bugün

--spoiler--
müzenin kendi kendine elektrik,temizlik ve bakım ücretini ödendiğini sanan kısacası bir boktan haberi olmayan insan tipi
--spoiler--

Devletin bu tip masraflari karsilamasi gerektigini, bunun icin insanlardan vergi aldigini bilmeyen insan yorumu.

Ama onun disinda turk halkinin her yonden kulturel deformasyona ugradigi konusunda hemfikirim.
entry buram buram ekşici koktuğu için tam bitiremedim. ama ilk iki satır güzeldi.

azalıp azalıp yok olmak üzereyken yeniden doğan bir tarihimiz var ve bu anka kuşu laneti genetiğimize işlemiş sanıyorum. sürekli görkemli bir şekilde doğup yavaş yavaş kirlenip yok oluyoruz ve tam yok olmak üzereyken yeniden doğuyoruz. belki de asalet bu, bilemiyorum.
Maalesef acı olan bir söylemdir. Tarihte birçok güzel şey başarmış bu halk nasıl bu hale geldi?artık maalesef Çakal, hırsız, olmak bu millet için akıllılık göstergesi.
Bu serzenişimin altında yatan yaramı şöyle anlatayım.
Tarihi bir bölgede küçük bir müzede çalışıyorum ve neredeyse her gün o müzeye 200 kişi gelmekte. Kapının girişine kocaman yazılarla 'giriş 2 tl' ve 'üst kat müze uyarıları yazmakta. Buraya kadar her şey güzel, ancak sorun şurada doğuyor:uyarıları dikkate almamak vs levhaları okumamak. Gelen her 150 kişiyle diyaloğum şöyle
- hoşgeldiniz
-hoşbulduk
(sonrasında paldır küldür müzeye girilir ve hiçbir şey sormadan fotoğraf makinaları çıkarılır.)
-yalnız beyefendi /hanfendi yukarıda yazdığı gibi 2 TL'lik bir giriş ücretimiz var.
-ha pardon görmemişiz, peki x müzesi burası mı? (alanda bahsedilen başka bir müze olup olmadığı sorulur. Halbuki girişte kocaman y müzesi levhası yer almaktadır.
Bundan sonra üç çeşit diyalog ve insan tipi ortaya çıkıyor.
1.'ha, ücretli mi çıkalım o zaman.(paragöz, amacı bir şeyler öğrenmek değil, boş vakit geçirmek ve soran olursa 'bende gittim' demek amacı taşıyan insan tipi.)
2.'müze bu kadar mı yaa? (yarı paragöz yarı andaval ve yaptığı levhaları okumama alışkanlığına inatla devam ettiği için üst katta müze olduğunu farketmemiş insan tipi
)
3.'böyle yerler neden ücretli? Biz tarihimizi görmeye geliyoruz.'( müzenin kendi kendine elektrik,temizlik ve bakım ücretini ödendiğini sanan kısacası bir boktan haberi olmayan insan tipi.)
Gözlemelrimdeb özetle, gelenlerin çoğunluğunun amacı oranın havasını koklamak, bir şeyler öğrenmek değil. Adamın cebinde malborası var, ancak 3-5 tl her neyse ücreti ödemeye gocunur. Lakin sorsanız size saatlerce 'türk milleti şöyle, böyle diye' anlatabilir.
Kıssadan hisse arkadaşlar, eski devirlerde de millet böyle cahil ve çakaldı da yine 3-5 kişinin yüzü suyu hürmetine mi var oluyordu yoksa sonradan mu bu hale geldik o kadarını bilemem. Ama böyle gittikçe sonumuz son değil. Sadece okumakla yetmiyor, zihniyetleri de açmak gerekiyor. Çevremde her gün gördüğüm göbekli, cahil insanları ve okumasına rağmen ukalalığı, bir bok bilmemesi baki kalmış sözdr aydın insanlardan tiksiniyorum. Yukarıda bahsettiğim hadise ücretin ödenip, ödenmemesi değil,cahilliğin bu eylemde ortaya çıkmasıdır.
Damarlarında asil kanı hala muhafaza eden büyüklerimiz, küçüklerimiz bu ülke sizle var oluyor.

Dipnot 1: aşağıda bir arkadaş devletin masrafları karşıladığını beyan etmiş. Birincisi kardeşim aç Google bir özel, şahıs müzesi nasıl yürür yaz ve ikincisi acaba bende o okuyamayan ve bilmeden atan zihniyetin içinde miyim diye sorgula.