bugün

aslında başlık türk solunun kürt sorunu ile sınavı da olabilirdi ama bence bu ayrı bir konu zira kürt sorunundaki tek aktör dtp değil. efendim türk solunun önünde geçmesi gereken en büyük sınavdır. kannatimce bu sınav hem çok zor hem de geçilmesi halinde çok ödüllendirici.
dtp'nin veya genel olarak dtp'nin temsil ettiği hareketin kendine temel olarak aldığı sol-sosyalist söylemi bırakmasının üstünden çok zaman geçti, hatta samimi bir itirafla dtp'nin temsil ettiği hareketin uyguladığı enstrümanlara tamamıyla karşı olan bir solcu olarak bir dtp mitinginde gördüğüm "ya allah bismillah serok apo" gibi bir pankartı gördüğümde çok mutlu oldum. çünkü dtp'nin edindiği kürt milliyetçisi söylem ve pkk'nın uyguladığı terörün bu ülke soluyla birlikte anılması beni çok rahatsız ediyordu. dedik dtp solculuğu bırakalı çok zaman geçti ama yurdumun tüm faşistlerinin ülkedeki tüm sol hareketleri bir pkk-terörizm-bölücülük eksenine sokmaya çalışmaya devam etmesi de beni şaşırtmıyor.
naçizane, solun yapması gereken herhangi bir milliyetçi söyleme zerre kadar kapılmadan dtp'nin içinde kendini solcu olarak tanımlayan kitleyi şiddet sempatizanlığından arındırılmış bir ortama ve tartışma zeminine taşımak, orda kürt sorununa çözüm aramaktır.
bu sınavı başarıyla geçmiş bir sol hareket kesinlikle ülkedeki "sağın alternatifsizliği" sorununu yıkarak iktidara aday bir hareket haline gelecektir.