bugün

hiç bir zaman vazgeçemeyeceğim,en asil duygunun ta kendisi...

(bkz: ne mutlu türküm diyene)
türk olmaktan mutlu olmak daha doğru bir yaklaşımdır. aksi takdirde türk olmayanlar gurursuzdur gibi bir önerme doğar ki, bu anlayış bir gün tıpkı nazi almanyasında üstün ırk anlayışının doğması gibi bir sonuca taşır türk halkını. türk halkı olarak tarihimiz gurur duyulacak anlarla doludur. ancak türk olarak utanç duyulacak anlarında olduğu unutulmamalıdır. ilk insanın yaradılış tarihinden bu güne kadar geçen süreçte bir çok millet tarihdeki yerini almıştır. ancak gurur duymak ifadesi hatalıdır. aksi olsaydı ulu önder (bkz: atatürk) "ne gurur verici türküm diyene" derdi. oysa (bkz: ne mutlu türküm diyene) diyerek, diğer milletlerin ve halklarında rencide olmamasına özen göstermiştir. bu hassas konuda tekrar altını çizmekte fayda var türk olmaktan değil türk tarihinde yaşanan olumlu davranışlardan gurur duymak esastır. asıl olan ve kişisel hak sayılabilecek şey, türk olmaktan mutluluk duymaktır.
türk olmayanlar gurursuz dur anlayisiyla alakasi olmayan cümle. bu durumda gurur duymak eyleminin anlaminin ögrenilmesi gerekir.zira birseyi yapmaktan gurur duyulabilir, bunu yapmayanlar gurursuz olur denemez ama. türk olmaktan gurur duyulabilir ama sadece türk olmaktan gurur duyulamaz, gurur duyulacak bir sürü sey vardir..
turk olmaktan gurur duymayıp utanç duyanlar s. gitsin cümlesinden, turk olmayanlar gurursuzdur anlayışını çıkaran insanların varacakları her nokta da bunun gibi yamuk yumuk olacaktır.
(bkz: türkçeyi öğrenme kursu)
(bkz: abc)
(bkz: alfabe)
(bkz: zararın neresinden dönülse kardır)
Her kişinin sahip olamayacağı olsa bile bazı zatların sahiplenmediği kutsal duygu...
mehter marşı ni duyduğunda içinin kıpır kıpır etmesidir.
insanın isminin cantürk olması gibi bir şeydir. sağa veya sola çekilmediği sürece, ismi cantürk olmayanların da, türk olmayanlarında kalması veya sözlüğü terk etmemeleri sorun değildir *
sadece turk olmayanlar gurursuzdur anlayisiyla bir alakasini olmadigini söylemeye çalistigim söz. (ayrica burdaki kimsenin birbirinin türklügüne laf etmesi söz konusu olamaz.) *
Sadece tesadüfi bir olaydan grur duymaktır.Türk olmak ve ya başka birşey tesadüften başka birşey olamaz.
'NE MUTLU TURK'UM DIYENE' demekten gurur duyuyorum.
(bkz: turk olmayi seref sanmak) *
gayet doğru bir histir.lakin ülkesini seven ve koruyan herkes ülkesiyle gurur duyar.bu tereddütsüz olan bir gerçektir.
her türkün hali hazırda gerçekleştirdiği eylem. aslolan gurur duyduktan sonra ne yapılacağı ve biz bizden öncekilerin yaptıklarıyla gurur duyarken bizden sonrakilerin neyle gurur duyacağını düşünmektir.***
ay yildizli bayrak ile gurur duymaktir.
ataturk ve silah arkadaslari ile gurur duymaktir.
evladini kaybeden bir annenin "vatan sag olsun" diye, haykirmasindan gurur duymaktir.
ay yildizli bayrakla gurur duymaktırç
ataturk ve vatan için ölen yüzbinlercesiyle gurur duymaktır
evladını kaybeden bir annenin "vatan sag olsun" diye haykırmasından tüyleri diken diken olmak, kendi arkasındanda aynısının söylenmesini göze almaktır.
türk olmak kendi kendine yapilamayacak bir sey oldugu gibi,
vazgecmek de o kadar imkansizdir elbette.

kimse dogmadan kendi irkini secemiyor esasinda,
diyicem de..
(bkz: 17 mayıs 2000)
tamam bundan mutluluk duyulabilir, ben de duyarım ama fazlası zarardır, saçmadır.zira kendi seçmediğin bir konuda böbürlenmenin manası yoktur.ama bunu youtube geçnliğine nasıl anlatırsın.biz hala gidelim bütün yabancılara küfredelim, "biz türküz oğlum, ne sanıyorsun!" diyelim...
bende mutluyum türk olduğum için. ya bi fransız olsaydım ve adımın geçtiği yerde ilk akla gelen söz "ikiyüzlü" olsaydı... atatürk gibi büyük bir insanın ırkından olmaktan duyduğum mutlulukla birlikte diğer ırklarla birlikte yaşamayı ve onların değerlerine saygı duymayı milletim adına kabul ederim. tüm insanlara... saygılarımla...
haklı bir durumdur fakat fazlası, geçmiş ile kafayı bozmak demektir. bünyeyi geçmişteki büyük ve şimdideki ufak başarılar ile meşgul etmeyi bırakmalı ve gelecek için ne yapılabilir bu düşünülmelidir. çünkü çağ, sevgi ve bilgi (ki hızla bilgiden yoksunlaşan) dolu bir millete saygılarını sunan bir çağ değildir artık ve gelecekte çok daha canileşecektir.
varsın bana sırf içinde bulunduğum millet yüzünden ikiyüzlü desinler, o onların cahilliği, düşünememezliğidir..atatürk gibi büyük bir insanın milletinden olmaktan herkes mutluluk duyar ama bununla birlikte aynı milletten olmaktan utanç duyulacak milyon tane adam da sayılabilir..demek ki neymiş eğer birilerinin özelliklerini bütün millete mal edeceksek bunlar sadece başarılı ve iyi insanlar olmamalılar..demek ki önemli olan kendimizmiş.
(bkz: fransız olmaktan gurur duymak)
(bkz: ingiliz olmaktan gurur duymak)
(bkz: arap olmaktan gurur duymak)
(bkz: yunan olmaktan gurur duymak)
(bkz: ermeni olmaktan gurur duymak)
(bkz: kürt olmaktan gurur duymak)
muhetemelen fransız olarak doğsalardı fransız olmaktan, ingiliz olarak doğsalardı ingiliz olmaktan, alman olarak doğsalardı da alman olmaktan gurur duyacak insanların içinde bulunduğu durum. bildiğim ve hatırladığım kadarıyla, doğmadan önce kimse bana sormadı hangi milletten olmak istersin diye. yahut bir form doldurarak, sevgili büyüklerim beni türk olarak dünyaya gönderirseniz size çok minettar kalırım deme şansım da olmadı. üstelik bunu bana doğmadan önce kazandığım başarıların bir armağanı olarak da sunmadılar. yani ne seçtim, ne kazandım. seçmediğim bir şeyle gurur duyamıyorum. bir milletten olmak pratik bir durumdur. yanında yaşadığın insanları sevebilirisin, yanında yaşadığın insanların geçmişte yaptıklarıyla bütünleşebilirsin, o topraklarda yakılmış ağıtları, söylenmiş türküleri, çekilmiş halayları benliğine katabilirsin. üzerine doğduğun topraklara bağlılık ve sevgi duyabilirsin, kişiliğinin şekillenmesinde toprağın ve yaşadığın çevrenin elbet büyük etkisi vardır. ama başta dediğim gibi, nikaragualı ya da singapurlu olarak doğsaydım bundan utanmayacağım gibi, türk olarak doğduğum için de bundan gururlanmıyorum.
insan gibi insan olduğum için gurur duymayı kendisine tercih ettiğim yargı ve yorumdur.