bugün

arada bir dile getirilen gerçek. ama adını net koymak lazım.

bu kadın oyuncu değil, filmlerinin %95'i jeyan mahfi ayral tarafından seslendirilmiş. ses yok, oyunculuk yok.

ha diyeceksiniz ki tip. tip desen türkiye'nin ilk burun estetiklilerinden.

görsel

kendisi tamamen pr ürünü. ona kim 'öpüşmem de sevişmem de' diye akıl verdiyse hayatının aklını vermiş. muhafazakar bir ülkede bu akıl altın gibidir.
"vihu vihu vihu" diye ağlarken ağzına vurmak istersiniz.
medyanın kaktırmasıyla bu günlere geldiği aşikardır.
kesinlikle doğrudur.
o dönemlere bakın, teknik anlamda performanslar sıfır. mimik yapmadan yıllarca bu işi ekmeğini yiyen adamlar var yeşilçam'da.
türkan şoray'da onlardan biridir. sultan filmindeki performansı hariç.
tatlı hayat dizisinde görüp bizleri üzen hadisedir. halbuki biz yıllarca ''devlerin aşkı, selvi boylum al yazmalım, dila hanım'' gibi filmlerde aşık olmuştuk ona.

keşke bu dizi işine girmeseydi de hafızalarımızda harika bir aktris olarak kalsaydı.
yine tatlı hayat izlerken aklıma gelen ilginç olay. eski filmlerini falan pek bilmem o dönemle ilgili konuşmak istemiyorum ama ciddi anlamda tatlı hayat dizisinde sırıtan tek şey. haluk bilginer'den çolpan ilhan'a, neco'dan celal kadri kınoğlu'na mükemmel bi kadro ama bütün büyüyü türkan şoray bozuyor. kendisi yerine ortalama bir kadın oyuncu olsa tatlı hayat kusursuz bir dizi olurmuş. şu an bazen sırf türkan şoray'ın kekelemelerini ve takılmalarını takip ediyorum. yazık etmişler güzelim diziye.
doğru önerme. donuk bakışlar güzellik desen yok. sırf adam yokluğundan ünlü olmuş. evet.
Güzelliği sayesinde bir yerlere gelenlerden. Ha o kadar da güzel değil bana göre.
Kesinlikle katıldığım durumdur.
Şarkı söyleyip becerememiş olmasından ötürü şu aralar gündeme gelmesini beklediğim düşünce. Bana kalırsa sesi ile oyunculuğunu bütünleştirmeye gerek yok. Beni duygulandıran çoğu yeşilçam filmi türkan şoray'ın. Mimikleri, ağlaması çok ikna edici.
Dün gece robocopu seyrettim, ilk filmini, öldüm gülmekten, efekt dediğin o kadar mı çakma olur, ama o zamana dilimi için fevkalade idi, teknoloji anca ona yetiyordu, beklentiler de ona göreydi, türk filmlerine baktığında da aynı durum geçerliydi, o zamanın beklentileri, o zamanki starndartlar ona göreydi, kaldı ki tatlı hayat türkan şoray a uygun bir dizi de değildi, ona göre değerlendirmek gerekir, zamanın standartlarının üatünde bir güzelliği vardı, hala da güzeldir.
Hassiktir ordan dedirtir.