bugün

evet ayrıcalıktır dünyanın her yerine yardım etmek için kendini paralayan düşmanı onu düşman olarak görürken onu dost gören herşeye ve herşeye rağmen hep iyimser olan karşısındakinin iyi niyetli hareket ettiğini düşünen düşünmek isteyen bir milletin kanını taşımak ayrıcalıktır.
otuz iki yıllık yaşamımda niyeyse o ayrıcalıkların farkına varamadım. ya bende bi idrak sorunu var yada bu durum kocaman bir palavradan ibaret.
50 sene avrupa birligi kapısında bekleme ayrıcalıgı.
(bkz: kime göre neye göre)
17 büyük devlet kurmuş.
özgürlük ve asillik kavramını kanında taşıyan millettir. bir tek bu bile ayrıcalıktır. dünyaya gelmiş geçmiş ırklar içinde kendi ülkesini kuramayan tek ırk olan kürtlerin bunu anlayamaması normaldir.
türk olmayanların anlayamayacağı durum.
bu yüzden bu başlık altına pislemesinler hiç.
erdoğan ı protesto için gelen öğrencilere dayak .
din adı altında uyuşmuş, tepkisizleşmiş, birbirini yemekten 3.dünya ülkelerinden farkı kalmamış bir ayrıcalıktır ayrıca.
türk olanların çoğunun da anlamadığı durum.
edit: 3-5 faşist dışında nerdeler?
türk olanların çoğunun anladığı durum.
sonuna kadar katılıyorum aslında. allahın sevmediği kullarına verdiği bir ayrıcalıktır türk olmak.
yakın geçmişe bakarsak,
11 askerin başına çuval geçirildiği, yönetenlerinin gıkının çıkmadığı,
9 vatandaşını israil'in öldürdüğü, yönetenlerin sadece gıkını çıkardığı ırk.
özet: biraz zamanlar ayrıcalıklıymışız, bir zamanlar...

peşinen not:türküm.
dünyaya gelirken tercih şansımızın olmadığını düşünecek olursak ayrıcalıktan ziyade daha çok şans olarak niteledirilmesi gereken bir durumdur. fakat allahın verdiği bu şansın manevi tatmininde paha biçilmez olduğu bir gerçektir.
(bkz: anne ben faşist oluyorum)

(bkz: anne ben faşist olmak üzereyim)

(bkz: anne ben faşist oldum)
inandığı dine saygısızlık yapmaktan başka bir bok ifade etmeyen cümlecik. zira dinimize göre bütün insanlar eşit yaratılmıştır. hiçbir milletin idraki başka bir milletinkinden, hiçbir ferdin zekası başka bir ferdinkinden daha üstün değildir.
(bkz: götünden element uydurmak)
insan olmak bile bir ayrıcalık sebebi değilken.. saçmadır..
nedir bizi kediden köpekten daha üstün yapan? düşünme yetimiz mi? karar mekanizmamız mı?
evet tabii!
türk olmak değil, türk olabilmek ayrıcalıktır.
her millet için özelleştirebilirsiniz.
seçimsizliklerden değil seçimlerimizden yola çıkalım isterseniz.
faşistlikle bir alakası olmayan tespittir.
8/a sınıfı çalışkansa 8/a'lı olmak ayrıcalıktır. 8/b asırlar geçmesine rağmen adam olamamışsa 8/b'li olmak yüz karasıdır.
hitler'in götüne koyalım hep beraber, o ayrı. ama ulus dediğimiz , kültür dediğimiz bir şey var. bir türkle bir ingiliz'e aynı mı diyeceğiz şimdi? farklı dedim diye bana faşist demen senin ön yargılı olduğunu göstermez mi? (yazar burda belli bir kişiye değil, okuyucuya sesleniyor ve soruyor)
(bkz: aslında aynı şeyleri savunuyoruz da neyse)
(bkz: ve bu destan yüzyıllardır süre gelir gider) ayrıca doğruluk payı var.
yoktur öyle bir ayrıcalık. insan olabilmek en büyük ayrıcalıktır. buda islam üzre yaşamla elde edilir.
bu duyguyu anlayamıyorum. milyarca insan yeryüzünde yaşıyoruz. doğuştan gelen, seçemediğimiz etiketlerimiz var. türk, kürt, ispanyol, alevi, yahudi...

ve tüm tarih, milletlerin birbirine hakimiyet savaşı üzerine yazılı.

yani sen de yayılmacısın ve güç istemişsin, diğeri de. hatta sen tarihinde koca koca topraklarını koruyamamış, yakın tarihinde ulusalcılık yüzünden bin tane handikap yaşamışsın.

bugün bilimde, sanatta olduğun yer ortada.
kadına şiddet, tecavüz vakalarında dünya markasısın.
demokratik bir ülke bile değilsin.
milyonlarca işsizin, yoksulun, göçmenin var.
sokakların güvenli değil.
adalet bir kadın ismi.

ama sen gurur duyuyosun.

aferin. şak şak şak...
görsel