bugün

Böylesine önemli bir stratejik konuma sahipken askersiz olalım diyen akıl yoksunu kişiler şunu göremiyorlar mı? : ''Dünyanın en iyi ordularından birine sahipken bile bu şekilde olaylar oluyor peki ya olmasaydı neler olurdu ?'' sorusu türk ordusunun varlık sebeplerinden sadece birini açıklayabilmek için yeterli olur sanırım.

edit: pkk'yı iyi siyaset yok eder, iyi asker değil
Türk ordusu dünyanın en güçlü ilk 3 ordusu arasındadır.türk milleti ordusuyla gurur duymuştur, gurur duymaktadır ve gurur duyacaktır.türk ordusunun varlığı sona ererecdiği gün türk milletinin de sonu olacaktır.savaşta ve barışta türk ordusu ülkemiz için gereklidir.ancak oğlunu askere göndermeyen,şehitlere kelle diye hitap eden fakat onları öldürenlerin başı olan öcalana sayın diyen bir başbakanın olduğu bir ülkede yaşamaktayız.
(bkz: teknolojik yetersizlik)
neverland'de yaşamadığımız içindir. dünya denilen gezegenin sistemi bu şekilde işlediği içindir. en siktiriboktan ada diktatörlüğünden en büyük süper güçlere kadar yol hep aynı olduğu içindir.

tarihteki her devletin bayrağı, sınırları, ordusu, devlet başkanı ve yönetim biçimi olmuştur. bundan 20.000 sene önceki avcı-toplayıcı kabilelerde, köylerde bile bu durum böyledir.

"savaşçı" kavramı insan ile aynı yaştadır.

stratejik anlamına girmiyorum bile.

osmanlarla toplaşıp kurduğun bir komün değil bu anasını satayım. devlet devlet.

kimsenin bunu aşırı saf ya da salak olduğu için sorduğunu sanmıyorum, bir nedeni, altında yatan bir motivasyonu vardır ama henüz kavrayamadım.

şaka mısın lan? çizgi film mi bu olm?

(bkz: hey allahım)
yaklaşık doksan yıl önce savaş sonrası; savaşı kazanan komutanın kurduğu ülke için sorulmasının saçma olduğu sorudur. bu başlığın açılması, bu zihniyet; tsk nın varlığına en önemli varlık sebebidir.
saçmalamak abestleşmek komik olmak aklınıza ne geliyosa bu başlık için söylenebilir. Gözünün önünde yıllardır ırakta insanlar ölüyor kızlarına çocuklarına tecavüz ediliyo,, niyee komik insan sana soruyorum niye, niye iran da olmuyo. Dünyada büyük olupta güçlü ordusu olmayan ülke varmıdır. Amerika, ingiltere fransa , almanya işgal korkusuylamı güçlü ordulara sahipler.
ülkemizde hala Türk olarak yaşaya biliyorsak bunun ön büyük sebebi Türk ordusudur... bundan ala varlık sebebimi olur türk ordusunun....
ordunun varlık sebebi, bizatihi ordunun kendisidir. orta açayım, kafa atarsın.
ordu mevcut durumunu korumak için varlığını dayandırdığı temellere başka başka adlar takar. adı a olur, b olur.
bu statükocu tavır "biz burayı zamanında çevirdik, elletmeyiz"in özetidir. sen adını mücadele sanarsın. hiç danışıklı dövüş yediniz mi? öyleyse bizimkini deneyiniz.

kahramanlık öyküleri dinlersin elbette. bir ülkenin kaynaklarının nasıl heba edildiğini görmezden geldiğine müstehak olarak. hem de birileri bal tutan parmaklarına kaymak da sürebilsin diye. sonra gurur duyarız duydugumuz " bir yıl içerisinde 138 terörist öldürüldü" laflarından. 138 bin kişinin payını 138 kişi için hiç etmenin adı etkili mücadele olur, düşmana göz açtırmamak olur.

hiç bir cacığın olmaz ama stratejik konumun olur. ne menem bir şeydir şu yaşıma geldim anlayamadım. yenilir mi içilir mi. konumu konu bile edilemeyecek ülkelerde refah, seviyeli bir ilişki içersinde iken bizim memleketimizde tencerede strateji kaynatılıyor. düşmana kurşun sıkmanın temel politikası olarak kemer sıkma politikalarına gönderme yapılıyor. açlık esaretten yeğdir haklısın. haklısın açlık da bir esaret değilse.
at gözlüğü ile görülemeyecek sebep.
bütün ordular gibi türk ordusu da burjuva devlet düzeninin önemli bir parçasını oluşturmaktadır. burjuva devletin zenginler, bürokrasi ve askerlerden oluşan bir koalisyon olduğunu unutmamalı.

türk ordusunun ülkenin kapitalistleşme sürecindeki icraatlarına bakılarak bu daha kolay anlaşılabilir. devlet içersinde askeriyenin yaptığı hamleler cumhuriyet tarihi boyunca türkiye'nin kapitalistleşmesini hızlandırmıştır. zenginlerin istediği yönde olmuştur tüm hamleleri.
'türk ordusu'ndaki tamlayandır.
olmazsa olmazdır ama birçok sebebi vardır...

en önemlisi böyle bir bölgede ordusuz kalırsan vatansız kalabilmeyi de göze alacaksın...

dünya tarihini iyi bilmek gerekir, büyük ve etkili ordulara sahip bazı ülkelerin şimdi ordusuz kaldıklarını unutmayalım...

aynısı son yıllarında osmanlıya dayatılmıştı.
(bkz: darbe yapmak)
türk ulusunun gelebilecek tehlikelerden koruyup, aynı zamanda cumhuriyetin koruyuculuğunu üstlenmektir.
amerikanın istediği yerlere asker göndermek.

kore, kıbrıs,somali kosova afganistan lübnan....(suriye)