bugün

Bilindiği gibi türk sanat müziği padişahların ben halk gibi boktan türkü mü dinleyeceğim bana halkın anlamayacağı şarkı yapın demesi üzerine uydurulmuş saçma bir müziktir. Soytarı uydurması.
(bkz: bunlar babadan oğula nesil heralde)
mutlaka bir gün türk sanat müziği fanı olacaktır.
demet akalın, serdar ortaç ekolündendir.
geçicidir,bir yerden sonra elbette kan çekecektir.bir fasıl ortamında rakıyla rihanna mı dinleyecektir sanki? elbette at kadehi elinden le coşacak, seni ben ellerin olsun diye mi sevdimle hüzünlenecektir.
eğer türk sanat müziği kadar sanatsal başka bir tür dinliyorlarsa sorun oluşturmayacaktır fakat öle birşey yok serdar ortaç ve onun şarkı sözlerine hayran oldukları için hepsinin allah belasını versin.
efendim hiçbir boku siklerine takmadıklarını gösterme meraklısıdır bu nesil. ama dinledikleri makamsız müziğe laf ederseiz saatlerce entel dantel nutuklar çekmek suretiyle makamınızı siker bunlar. o kadar takmazlar yani siklerine.
Bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım istanbul'un
Seni aradım kadehlerdeki dudak izlerinde
Canım doya doya sarhoş olmak istiyordu
Seni aradım kadehlerdeki dudak izlerinde

bu şarkıyı dinlememiş nesildir.
türk sanat müziği dinleyince türk olunacağını veya türk sanat müziği dinlemeden türk olunmayacagını savunan yazarın sıçtığı son başlık.
böyle bir genelleme yapmak her ne kadar yanlış olsa da, burun kıvıran bir çoğunluğun olduğunu inkar edemeyiz.

ama şu bir gerçek ki, insan, türk sanat müziğini olduklaştıkça anlar, olgunlaştıkça sever.
bir zaman, biten bir aşkın ardından, tüm mahalleye bangır bangır allah belanı versin şarkısını dinleten adam, bir zaman sonra, yine aynı duygular eşliğinde ne bildim kıymetin ne bildin kıymetim adlı nihavent eseri terennüm edecektir.
serdar ortaç dinlerken kuduran nesil.
bu nesile şu lafı etmek yerinde bir davranıştır : "eşek hoşaftan ne anlar".
hareketli müzik dinlemek isteyen nesildir.
belki alakalıdır;

(bkz: türk sanat müziği dinleyen genç)
emodur emo.
kesinlikle yanlış yapan nesildir. henüz sanat müziğiyle sakinleşmemiş, sanat müziğini hissetmemiştir. kadehinde zehir olsa'yı hiç dinlememiş olmalarındansa bahsetmiyorum bile.
içinde yerellik ve sanat barındıran müzik türümüze burun ıvırdığına göre, çok kıvrak bir burna sahip bir nesildir.

rast makamından bir eser çalın da yavaştan başlasın burun oynmaya.
Dinleyene huzur veren bir müzik türüne ön yargılı yaklaşan kesimdir.
üstadım nereye gidiyor bu gençlik, nidalarıyla kovalanası nesil.
bol küfür içerikli şarkıları tercih edenlerin oluşturduğu çoğunluk. *
sanattan anlamayan zavallı nesildir.
aşk acısı çektikten sonra burun kıvırmayacak olan nesildir. hele bi dinlesinler bu akşam bütün meyhanelerini dolaştım istanbul'un şarkısını.
müziğin belli bazı kalıplar üzerinde sürekli kendini tekrar etmemesi gerektiğini savunan kişilerdir. türk sanat müziği dediğin 25-30 tane makam ve bu melodiler üzerinde yazılmış farklı şarkı sözlerinden ibaret bir müziktir demek değil midir zaten? hicaz makamı, kürdi makamı... sayın bakalım kaç tane çıkacak. yaratıcılığın bittiği noktadır. zırtopoz metal müzik yapanların eski şarkıları coverlayıp coverlayıp piyasaya sürmelerinden de bi farkı yoktur. sanat bu değildir abicim ya. muazzez abacının ya da sibel can'ın ya da o tarz sanatçıların insanlar meyhanede dinlesin diye yaptıkları şarkıları dinlemek zorunda değiliz ki. ayrıca kavram da yanlış. sanat müziği diye bi kavram mı olur? müzik zaten sanat değil midir? fransız sanat müziği ya da alman sanat müziği diye bişey duydunuz mu hiç? olsa olsa halk müzikleri olur her milletin. türk sanat müziği adıyla yapılan müzik olsa olsa türk salon müziği olabilir. bu müziği sevmeyen insan evladına da yoz falan denmez. bu müziği sevmiyor denebilir en fazla. başında türk var diye, rakıyla iyi gidiyor diye bu müziği seven ve bu müziği sevmeyi insanlara dayatan toğlum yozdur. nokta.
sanat müziği neden bir dayatmadır sorusu. sanat müziği dinleyen daha mı bağlıdır kültürüne sorusu.
biraz zamana ihtiyacı olan nesildir.
sanat müziği sevmeyen ve saygı duymayan nesildir. yoz olmayanlar üstüne alınmasın ama çoğu genç, sanat müziğini küçük görmekte. halbuki; bugünün şarkılarını müziklerinden çıkarır o parçalar. sözlerini saymıyorum bile.
güncel Önemli Başlıklar