bugün

zihin düzeyi fikirlerden ziyade olaylara ve kişilere sabit olan tepkisel yığınları nefret çatısı altında toplayan, felsefi anlamda son derece yetersiz, bayağı, kısaca "seküler yobazlık" başlığı ile özetlenebilecek talihsiz bir akımdır.

uydurma hadisleri kur'an'a ortak koşan mezheplerin milyonlarca takipçisine kanarak, "milyonlarca insan yanılıyor olamaz, demek ki gerçek islam bu olmalı" gibi sığ bir bakışla islam'ı eleştirdiğini sanan; fakat tüm atışları karavana olan ateistleri bünyesinde barındırır. aynı zamanda bu gibiler için ironik bir tanım olarak "sünni ateistler" denebilir.

türk tipi ateistler artık kendilerini ciddiye alabilmemiz için islam tanımlarını bir an önce düzeltmeliler. çünkü 1990 model turan dursun ateizmi günümüzde nesnel olarak açık bir şekilde çürümüş bulunuyor. sizler bu çürümüş antika argümanları nihat hatipoğlu'nun ramazan programları gibi tekrar tekrar ısıtıp önümüze koyarak hiçbir şey elde etmediğiniz gibi, sadece sosyal medyanın kokmasına neden oluyorsunuz.

kafalarınızın içindeki islam algısını düzeltmelisiniz: islam sadece kur'an'dan ibarettir! sadece kur'an!.. fakat sizler islam'a yönelik eleştirilerinizi peygamberin ölümünden 230 küsur yıl sonra, dönemin siyasi çatışmalarının tam ortasında üretilmiş ve türetilmiş olan; hatta kur'an'la, akılla ve hatta kendi içlerinde açıkça çelişip duran hadisler üzerinden getirmeye çalışıyorsunuz. 2019 yılında (inşallah girdik sayılır) hala bunu yapıyorsunuz! dinde kur'an'dan başka ikincil bir kaynak tanımayanların fikirlerinden habersiz olduğunuz için değil, tamamen kendi kendinizi kandırmak, islam'a karşı kendinizi zafer kazanmış sanmak ve çöpten adamı dövmek çok kolay olduğu için bunu yapıyorsunuz! cübbeli gibi şarlatanlar, hükümet gibi sahtekârlar üzerinden din karşıtlığı üretmekten daha kolay bir şey yoktur herhalde değil mi?

ama bir dakika... peki diyanet'i şeytani bir kurum olarak gören, tasavvuf ve tarikatların ülkedeki en zararlı oluşumlar olduğunu söyleyen, kendilerini müslüman olarak tanımladıkları halde her türlü adaletsizliğe ve ahlaksızlığa göz yuman yönetici takımından ve destekçilerinden tiksinti duyan ve islam'ın çoğunluğun algılayıp yaşadığı gibi bir din olmadığını söyleyip duran bizim gibi müslümanlar da nesi? gerçekten haklı olabilirler mi? konu "ehehe gerçek islam hangisi yav bir karar verin ehehe" gibi anlamsız ve boş bir geyikten öte, çok mühim olabilir mi?

evet, bizler, yani ''kur'an yeter!'' diyenler, amaçları; aklı dışlayarak boğazına kadar pisliğe saplanmış olan orta doğu'nun üzerini kapamaya çalıştığı islam'ı allah'ın izniyle tekrar gün yüzüne çıkarmak olanlar... bizler bu uğurda çaba sarf ediyoruz. bu uğurda hem gelenekçi sözde islam toplumlarıyla ve gelenekçiler üzerinden islam karşıtı argüman üretmeye çalışan siz gibi ateistlerle mücadele ediyoruz.

böyle bir ortamda ucundan kıyısından dinler tarihine, felsefeye, teizme, ateizme, deizme, agnostisizme değmiş kimselerin bizlerin fikirlerinden habersiz olduğunu düşünmek istemiyorum. yani "sadece kuran" diyenlerin fikirlerinden...

açıkçası, kendinizi geliştirin artık. hala peygamberin dokuz yaşındaki kızla evlendiğini iddia eden kur'an dışı uydurma kaynaklarla islam'a eleştiri üretmeye çalışmayın. bir ateist olarak ahlakın rasyonel temellendirmesine sahip olmadığınız halde zeyd konusunu gündeme getirme cesaretinde bulunmayın. bunun için bol bol felsefe okumaları yapın örneğin. çünkü artık gerçekten ciddiye alamıyoruz sizleri... çünkü bu yaptığınız cahilliğin de ötesinde bilinçli bir çarpıtmadır artık!

böyle davranıkça sizlerin de sünni'lerden hiçbir farkınız olmadığı açıkça ortaya çıkıyor. örneğin buradan bakınca ben cübbeli ve celal şengör arasında hiçbir fark göremiyorum. şekilsel olarak çok farklıklar belki; ama öz bakımından ikisi de birbirinin aynı.

bugün sünni kesim dinci yobazsa, türk tipi yeni ateizm de seküler yobazdır. sizler birbirinizin kopyasısınız. sadece kıyafetleriniz farklı...
göt vasıtası ile element imalatı .

üstelik üşenmeden !
Tartışmam..

iman eden bir dindarla asla tartışmam.
----------

Ama yanıtlamak lazım ki, böyle uluorta sallayanlar meydanı boş bulduklarını sanmasın.

iddia eden, içi boş desteksiz
argümanları, gayrı bilimsel sallayarak dolduracağını sanmış.

----------------------

1: Tüm kutsal olduğuna inanılan metinler hermonetik' dir.

Yani kısaca bir buçuk milyar müslim (müslüman) varsa,

O kadar da kuran ve Müslümanlık yorumu vardır.

2- Din felsefesinin temel kavramları;
Tanrı-peygamber-inanç-vahiy-kutsal
iman-fitrat-cennet-cehennem-tevhit-ruh- dini tecrübe-ibadet-yucelik

Bunlar açık öğretim ders kitaplarında bile yazar,

O yüzden ayrıntıya girmek istemiyorum.

3-bulundugunuz coğrafyada hangi din gecerliyse sizin toplumsal uyum ve kabullenme için o dine sahip çıkıp benimsemeniz normaldir.

Yani,

Sibirya da doğup Budist olmanız değil, Ortodoks Hristiyan olmanız normaldir.

4-hermonetizm izahatı:

Yorum bilimidir ve yorumlanmakta olan şeyin hem içeriğine, hem biçimine ilgi duymayı kapsar. Yorumbilgisi teriminin doğuşu, kutsal metinleri yorumlama pratiklerine dayanır. Temel ilkesi, bir saptamanın anlamını ancak, kendisinin bir parçasını oluşturduğu tüm bir söylemle ya da dünya görüşüyle ilişkili olarak kavrayabileceğimiz düşüncesidir: Örneğin, monetarist iktisadın açıklamalarını ancak, ilintili olduğu ve onun dışındaki tüm çağdaş kültürel fenomenler bağlamında kavrayabiliriz.

Kısaca önce Kur'an oku, ve yanına nasıl çürüdüğünü aciklayamadigin turan dursun'u koyma.

Prof. ilhan arsel'in "kadın ve şeriat" kitabını koy.

Kur'an'dan satır satır işaretleyerek,

Oku..

Sadece oku..

Ve bil..ki..

Al-ilah kavramını inkar edenler

Okuyanlardır..

Rumuz:

"Hiç şüphesiz Allah'ı yaratan insandır"
çok savablıdır, kurucu başkanı olmak istiyorum

maddi manevi destekliyorum.

gızım çinki çalişiyeaa.
işsiz güçsüz olup uludağ sözlükte takılmak örnek verilebilir.
Ergenlerin “farklı, aykırı” davranınca karşı cinsin ilgisini çekerim diye düşünmesi ve özentilik sonucu oluşmuş, sadece islamı yok sayan ateizm türüdür. Yaş ilerledikçe kafa yapısı oturmaya başladıkça imana dönmelerine şahit olunmuştur. Bu süre zarfında anneleri tarafından bayram namazına kaldırılıp babaları ile cami yolunu tutmaktadırlar. Babalarına ateistim dediklerinde kemerin demirli kısmının ve deliklerinin izinin sırtlarında, götlerinde çıkacağını iyi bilirler.

Size tavsiyem kafası, beyni, görüşleri yerine oturmamış kişilerle muhatap olmamanız.

görsel
Bir de şu görseldeki versiyonları mevcuttur.
ilhan arsel adlı hakiki çomar daha tarihi gerçekleri bile bilmediği için siz sazanlar balıklama atlıyorsunuz söylenenlere.

Arapların bir kısmı öldükten sonraki hayata yada yaratıcıya inanmadıkları gibi bir çoğu da yaratıcıya(tanrıya, Allah'a) inanıyorlardı. Fakat kendilerine şefaat edecekler diye kendi yaptıkları putlara tapıyorlardı. Bu kuranda aynen yazar.

Arapların inandığı din hz ibrahimin, hz ismail'in dininin bozulmuş, puperestliğe dönüşmüş hali idi.

Bunun yanında küçük bir azınlık putlara da tapmıyor hz ibrahimin dinine tek ilah anlayışı ile putu reddetmiş şekilde inanıyorlardı. Peygamberimiz ve ailesi de bunlardandı.

Ve çağrı filmini hatırlayın. Filmde islam öncesinde kabenin içindeki yazıları güve yiyor ve sadece yenmemiş kısım olarak bismillah kısmı kalıyordu. Güveler bismillah kısmına dokunmamıştı.

Yani ne? Peygamberimize peygamberliği bildirilmeden önce de bismillah(allahın adıyla) vardı.

Allah ismi vardı.

Aynen şu anki hristiyanlıkta da olan "in the name of god" yani "tanrının adıyla" sözü gibi.

Yineliyorum. Allah ismi peygamberlik öncesinde de biliniyordu.

Aynı zamanda hristiyanlar ve Yahudilerin inandığı tevratta da "eloh" tanrının ismidir.

islam sıfır bir şekilde olan insanlığa inmedi. Tüm insanlık hep haberdar edilmişti zaten, ve son defa, aynı zamanda da değişmemek üzere(sebebi teknoloji) tekrar haberdar edildi.

Yani peşinden gittiğiniz adamların çok basit şeylerden bile haberi yok ve el-ilah dedi diye balıklama atlıyorsunuz. Daha islamdan haberiniz yok.

Siz klişelerle yolunuza devam edin bakalım.
Vallahi ateistim olum niye inanmıyorsun.
aslında dindarım deyip dünya malı fani mülk allahındır deyip sonra malın hırsızlığı talanın dibine vuranları gördükçe artan tiptir.

çünkü akıl sahibi insan mana veremiyor.

adam hem din diyor. arkasında bir sürü çember sakallı hacısı hocası.

sonra bir bakıyon milyar dolarlar paralar falan. birisde bu işye yanlış demiyor.

işte o zaman insan hiç gerekli olmadığı halde din buysa ben yokum diyebiliyor.
Bir sınıflaşma çabası. Sosyalden çok siyasi bir sınıflaşma.
Türk tipi ateizm.. Hala maşallah diyip..

Aleyküm selam diyip inanmamaktır.
Edebiyat parçalarken,felsefe yaparken inkarcı.ölümün nefesini ensesinde hisstttiğinde yada dara düşse elhamı okur.boşuna itiraz etmeyin bu insanın kodlarında var,
Politika yapanlarla islama inananları karıştırmış bir yazarı gördüğümüz başlık.

Toplumun geneli diye sallamışsın ama toplumun genelini tanıyabilecek ana belleğe sahip değiliz bildiğin gibi.

Ama sözlük aslında toplumun küçük bir özeti olabilir.

Ben fikirlerini takip ettiğim birçok yazarın senin dediğin herşeye laf söylediğini bizzat gördüm.

Fakat seni sadece birilerine laf sokarken görüyorum. işte bu çok acı.
“Biz o peygamberleri mucizelerle ve kitaplarla gönderdik.
Ey Peygamberim! Sana da Kur’ân’ı indirdik ki, insanlara vahiy edileni açıklayasın. Belki onlar da düşünürler.” ve:
“O, hevâdan (arzularına göre) konuşmaz.(Necm/3)
“O’nun konuşması kendisine vahyedilenden başkası değildir.(Necm/4)

”Peygamber size ne verdiyse onu alın. Size neyi yasakladıysa ondan sakının ve Allah’tan korkun. Çünkü Allah’ın azabı şiddetlidir.
[Haşr / 7]

"Allah’ı ve peygamberlerini inkâr edenler ve (inanma hususunda) Allah ile peygamberlerini birbirinden ayırmak isteyip “Bir kısmına iman ederiz ama bir kısmına inanmayız” diyenler ve bunlar (iman ile küfür) arasında bir yol tutmak isteyenler yok mu?” (Nisa-150)

-”işte gerçekten kâfirler bunlardır. Ve biz kâfirlere alçaltıcı bir azap hazırlamışızdır.” (Nisa-151)

-”Allah’a ve peygamberlerine iman eden ve onlardan hiçbirini diğerlerinden ayırmayanlara (gelince) işte Allah onlara bir gün mükâfatlarını verecektir. Allah çok bağışlayıcı ve esirgeyicidir. ” (Nisa-152)

Boş yazar söylemi. "kafanızın içindeki islam algısını düzeltmelisiniz."miş. Yarrama bak hele. Ulan sen daha inandığın dini bilmiyorsun burda gelmiş gev gev ateiste laf çakıyorsun. Saçma sapan, ardı ardına sözler dizisi olan kuranı hadise bakmadan, dönemin olayına bakmadan nasıl anlayacaksın? Bir de o kadar küçük bir kitapta sosyal hayatına dair her hükmü nasıl bulacaksın?

Hadi bunların hepsini geçtim. inandığın peygamber böyle yapmış. Hadisleri aktarılmış. Alınabildiği kadar kayıt alınmış. Ve ortaya sosyal hayatı düzenlemek için peygamber ölümünden seneler sonra böyle kitaplar çıkarılmış. Neden acaba? Kuran yetmediği, yetersiz kaldığı, döneminin toplumu için yeterli fakat sonrası için sığ ve yetersiz bir kitap olduğu ortaya çıktığı için olabilir mi acaba?

Hiçbir boktan anlama. Sonra da gel bize islam sat. Hadi başka kapıya.
görsel
islamiyet tek kitaptan öğretilerini yaysada her kitap okunduğu insanın eğitimine, ön yargılarına, çevre ve sosyal koşullarına göre algılanır.
Bir birey insanoğlu derken, insanlığı kadın erkek olarak ayırmazken, ilhan arsel hocanın da kitabında belirttiği gibi kadından daima kadın diye bahsedilmiştir.

Dinler yaşadığı toplumun, örf, adet, ahlak, dil,gelenek ve göreneklerine göre de şekillenir. Türk toplumunda şamanizm den kalma ateşten atlama, kurşun dökme gibi sembolik ritüeller devam ederken, bunları yapanları ateist olarak yorumlayamayız. Aynı şekilde maşallah, işallah diyen kişi de inanır olmaz, sadece ağız alışkanlığı bir niyet belirtecidir.

Ateizm en kısaca dinin ve bir yaratıcının varlığını kabul etmemektir. Yahudi ateist, Katolik ateist, müslüman ateist, Hindu ateist, türk ateist diye bir kavram yoktur.
‘ya böyle ibadetmi olur hayvanları keserek ibadetmi olur’ deyip iki saat sonra ‘dayı az daha kavurma koycanmı be ayranla ne gidiyo var ya’ diyen kişidir.
ALLAH GÖZÜKMÜYOR O HALDE ALLAH YOK.
ortamlarda cool olmaya çalışıp belki bir iki karı kız düşürürüm ayağına, ezbere konuşan ama köpekten kaçarken allah diye bağıra bağıra topukları götüne vuran, ateist tipidir.
arkadaş ortamında allah yok din yalan, aile içinde dindar olmayı gerektirir.
Bu şey değilmiydi yahu 'Allah çarpsın ki ateistim' ? *
"kuşkusuz ki sen ey müslüman!
din adına öne atılanların ve ilim karaborsacılarının kölesi olmuşsun.
hayatın temelde kur'an'ın himmetinden türemiyor.
oysa hayatın türediği bir mastar ve kuvvetinin kaynaklandığı bir menbadır kur'an
ve bu gidişle ölüm döşeğine uzandığında kolay ölesin diye sana okunan yasin dışında onunla buluşamayacaksın.
bakın şu işe ki, hayat ve kuvvet bahşetmek üzere indirilen kur'an şimdi daha kolay ölesin diye okunuyor sana''

"Camilerden çıkın, buralara sizi gardiyansız cezaevi olduğu için ingilizler dolduruyorlar"

"Müslümanlardan kaçıp Allah'a sığınırım."

muhammed ikbal.

Evet, bu da Pakistan tipi ateizm diyebiliriz ki; bu yaklaşım dini veya ateizm'i tanrı varlığı yokluğu gibi sığ bir düşünce açısından bakanlara örnek olarak verdim.

Aynısı bizim M. A. Ersoy örneği ile de işlenebilir;
Müslümanlık nerde! Bizden geçmiş insanlık bile...
Adem aldatmaksa maksad, aldanan yok, nafile!
Kaç hakiki müslüman gördümse, hep makberdedir;
Müslümanlık, bilmem amma, galiba göklerdedir.

Türk tipi ateizm yakıştırması genellikle tarikat cemaat ortamında yetişmiş sığ bir din siyaset kültür bilgisi olan ve kişiliği kimliği ahlâk ve etik değerleri (ahlâk ile etik kavramları aynı olgular için kullanılmaz farklı anlamlardır) oluşmamış, kendini ifade ve tarif etmek için mutlaka kulaktan dolma Etnik kimlik, inanç öğeleri kullanan çapsız insanların yaklaşımıdır.
Bu yukarıda ki örneklere bakıp bu insanlara ağız dolusu küfür eden cahillerin jargonudur.

Direkt olarak dinden çıkmış din düşmanı, bu toplumu inanç değerlerini bilmiyor, inkârcı diyemediği kişileri böyle yaftalıyorlar.
Yalnızca bu cemaat tarikat zihniyeti taşıyan insanlar mı?
Tabi ki hayır, bu tanımı kullanıp karşısında ki insana Türk tipi ateist diyen "ben ateistim" diye ortaya çıkan insanlar da var.

Bunların ortak yanılgısı din olgusu bir yaratıcı gücün ego yansıması olup din ile ateizmin çıkı noktası ile tartışma alanı konusu sadece tanrı varlığı-yokluğu çerçevesinde kişinin inkar veya inanç özgürlüğü ile tanrının kendini ispat etme kavgası olan din sanmalarıdır.

Oysa ateizm ne tanrı varlığını inkar, din de tanrı varlığını kabul konusu değildir. Hangi dine bakarsanız bakın, hep dine karşı din olarak gelmiştir.
Hangi Tanrı inancına varlığına bakarsanız bakın tanrıya karşı yeni bir tanrı olarak gelmiştir.
Mesela; dinsiz denilen tanrıya inanmıyor denilen firavun da bile din tanrı öte dünya inancı öyle içsel bir halde özümsemiş ki, kendini tanrının eli gözü yeryüzünde ki gölgesi temsilcisi ortağı olarak görüyor.

Her toplum inanç veya ideoloji, müzik ya da resmi, edebi bir eseri dili rejimi idareyi sistemi aile yapısı diğerleri ile ilişkisini kendi sosyal çevresi coğrafyasına göre yorumlar.
Binlerce yıl insanlık tarihinde bu böyle olmuş ve olacak gayet normaldir.
Elin amerikalı ateist fizikçisi evrenin başlangıcında fiziksel sabitler olduğunu bunun da kendi kendine varolmasının imkansız olacağı kanaatine varıp Allahın varlığını kabul ediyor. Bizim ateistler turan dursun isimli bir salağın saçma sapan cümlelerine inanıp"eline bir fırça alıp duvara rastgele sallarsan kendi kendine birseyler oluşabiliyor öyleyse dünyada kendi kendine oluştu" ve benzeri aptal saptal argümanlarla ateist oluyor daha da komiği böyle anlatıyor açıklamaya çalışıyor. Gülermisin ağlarmısın bilemem ama gerçekten işin trajikomik tarafı bu.
ister inan ister inanma herşeyin bir başlangıcı vardır ve hiçbirşey kendiliğinden oluşamaz. Bunu bizim ateistlerde biliyor belki din işlerine gelmiyor, belki nefret ettiklerinden inatla bu turan dursun saçmalıklarını sürdürüyorlar. Yahu kardeşim desen ki ibadet zor geliyor, günah sevap durumlarına takmıyorum, rahat kafama göre takılayım takıl da varolduğu apaçık belli Allahı' da dinleride inkâr etme. Ateist olup hepten kaybedeceğine bir dine mensup ol en azından ahirette paçayı yırtma şansın olur günahkârda olsan Allah affeder, ebedi cehennem olmaz sonun. Basit kâr zarar mantığında bile ateizm mantıksızken insanlar bu saçmalığa neden kapılır hâla anlayabilmiş değilim.
Bu adamları hiç anlamıyorum. Kim demişti volter mi hatırlamıyorum ama çok güzel laf. " tanrı yoksa bile insan onu yaratmalıdır."

Bu hayat inanmadan verim alınacak bir sistem değil.
1) hedefi nettir; karı kız düşürmek
2) ortak noktaları sadece islama ateist olmalarıdır. bir hıristiyan faaliyeti gördüklerinde öve öve bitiremezler.