bugün

sonradan gelendir hep ya da farklı akla gelmeyecek yerlerde gelendir.
imkan olursa üfff...
Böyle bir şey yoktur.
musluğu deliğini kapatmak için parmağını içinde unutması.
Aranırsınız, biri çok sinirli, hızlı bir şekilde onunla görüşme yap denir, kişinin tüm bilgileri Türk olduğunu göstermektedir, sözlü olarak değil yazılı olarak görüşmek ister, oradan buradan yardım alarak ingilizce bir görüşme yaparsınız, konuyu halledersiniz ve sizinle vedalaşmak ister.

- Çok teşekkür ederim Korkunçlu, gerçekten tebrik ediyorum sizleri. Umarım tekrar görüşürüz.

Böyle bir şeydir işte.
yazıldığı gibi okunan yazıya geçince ülke gelişti sanar. halbuki ingilizce ve fransızca yazıldığı gibi okunan diller olmamasına rağmen abd, ingiltere ve fransa'nın durumu ortada.
görsel
türk zekası denince akla ilk önce karadeniz insanı geliyor. örnek veriyorum:
yoldan geçen arabalardan rahatsız olup radar diye bozuk tüplü televizyonu yolun kenarına koyan bir adam ve o televizyonu radar sanıp yavaşlayan sürücüler.
ırklarını çok seven türkler tarafından dünyadaki diğer insanlardan çok farklıymışız gibi gösterilen bir olgudur. halbuki türk zekası'nın diğer zekalardan pek de bir farkı yoktur.
bu olay birebir yaşanmış olup tek kelime abartı içermemektedir.

yer: istanbul'un en sosyete yerlerinden birinde bir süpermarket

kasanın önüne gelen hanımefendi görevliden sigara istemektedir.
görevli sigaraların satıldığı yerden istediği sigarayı çıkartıp uzatır ancak hanımefendi sigaranın üzerindeki morgta yatan adam resmini beğenmeyerek "ben bu ölmüş adama baka baka sigara içemem, bana başka resimli ver" diyerek görevliyi azarlar.

bunun üzerine görevli iktidarsızlık temalı sigarayı verip ablamızı sigarasıyla baş başa bir hayata yollar...
türk halkının pratik zekasını tanımlayan sözdür ve başka hiçir topluma mal olmamıştır.bu sözü kanıtlayan en güzel örneklerden en güzeli ise bayburtlu bir vatandaşın buzdolabı kapakları ile evi mantolamasıdır.
bi durum , olay karşısında çözümünü bilmesede , fikri olmasada ; "duruma göre fikir yürüten yada yorum yapan" değilde durumu evirip , çevirip , kendi yorumuna benzetip yapmaya çalışan zekadır.
bildiğim kadarıyla ekmeğini ve içeceğini aynı anda bitirmeye çalışanlarda türklermiş.
işi bilecen işe gitmeyecen zekasıdır.
kornayla anlaşabilen zekadır.
var olan ama ortaya çıkarılmaya üşenilen zekadır.
http://www.facebook.com/video/video.php?v=189393724437433
dozer kepçesini uçuruma doğru çevirip sonra o kepçeye salıncak yapıp uçuruma karşı sallanan bir zekadır.http://www.youtube.com/watch?v=2SV-up-TWfM
ofisten çıktım evin yolunu tutarken, ilerde bir adam elinki metreyi havaya doğru sabitlemiş metrenin bir orasında bir burasından bakıyor , ne yapmaya çalıyor bu adam derken ,tepesine bi baktım 2 metre yukardaki reklam panosunun boyunun ölçüsünü almaya çalışıyor, durup kendi zekamı sorgulamama neden olan sayılı olaylardandır.
çorap ların ancak koklanarak kirli olup olmadığını anlayan zeka türüdür.
ancak "üşengeç insanların yaratıcı olması"yla açıklanabilecek zeka türüdür. "bunun daha kestirme yolu yok mu?" diye düşünüle düşünüle geliştirilmiştir.
beni benden alan açıklama en nihayetinde gelmiştir.*
görsel
hani eskiden atalarımız söylerdi bir türk, zekası, bilinci ve varlığı ile dünyaya bedeldir diye. şimdi ise coğrafya kitaplarının son sayfasında yer alan dünya haritasına mı bedel? diye sormadan edemediğim üzünç durum. gerçektende üst düzeyde olan aklımızı kötüye kullanma isteği zekilik olarak benimsenmiş. ne yazıkki yok edilmek istenen ve büyük çoğunlukla da yok edilmiş zekadır.
herhangi bir milletin zekasından farklı değildir, hatta üstündür de bok atmak isteyenler türklere özgü davranışlar, türk şunları, türk bunları derler de derler.türk zekası diye mizah malzemesi edindikleri olaylar kendilerinin yakınından geçmez.bu yermeye meraklı kimseler ıq seviyelerini de net ortamında kurbağa atlatmaca ile ölçmüş dahi kimselerdir.
benim için tarihe karışmış zekadır artık.

1960'da çıkmış, kağıt 50 liralar vardı, bu sene tedavüle giren 50 liralar gibi ufaklardı. nasıl oldu da 1 ocak 2009'da bir çok kişi, bu elli liraları kullanarak birilerini kazıklamadı, kazıklamayı aklından geçiremedi, her düşündüğümde "vay anasını" diyorum. belki de çok kişi kazıklandı, ama utançlarından açıklayamadıkları için hiç gündeme oturmadı, bilemiyorum.

not: birilerini kazıklayamamayı zekasızlık olarak nitelendirmem de bir garipmiş. bu da sanırım pratik zeka anlayışımızı biraz gözler önüne sermiş oldu.
güncel Önemli Başlıklar