bugün

türk kürt dememek lazımdır sadece. türk kürt laz çerkez bütün kökenler bu topraklarda yaşıyorsa eğer hepsi kardeştir. soydaştır. millettir. ulustur. adı önemli değil.
(#2794486)
bütün kardeşlik türkülerinin türkçe, bütün savaş ve mücadele türkülerinin kürtçe olmasından mütevellit (bkz: türklere masallar)
magazin gazetecileri derneği ödül gecesinde, ahmet kaya'ya çatal bıçak atan grup içerisinde boy gösteren ebru gündeş'in, olayın akabinde işaret ettiği olgu, slogan, tamlama.

"türk-kürt kardeşliği" ni irdelemek, bu tamlamanın "olur"unu tartışmak için zannımca bu ödül gecesinden daha güzel bir örnek olamaz. şimdi düşünelim: bir sanatçı ödül aldığı bir gecede aşağı yukarı "kürtçe klip yapacağım, bunu yayınlayacak yürekli insanların olduğunu da biliyorum. aksi halde türk halkına nasıl hesap vereceklerini bilmiyorum" şeklinde bir konuşma yapıyor. halkların kardeşliği, halkların birbini kabullenmesi, birbirine saygı göstermesi ile ölçülecek bir şey ise, bahsedilen konuşma halkların kardeşliği adına son derece olumlu. neyse meseleye dönersek; konuşmanın bitiminde, sanatçıya çatal yağmuru başlıyor. o ana kadar alkışlanan, ödül verilen, şarkısı dinlenen sanatçı birden çatal bıçak yağmuruna tutuluyor! fakat ilginçlikler bununla da kalmıyor. çatal bıçak atanlardan birisi kalkıp, kameralara "türk-kürt kardeştir, ayrım yapan kalleştir" diyor. oradan kimse de kalkıp "e arkadaşım madem kardeşsin az önce kardeşinin dilinde klip yapma projesine çatal fırlattın, bu ne perhiz bu ne lahan turşusu?" demiyor beklendiği üzere. hikayenin devamı zaten herkesin malumu.

geldiğimiz noktada türk-kürt kardeşliğine dair yaygın düşünce bu küçük örnekten bir adım ileride değil. kardeşlik söylemini şu halimizle kullanmak, yalan atmaktan öteye gitmiyor, kardeşlik kavramının canına okuyor. bu bağlamda "türk kürt kardeşliği" şu anda gerçek olmayan ama gelecekte gerçekleşmesi halinde türkiye'de çiçekler açtıracak olan bir dilekten öteye bir şey değil. umarım gerçekleşir.
özlemle beklediğimiz hadise.
Dedemin, nenelerini tanımadığı için imkansız olan kardeşlik.
KüRDE FIRSAT VERME YA RAB
DEHRE SULTAN OLMASIN AYAğINI çARIK SIKSIN
ASLA iFLAH OLMASIN VUR SOPAYI AL EKMEği, KARNI BiLE DOYMASIN
OL CESMEDEN GAVUR içSiN, rum içsin de KüRDE NASiP OLMASIN.
Yavuz sultan selim han
bu kardeşlik vardır ama basın ve aşırı milliyetçilik bunu körüklüyor ve kürt kardeşlerimiz batıda eziliyorlar çünkü doğuda iş yok diye göç mecburi oluyor doğunun kalkınmasıyla bu sorun çözülecek. inşallah zamanla bu kardeşliği herkez anlıyacaktır.
bence abartılı olmus bu baslik burada, okuyunca aklina geliyo ki insanin butun kurtlerle turkler dusmandir. hayir canim yok oyle bir sey bir gurup ayrilikci var kurtlerden bir gurup ta o ayrimcilara bakarak tüm kürtleri ayni kefeye koyan koyun zihniyetli eleman var, kürtlerde de bunlara bakarak demek ki türkler hepimiz sevmiyorlar, kürtlere potansiyel düsman gözüyle bakiyolar ozaman biz de bunlara düşman olalim diyenler... ve bu kısır döngü uzayip gidiyor...
oysa herkes bireysel hayatina baksana ne kadar güzel örnekler verebilir kendi hayatindan. mesela ben kürt olan komşularımla yıllardır hep güzel seyler paylastim, acımı sevgimi kederimi umudumu tasami elemimi... ve hic bir zaman komsumun yapmadi yada yapmayacagi seyleri ilerde potansiyel tehlike görip te onan nefret etmeyi düşünmedim. onlar benim hep kardeşimdi ben d eonların. keşke her kes kendi hayatındaki örnekleri çıkarsa ve bu anlamsiz ne oldugu iki millet arasındaki ne oldugu bilinmeyen şey bir an önce bir orta yolda bağlansa.
kardeş aynı karından gelen manasına geldiğine göre mümküm olmayan olaydır, zaten değilde. tarih bilgisi kıt olanlara saygılar sevgiler.
Bir PKK propagandası: Türk-Kürt kardeşliği

Başbakan PKK'yı durdurmak için Türklüğü gömüp Türkiyeliliğe geçmeyi önermektedir. Bir kısım saf aydınımızsa ısrarla Türk-Kürt kardeşliği mavalı okumaktadır. Oysa eğer iki kimlik varsa ve biz bunların gerçekten kardeşliğini istiyorsak, kardeşimize seçme hürriyeti tanımamız gerekir. Yani Türk-Kürt kardeşliği diyenler, Kürt kardeşlerine seçme hakkı tanımalıdır. O zaman Kürt kardeşiniz, teröre başvurmadan, iyi niyetle biz ayrılalım diyorsa ona ne cevap vereceksiniz!

Görüldüğü gibi Türk-Kürt kardeşliği teorisi, aslında Türk'ten ayrı bir Kürt kimliği oluşturmanın teorisidir. Günümüzde PKK bölücülüğünden bile güçlü olan teori de budur.

Bugün Türk-Kürt kardeşliği diyenler, güçlenen Kürt milliyetçiliğine karşı, Türklerin birleşmesine ve uyanmasına engel olmak istemektedirler. Dikkat edilirse bu grup, ısrarla Türklere hitap etmekte ve Türkleri sessiz olmaya çağırmaktadır. Oyun açıktır, PKK etnik Kürt milliyetçiliğini yaratırken, bunlar da Türk milli uyanışını engelleyecektir. Görüldüğü gibi Türk halkı, hem PKK tarafından dıştan, hem de bu tür gruplar tarafından "içten" bombalanmaktadır.

Bu tür teorilerin üretim merkezini iyi deşifre etmek gerekir. Bunlar günümüzün Taşnak-Hoybun'udur. Bu grubun lideri Erzincanlı bir Ermeni, sözcüsü ise Tuncelili bir Kürttür. Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı Ermeni-Kürt ittifakının tarihsel devamıdırlar. PKK dan tek farkları, kitle tabanları olmaması ve bu nedenle de PKK'ya taşeronluk yapmalarıdır!

Bu Ermeni-Kürt çetesinin peşinden gidenlere şunu hatırlatmak gerekir. Neden ısrarla Türk-Kürt kardeşliği diyorsunuz? Türkler bugüne kadar kimsenin hakkını mı yediler, kimseye kötü bir davranışta mı bulundurlar? Ya da daha açık soralım, siz Kürtlerin Türkler tarafından asimile edildiğini, baskı altına alındığını mı düşünüyorsunuz: Çıkarın ağzınızdaki baklayı!

Türkiye'de zaten yirmi yıldır fiilen Türk-Kürt kardeşliği politikası uygulanmıyor mu? Özal'ın teorilerini devrimci sosuna bulayıp Türk'e yutturabileceğinizi mi sanıyorsunuz? Türk-Kürt kardeşliği denilen 20 yılda bir Kürt milleti yarattınız ve bir milleti susturdunuz, sindirdiniz. Bu 20 yılda tek bir Kürde bir gram zarar mı geldi? Gelmedi ama neden Kürtler hep bölücüleşiyor, hep daha da azıyor?

Türk'ün susturulduğu yerde Kürtçülük hortlar, Türkiye'de olanın özeti budur.

Bir, iki, üç; daha fazla Bozüyük...

Elbette Türkler -tarihin gördüğü en barışsever, hakbilir, sabırlı millet- oynanan oyunun farkında. Yüzlerce otobüslük PKK'lı sürüsünün bu ülkede eli kolu serbest dolaşabilme özgürlüğü olduğunu bu millet görüyor. Türk'e şehit cenazesi kaldırmanın bile provokasyon görüldüğü yerde, Kürdün Türkiye'yi istila ettiğini görüyor. Binlerce yıllık yurdunun, şehrinin, mahallesinin, içten işgal edildiğini görüyor.

Her şeyi gören Türk'e şimdi sus diyorlar. Provokasyona gelme, kıştkırtmalara kapılma!

Türk biliyor, bunca yıldır susa susa bu ülkede Kürtçülük güçlendi. Türk'ün susturulduğu yerde elbet barış olur. Ama nasıl bir barış? Türkiye Cumhuriyeti'nin bölündüğü, hem de sessiz sedasız, provokasyona gelinmeden bölündüğü bir barış!

Ne dersiniz Yunan işgalinden daha mı onurlu? O zaman da işgale karşı direnişin adı provokasyondu çünkü. Padişah efendimiz o zaman da Türklere kışkırtmalara gelmeyin diyordu.

Ama sabır bir yere kadardır.

Her millet bir yere kadar susar, bir yerde patlar.

Bir bakmışsınız bir Hasan Tahsin çıkmış ve ilk kurşunu atmış. ilk kurşunu atacak da, bu savaşa katılacak da her zaman çıkar. Bu tabiatın yasasıdır. O nedenle Bozüyük'te olanlara şaşırmamak gerekir. PKK'nın sokağa indiği yerde Türk de sokağa inecektir doğal olarak. Bu işin bir Bozüyük'le kalmayacağını, iki, üç daha fazla Bozüyük olacağını öngörmek içinse müneccim olmak gerekmez. Bunun arkasında bir provokasyon arayan kafa, ipi dışarda kafadır. Bunlar sanırlar ki, halk da kendileri gibi dışardan yönetiliyor. O nedenle halkın her davranışının arkasında bir provokatör ararlar.

Bu provokatör arayışı bile gayet bilinçlidir.

Bir yandan MHP ve ondan türeme faşist partiler sözde hedef gös terilmektedir. Oysa herkes biliyor ki, MHP türü ırkçı hareket 1950'den 1980'e kadar Türklere karşı sokağa salınmış ve antiemperyalist devrimci Türk çocuklarını öldürmüştür. 1980 sonrası bu hareketler sokaktan çekilmiştir. Çünkü 1980 sonrası sokakta PKK vardır. Sokağa iki Amerikan hareketi çoktur. O nedenle MHP eve çekilmiş, PKK sokağa inmiş ve MHP’nin kaldığı yerden Türk öldürmeye başlamıştır. (Tüm MHP'liler kendilerini hele bir sorgulasın, neden PKK'ya karşı MHP'nin çıtı bile çıkamaz!)

Diğer yandansa doğmamış Kuvayı Milliye boğulmak istenmektedir. Amerikancı Akşam yazarları, her ilde ve her semtte Türklerin Kuvayı Miliye türü örgütler kurduklarını ve savaşa hazırlandığını yazmaktadır. Peki neden? Böyle örgütler mi bulunmuştur, deşifre edilmiştir? Hayır! O halde? Çünkü Amerikancılar, bu milletin bir Kuvayı Milliye geleneği olduğunu bilmektedir. Bu gidişatın, milleti uyandırdığını görmektedir. Bu uyanışınsa örgütsel bir yanı olacağını bilmektedirler. Ama doğmamış Kuvayı Milliye'ye, "linççi Türk" damgası vurup, ana rahminde boğmak istiyorlar!

Provokasyon ve linç kelimelerinin gazete manşetlerine taşındığı bir dönemde ne yapmalı? Susup evimizde mi oturalım?

Açıkçası, kimseye sokağa çıkıp şunları yapın deme pozisyonunda görmüyoruz kendimizi. Halkı sokağa döktüğünüz zaman, onu koruyacak bir gücünüz olması gerekir. Korumanın ötesinde sokağa inen halkın çözüm üretmesi gerekir. Türkiye'nin Atatürkçü birikimi henüz o aşamada değildir. O nedenle bizler de, her tür erken Kuvayı Milliye örgütlenmesine uzun süredir karşı çıkıyoruz. Çünkü halkın umutları ile oynama hakkı yoktur kimsenin.

Ama biz bu pozisyonu benimsemekle ve halka da bu yönde çağrı yapmakla birlikte, halkın kendi bildiğini yapacağını da görüyoruz. Ok yaydan çıktıktan sonra ancak izleyebilirsiniz.

iki yıl önce "Türk'ün ateşle imtihanı" demiştik!

Şimdi ise "Türk'ün sabırla imtihanı!"

Türk oğlu, Türk kızı: Zor bir dönemeçten geçiyorsun. Türklüğünü koru! Milletini, vatanını, dilini, davanı koru!

Her şeyini millet davasına gözünü kırpmadan, arkana dönüp bakmadan vereceğin günler geldi.

Türk'ün güveneceği evladısın. Güveni boşa çıkarma...

gökçe fırat/türk solu
kürt varsa sorun var yazısından alıntıdır.
Kürtlerin hepsi bir değildir bu yüzden kesin olarak "türk kürt kardeştir"diyemeyiz,iyiside vardır kötüsüde vardır keza yeni yetişen varoş kürt gençliği oldukça faşist yetişmektedir.
(bkz: türk laz kardeşliği)
(bkz: türk pomak kardeşliği)
(bkz: türk çerkez kardeşliği)
(bkz: türk abhaza kardeşliği)
(bkz: türk yunan kardeşliği)
(bkz: türk bulgar kardeşliği)
(bkz: türk korsikalı kardeşliği)
(bkz: türk aztek kardeşliği)
(bkz: türk aborjin kardeşliği)
(bkz: türk türk kardeşliği)

gibi olan kardeşliktir. inkar edilmeyendir. lakin kimi çevrelerce boku çıkarılmakta olup, sırf kürt olduğu için karşıdaki insanı bir ululaştırma, övme ve diğer insanların gözüne gözüne sokma çabaları anlaşılamamaktadır.

dünya üzerindeki bütün halklar kardeştir. ancak asla dost değildir. iyi geçinebiliyor olsalar şu an yeryüzünde 172 millet olmazdı. hemen hepsi ayrı eve çıkma telaşındaki kardeşler gibidir. miras konusunda uzlaşamayıp savaşırlar.
Kardeşilik iki çeşittir.

Biri karın-daşlık. Aynı anadan dünyaya gelmenin ötesinde hiçbir şey ifade etmeyen. Hatta yaşamın ilerleyen safhalarından birbirlerini öldürecek, üç kuruşluk miras için önür boyu küs kalacak kadar değersiz bir karın-daşlık. Elbette kıymetini bilip geliştirene can kurban!

Diğeri ise, paylaşmaktan kaynaklanan kardeşlik. Biraz çıkar üzerine ama çoğunlukla fedakarlık üzerine bir kardeşlik. ilerisi dostluktur zaten.

Ben bir Türk olarak* Kürtlerle ikinci verilen tanıma uygun bir kardeşlik içindeyim. Türklerin geneli de öyle. Yüzyıllardır da bir sorun yaşadığımızı sanmıyorum.

Dağa çıkanlara ne demeli diyorsanız. O konuda fikr-i sabite içindeyim! Bizim bekçi, maaşından / işinden olmamak için evlatlarına cam taşlatıyor! Bu aşikar. Toprak altından çıkan silahlar ve evlerden / ofislerden çıkan anlaşma metinleri ve krokiler, üst düzeyde PKK ile Hizbullah ile yapılan görüşmeler herşeyi açıklıyor.

isteyen bahaneler bulabilir. Bekçi yapmaz öyle diyebilir. Hiç takmıyorum onları. Herşey kabak gibi ortada efendim. Herşey kabak gibi ortada!
kürtlerin istemediği Türklerin ise yıllardır zorla kürtler istiyo gibi göstermeye çalıştığı durumdur
Bunun nedeni ise tarihimizi iyi bilmemektir.istanbulda yaşayn 72,5 milletin 71,5 u bize isyan ettiği halde hala Türklerle diğer milletler kardeş diyoruz.
Türk ün Türk ten başka dostu yoktur.
faşistlere rağmen gerçekleşecektir.

not: benim kürt arkadaşlarım var. *
kürlerde bizim din kardeşimizdir. aynı toprakların ayrılmaz bütünleriyiz. kürt'ler türk'süz,türkler de kürt'süz yaşayamaz..

tarih her dönem bunu gösterir.savaşlar bunu gösterir, kaderler hep aynı noktada kesişmeyi ve hareketi gösteriyor.

ve onlarla hareket ettiğimiz ölçüde kalkınıyoruz,güçleniyoruz. düşmanlık etmek ise sevmekten daha zor.birde sevmeyi deneyin..
tüm dünya insanları kardeştir fakat saplantılı beyinler bulmuştur silahları geliştirmiştir. insanların her geçen gün birbirinden uzaklaştığı bu dünyada herkes kardeştir. Türkiyede ermeniler hariç herkes kardeştir.
hiçbir zaman olmamış kardeşliktir.

1000 yıl ise sallama bir sayıdır. bir kere kürtlerin bize gelişi 500 yıl. o 500 yıl içinde de 350 yıl askere almadık bunları.

osmanlıda çıkan 28 büyük isyanı atlarsak yine bir kardeşlik yoktur. zira dersimler, zilanlar, kürt saitler, pkk'lar karşımıza çıkıyor.
kan kardeşliğine bile varmış oluşumdur.

http://www.webdebul.com/y...-kurt-gen-kardesleri.html

Türk lösemi hastaları ile Ermeni donörler arasında yüksek eşleşme oranı tespit eden Ermenistan ilik Bankası yetkilileri, "Türkler ile Ermeniler yeryüzünde birbirine genetik olarak en yakın etnik topluluklar, ayrıca Kürtler de aynı genetik kümede" dedi. Hatta bu yakınlığın araştırılması için "Birlikte AB fonuna başvuralım" çağrısında bulundu.

Erivan'daki ilik Bankası'nın Direktörü Sevak Avagyan, Türk ve Ermeni toplumlarının genetik yakınlığını ortaklaşa incelemek üzere Türk meslektaşlarına "AB fonlarına birlikte başvuralım" çağrısı yaptı. Avagyan, Ankara-Erivan yakınlaşmasını destekleyen Avrupalı politikacıların bu projeye sahip çıkacağı görüşünde.

Al amına koyim al oku.
nihal atsızcı ruh hastalarını iyice ortaya çıkaran olgudur. kürtler indo aryan köklerinden çıkalı 1000 yıl oldu, kız aldık kız verdik cık. Orta asya türki halkları ile kaç haploidin ortak a kavun kafa?
aynı kaderi paylaşan,yuzyıllardır ezilen,yoksul bırakılan,hep birileri tarafından kul köle olarak görülen,bugün aynı şekilde ezilen,birbirine düşürülmeye çalışılan 2 halk kardeş değilse bile aynı yolun yolcusu 2 yoldaşdır.
bu yukardaki başlıgın tanımı olsun ama gel gör ki daha önemli bir şey var;şimdi biri diyor ki ben turküm diğeri diyor ki ben kürdüm peki arkadaşım nerden biliyorsun,anadolu dediğin yer yuzyıllar boyunca savaşlara maruz kalmış bir yer dolayısıyla tecavuz,yagma sürekli olmuş,mezapotamya desen anadoludan farkı olmayan bir yer,şimdi sen nerden biliyorsun ırkının ne oldugunu aileden,çevrenden e dogrumu bu değil sen evrim geçirmişsin var olan topluma adapde olmuşsun çıkıp atıp tutuyorsun benim ırkım bu diye,arkadaş hiç çevrende ben asurluyum,sümerliyim diye gezinen varmı,yada 1000 yıl anadoluda hukum sürmüş bizansa aitim diye gezinen mi var hepsimi sürüldü bu topraklardan,
bunların müslüman olanları daha komik;arkadaş sen müslümanım diyorsun e otomatik olarak insanlık soyunun hz.adem den geldigine inanıyorsun buda yetmezmiş gibi senin dinin müslüman müslümanın kardeşidir diyor sen buna inanıyorsun sonra çıkıp diyorsun biz kardeş falan değiliz hayır bir inancınızda tutarlı olsun.
son 30 yıldır zaten olmayan fakat her fırsatta 'türk kürt kardeş yahu' diye dile getirilendir. ben inanmıyorum bu kardeşliğe. kardeş kardeşe ihanet eder mi?
(bkz: benim kürt diye bi kardeşim yok)
böyle bir şey varsa:

(bkz: aile içi şiddet)
bu kadar kan dökülmemiş, bunca ana ağlamamış olsaydı.yüzyıllardır çoğu türk ve kürk vatandaşın kardeşliğine kalleşce kan doğrayan arabozucular olmasaydı. Ve kardeşlerimiz bu arabozucuların lafları ile kalkıp benim bayrağımı yakıp, askerine silah doğrultmasaydı ;

Emin ol suyumuz çatlağını bulurdu, Ellerimiz yaralarına gardaşçasına sarılırdı,
Akıl ceketini alıp çıkmazdı şehrin sokaklarından,Sınırlarını bilirdi dilimiz, elimiz
Hergünü zorlayarak , Sınamazdı böyle kavgalarda kendini...

Oyunlara gelmeyin, daha ne diyeyim. gelmeyin işte ya da varın gidin bu topraklardan
bırakın kardeşliğin dilinden konuşan insanlarla ortak şarkımızı söyleyelim bir şafak vakti..

Türk'ü ile, çerkez'i ile, kürt'ü ile .....
güncel Önemli Başlıklar