bugün

başlığın tam hali, "türkiye batıyorsa alman devi wolksvagen türkiye'ye neden 12 milyar dolarlık yatırım yapıyor" şeklindedir.

wolksvagen'in türkiye'ye fabrika açma kararını duyduğumdan bu yana zihnimi meşgul ediyor bu durum! düşündüm, düşündüm bir çıkar yol bulamadım!

"ula bu alman devi kafayı yemiş batan bir ülkeye nasıl olur da on yüz bin milyar doları gömer aklım almıyor" diye diye kafayı yemek üzereydim özetle. sonra kafama "dank" etti.

"neden bunu layik uludağ geylerine sormuyorum" diyerek kafamda bir ampul yandı. son 19 senedir olduğu gibi. evet, eşinin doğum gününde evine zenci erkek misafir eden kardeşlerim.

soruyorum, wv'nin böylesine bir hata yapmasının sebebi sizce nedir?
batiyor diye yatirim yapiyor iste 3. dunya ulkelerine yaptigi gibi. paran degersizlesiyor, ucuz is gucu ve uretim maliyetleri olusuyor...
Çünkü ekonomi kötü olduğundan iş gücü ucuz.

Fabrikayı almanya da açsa işçi bulması zor ve maliyetli.

Başlığı açan embesil insan adam ekonomisi iyi olan ülkeye fabrika açıyor olsa almanya da açar zaten. Daha iyi ekonomi mi var.

Kaz dağlarında altın çıkaran şirketin açıklamalarına bak. Adam dolar artınca maliyetler yarı yarıya düştü diyor.

Ayrıca turkiyenin verdiği 400 milyon avro teşvik ve 40000 araç alım garantisini unutmamak lazım.

Avrupa Birliği ülkelerinin bu şekilde teşvik vermesi yasak o yüzden buraya geliyorlar.

Yani ekonomimiz iyi değil mal
Wolksvagen diye bir araba olmadığı için olabilir.

(bkz: Volkswagen)
nike,adidas, puma neden hindistan, filipinler de fabrika açıyorsa ondandır. maliyetleri düşürmenin en önemli yolu işçiliği düşürmektir. teknoloji sanayilerinde her nekadar otomasyon daha fazla gider olarak gözüksede bir süre sonra kendi kendini amorte ettiğinden büyük şirketler öncelikle ucuz iş gücü ve jeopolitik konuma bakarlar. ülkemizde konum olarak her ne kadar önemini arttırdıysa da iş gücü maliyetini bir o kdar düşürmüştür. o yüzden yatırıma sevinsekte ucuzlayan emeğimize de üzülmeliyiz.
fosfosu nabacam mersedes açsın.

pasif gaylar fosfos fabrika açacak diye sevinçli.

marcus dan çaylağı yedi bakalım şimdi hangi hesapdan saldıracak.
Dolarla sattığı malı var, tl ile çalıştırdığı işçisi var. Cevap sorunun içinde. Bu kadar kafan neden basmadı ki. Dolara yatırım dahi yapabilirsin. Belli ki dolar daha da çıkacak. Kıps, kıps.
Bulgaristan yerine tabii ki türkiye'de fabrika açarlar. Avrupa birliği tam üyesi olan bulgaristan'ın avrupalı vatandasları on, onbeş sene sonra bulgaristan avrupa ile arasinda ki farkı kapatınca biz fakir türklerin ürettiği o lüks arabalara binecekler.
yaw he he

la ak-götverenler bi deyin bakam

hani alamanlar reyizi kıskanıyordu

3.cü hava limanı yüzünden intihar ediyordu

du bakam ?

yoksa yalanmıydı ?

zaten yalansız işiniz yok ki.

alamanlar reyizi gısganiyiiii.
En ucuza en fazla mesai yapan iyi iş alanı türkiye'dede ondan.
Dolarla maaş vermektense tl ile maaş vereceklerindendir ki ona bile referans isteyecekler kalıbımı basarım.
Türkiyenin batması bir risk değildir. Türkiye fabrikasındaki arabalar sadece Türkiye'ye satılmayacak. Sen kıdem tazminatını kaldırıcam dersen herkes gelir buraya fabrika açar. Bir riski yok. yarın işler yolunda gitmezse bütün işçileri kapıya koyup devlet versin tazminatlarınızı diyip çekip gider adam.
Fakir ülkelerde iş gücü ucuz olduğu için.
avrupada yapsa asgari ücre 1500 euro türkiyede yapınca 300 euronun biraz üstünde.
lmao
euro ve dolar kurunun bulunduğu konumda uzun süreler kalacağından emin oldukları için.
(bkz: ucuz iş gücü)
Volkwagen marka. Alman (her ne kadar katar ortaklığı olsa da, üretim kontrolu şuan almanların elinde) markası. Marka sattırıyor arabayı. ama kaliteden ödün vermeden. Alınan duyumlara göre gizli ortak (% 30 civarı) katar, vw nin tamamını istiyor. Almanlar ise buna sıcak bakmıyorlar. Bunun yerine fabrikayı başka bir ülkeye kaydırarak artan maliyetleri azaltıp kârâ devam etmek istiyorlar. Bunu nasıl yaparsınız? Tabiki Kaliteyi düşürüp maliyeti azaltmak. üretimi fasona çevirmek. Üretimi devre dışı bırakıp suya sabuna dokunmadan lisans ve patent hakkıyla kârâ devam ederek. Almanyada bunu yapamazsınız zira ab standartları ve almanların üretim etikleri buna izin vermez. O halde Türkiye bu iş için biçilmiş kaftan. işçilik ab den ucuz. Pazar hazır. Ne desen el mahkum yapacak bir kesim var. Daha ne olsun? Eğer almanyadaki fabrikası kapanmazsa iddia ediyorum türkiyedeki üretimle almanya üretimi arasında ciddi kalite farkı olacaktır. Fiyatlar ise aynı kalarak hemde. Yerli üretim araç yerine al sana miss gibi vw. Zaten katarın vw hisselerinin almasında da bizimkilerin parmağı var.
Bu tip başlıklar açanların, Bazen bu kafayla nasıl hayatta kaldığına şaşırıyorum aq.
Çakma bir markanın türkiyede yatırım yapması niye sorun olsun? Asıl volkswagen yatırım yapsa yorum yapardık.
çünkü eşşaan zikinden dolayı.
1.si yatırım bedeli 12 milyar dolar değil, yaklaşık 1 milyar dolar.

2.si Katar firmanın ortağı ve Türkiye'deki düşük ücretler gayet yeterli sebep.

Dış yatırımcı çekmek ekonomiye sandığınız kadar bağlı değildir. Daha çok kanunların kalitesi ve uygulanışı, lojistik ağ, işçi potansiyeli ve düşük maliyet gibi etkenler göz önüne alınır.

Türkiye yatırım ve üretim için çok uygun bir ülke ancak yönetimde ve hukukta sıkıntı var.

Ab ve abd gibi ülkelere domalsan da yaranamazsın ya orası ayrı.
Fabrikayı bı Türk firması acmadikca zerre sikimde olmayacak olay. Amk aveline bak yabancı adam ülkede fabrika acıyo diye seviniyor. Bilmiyorum ben yediremiyorum .
volkswagen'ın son yıllarda yediği herzeler arşı aştı.

dieselgate bir yana, meksika'daki fabrikası yüzünden bölgede yağmur yağmıyor.
Bedava arsa, bedava bina, milyon yil boyunca vergi avantaji, ucuz işçilik ve aklima daha gelmeyen bi sürü sebep.
Nike Adidas bangladeşte üretim yapıyor. Sen bu kadar büyük firmalardan teveccüh görmüş bangladeşte yaşamak oranın vatandaşı olmak ister miydin bahsettiğin yatırım anlayışı doğrultusunda. .
Cunku ucuz is gucu ve diger para birimleri karsisinda cok degersiz bir para birimi var. turkiye ile almanya’yi kiyasladigin zaman, tl cinsinden almanya 6,50 kat daha pahali. Is gucunun maliyeti 6,50 kat daha yuksek. Sadece turkiye pazari icin degil; uretilen modeller ihrac da edilecektir. Tabii yerli sermaye ve yerli girisimciler tarafindan kurulmadigi icin paranin buyuk bir kismi da almanya’ya aktarilacaktir. Iste ozal denilen sahisin turkiye’nin basina ordugu en illet coraplardan birisidir bu. Doviz hareketlerini serbestlestirme.

Cunku esseen sikinden dolayi demek isterdim ama durum bu.