bugün

bu zamana kadar izlenilen türk filmlerinde hafızalara en çok kazınmış sahnelerdir.
(bkz: vur joker vur)
canım kardeşim filminin final sahnesidir.
adını hatırlamıyorum ancak türkan şoraylı bir ajan mevzulu film vardı. bir rus (yanılmıyorsam) asker ile türk asker türkan'a aşıklar. ama rus olanla evlenmiş türkan ne ayaksa? sonra türk olan bir şekilde herifin türkan'ı öldürdüğünü anlıyor filan. rus olan da türkan'ın kafatasını saklamış onu veriyor esas oğlana. etkilenmek mi bunun adı şimdi tam bilemiyorum ama, hani bu işin sonu daha nereye varabilir diye sordum kendime.
sevgilisinin kafatasına sarılıp ağlayan bir adam vardı ekranda.
(bkz: açaydım kollarımı)
Babam ve oğlumda şey vardı hani: açaydım kollarımı gitme diyeydim. Oğğluum. O babanın feryadı beni benden aldı.
belli senin şiir filan okuduğun yok,şiir okusaydın bilirdin ki aşık adam sınanmaz. (beş şehir-şevket)
Güneşi beklerken'deki güneşi bekleme sahnesidir.
cemil ve araba camındaki iffet sahnesi.

hala çözemedim nasıl bir kafayla yaratılmış.
yaz kızım 20 torba çimento.

şener şen ın unutulmaz sahnesidir.
adaletine insanlığına kurban olayım hakim bey, bu da mı gol değil?
al yazmalımın final sahnesidir.kadir inanır ile türkan şorayın bakıştığı sahne muhteşemdi.
susuz yaz filmindeki bir cok sahne muhtesem ötesi. erol tas'in korkuluk'la konusmasi (monologu) harika...
kemal sunal dan çay yok bok için sahnesidir.
(bkz: kara murat benim)
tatar ramazan "burda vurulacak biri vardı onu da ben vurdum."
tabi ki: (bkz: vecihi geliyor)
-orospu olacaksa okumuş orospu olsun!

yılmaz güney / umutsuzlar
gülen adam filminde kemal sunalın ağladığı sahne.
yanıyosun fuat ağbi.....
-romayı kim yaktı
+anam.
-evladım senin anan kim.
+kanuni sultan süleyman
-ilk halife kimdir?
+imparator neron..
-çocuğum karıştırıyorsun, roma'yı yakan hz.şaban'dı.ilk halife imparator neron, yani padişah neron roma'da
hz.şaban ile beraber ananı günde bin dörtyüz elli üç kere kanunen... afedersiniz mahmut bey tansiyonum düştü galiba, bu sınıfa gelince hep böyle oluyor..

http://www.indirvideo.net...yakti-anam-xd-349742.html
minür özkul'un o meşhur tiradi;"-Bak beyim sana iki çift lafım var." diye başlar, "... ben büyüğüm ben, Yaşar usta" şeklinde biter.
haluk bilginer'in masumiyet filmindeki unutulmaz tiradı.

http://www.youtube.com/watch?v=DSyPQvf37Jg

ah be zagor, zalım zagor.
babam ve oğlum. küçük denizin babasını kamerada görme sahnesi. ve yağan yağmur. ah azizim ah.
en dokunaklısı "sevgi neydi, sevgi emekti" ile başlayan efsane repliğin olduğu al yazmalım'dı bana göre.
aklımda kalanlar ise, 80 m2 berlin mi ne öyle bir film, ufaktım, daha kamışa su yürümüyor, ama filmdeki adam karısını ne sikti be arkadaş, rüyalarıma girmişti valla.