gördüğünde tecavüz etmeye kalkmaz, bilir ki tecavüz suçtur, insanlık ayıbıdır. dövmez çünkü bilir ki eğitimin yolu dayaktan geçmez, empati kurar lan. anarşizm adı altında soygunculuk, sarkıntılık yapmaz.

ee.türkiye’de eğitim rezalet. onda şüphe yok.

bir eğitim kurumun kızlarla erkeklerin okullarını ayıralım, kızlar ve erkek öğrenciler 60 cm’den daha fazla yaklaşamaz tarzı sapıkça ve narşistçe bir eğilim göstermesi elbette bir terslik olduğunu gösterir.

yani….sayın başbakan ben bu ülkeye hede kadar üniversite açtım demekle olmuyor işler. yarattın ay pardon açtın takip edeceksin. senin okullarında kadın öğrencilere potansiyel azdırıcı, erkek öğrencilere potansiyel sapık muamelesi yapılıyor ve sen dönüp şiddete hayır diyorsun.

affedersin ama hiç inandırıcı değilsin. bir de yeni kimlik değiştirme olayına girmişsin şiddet gören kadına. yani kadının kimliğini siliyorsun, onu ölmüş ilan edip başka bir kimlik veriyorsun ve adına kurtarma operasyonu diyorsun. oldu olacak siayey gibi yüzlerini de değiştir tam olsun. böyle önlem mi olur.

ahhhhhhhhhh….

Tanım.Yarının sorunu olacak bugünün sorunu
devletin artık çocuğunu okula göndermeyen aileleri uyaracağı, bu uyarıya itimat edilmediği taktirde çocukların velayetini alarak önüne geçmeye çalışacağı durumdur.
okul yokluğundan veya fakirlikten değil ana babaların cehaleti nedeniyle oluşmuş durumdur.
akp zihniyeti yüzündendir.

özellikle kız çocuklarının okumasını istememektedirler.
çamaşır makinesinin suçudur.
allahtan artık çamaşır makinemiz var!