bugün

euro bazında portekiz en ucuz AB ülkesidir.
türkiye avrupa ülkesi değildir.
Amk zaten yabancıya ucuz bize değil donumuz 5 yamalı geziyoruz.
Türkiye nin bundan haberi var mı?
görsel

düz hesap bir istatistik.
ülkedeki kişi başı aylık/yıllık gelir ve alım gücü düşünüldüğünde durum tablolarda yazanla uyuşmuyor tabi.
Kredi çekip 20 sene banka için çalışmak piyasayı ucuz yapmaz. Gelecek için kenarda paramız yok, sağlık için eğitim için kenarda paramız yok, güç bela götümüzdeki 20 yasindaki arabaya güveniyoruz, market aktueli kovalayıp, eşim işi bırakırsa sıçarız düşüncesi ile kıt kanaat yaşıyoruz.

Paylaşmayın oğlum böyle şeyler, çokomelliler kamu sporlarında övünüyorlar sonra.
Onu bunu bilmiyorum da, Avrupa'da içilen en ucuz sigaranın Türkiye'de olduğunu çok iyi biliyorum.

Herkes sanki bir de yüz binlerce lira vergi ödüyormuş gibi davranıyor ama bu gerçekleri kesinlikle ama kesinlikle yansıtmıyor. Örneğin, Türkiye'de içilen bir paket parliament sigara 18 tl, aynı sigara isveç'te 11 euro...

Daha fazla örnek vermemi ister misiniz? Çoğu Bulgaristan, Romanya, Macaristan gibi doğu avrupa ülkesinde maaşlar asgari olarak 400-500 para birimiyken, bu birimden adamlar her sigara aldığında 8-9 birim kaybediyor. Avrupa'da satın alma gücüne göre en ucuz sigara Türkiye’de içiliyor, farkında değil bazıları ama her şeye en az vergi alan ülkelerden birinde yaşıyorlar.

daha neyin vergisinden söz ettikleri ise söz konusu bile olamaz...

lakin farkında olmamaları da normal sonuçta, yurt dışından bir haber yaşadığı ülke kendisine dört duvar olmuş insanlar nasıl farkında olacak. Manipüle edilmeye çok açık bir halkız gerçekten ve bu çok yazık.
Değer, euro para birimi ile ölçüldüğünden dolayı aslında iyi bir şey değil. Mesela 1 dolara venezuela'da tonlarca şey alabiliyorsun. En ucuz ülke. Bu iyi bir şey mi? Değil.
Avrupalı adamın en düşük ortalama maaşı 1498 euro
Türkiyedeki asgari ücreti euro bazında değerlendirirsek agi dahil 306 euro.
Bu hesaba göre o adamlara 100 euro alışveriş yaparak aldığı ürünler ülkemizde ucuz olsa ne olur? biz zaten onların aldığı ücretin 5'te 1' ini alıyoruz. Avrupalı maaşıyla 100 euroluk 15 alışveriş yapacak yurdum insanı aynı ürünleri 47 euro üzerinden 6.5 kere yapacak yarı yarıya bile değiliz.
Yani kime ucuz türkiye? Vatandaşına değil avrupalı'ya ucuz.
uzağa değil, bulgaristan'a giden insanların bile ağızlarından başka organlarıyla gülmelerine neden olacak iddiadır.

balkan devletleri arasında türkiye'den pahalı olanı kolay kolay bulamazsınız. kıtanın diğer ucu olan portekiz'de de başta konut olmak üzere pek çok şey, özellikle de gelire oranladığınızda türkiye'den ucuz.

bir de konuyu tikel ele alacak olursak almanya'da başta motorlu araçlar, et ve bira olmak üzere fiyatlar türkiye'dekinden çok daha ucuzdur.
avrupada yaşayan biri olarak oturma organımla güldüm.
Buna rağmen beni şok eden bir yorumla karşılaştım bugün, diyor ki daha ne olsun güzel ülkemiz sudan ucuz rte daha ne yapsın..

Böyle mallara tek bi şey demek istiyorum: biz euro mu kullanıyoruz bre amk salağı
Hangi Avrupa ülkesini gidip gezdin acaba veya soruyu şöyle düzelteyim haritada Avrupa yi bulabiliyormusun?