bugün

Ne espresso ne de americanonun yerini tutmaz ancak içilir. Kötü değildir fakat aynı hazzı da vermez.
viskinin de tadı kötü ama millet ellerinde vizki bardağıyla instagram'a fotoğraf atmak için sıra bekliyor.
kahvenin değil de köpüğünün tadından hiç haz etmiyorum. yutana kadar suratımda memnuniyetsiz teyze ifadesi oluyor, canım sıkılıyor.
o yüzden misafirlerim hep bol köpüklü kahve içer.
beceri değil, damak tadı (bkz: swh).
Berbattır. Aroması desen hiç güzel değil ve ağza asfalt dökülüyormuş, çamur yiyormuş hissi veriyor. Kahve bakımlısı olarak hiç içmem bu iğrenç şeyi.
Bu başlığa aklı sır ermiyordu, bi insan türk kahvesini nasıl sevmez ki. işin ehlinin ellerinden içilmemesinden kaynaklı olduğunu düşündürmüştür.
Karaciğer yağlanmam olmasa hiç içmem.
kötü değil acıdır. kahve gibi kahvedir ayrıca.
iyi kahveye alışık olmamaktan kaynaklanan sanrıdır.
buradakilerin çoğunun iki katı kadar yaşım var ve bebekliğimden beri evde filtre kahve de yapılıyordu. yani starbucksla falan tanışmadım bu naneyle.
bana göre türk kahvesi bütün italyan kahvelerini döver.
bir kere kişiye özel yapılır. şekeri sonradan eklenmez. sonradan sütlenmez falan. bu bile başlı başına bir ayrıcalıktır. starbucksın karton bardağına adı yazılınca sınıf atladığını sananların anlamaması doğal.
Kısmen haklı beyandır. Dünyada ilk açılan kafeler günümüz Türkiye topraklarındaydı ancak cumhuriyetle beraber nedense tadı yavan Karadeniz çayı üreten ve içen popüler kültürde gereksiz bir çay goygoyu üreten bir toplum olduk(çayı çok severim bu arada ama paketin yarısı toz olan ince doğranmış çöpleri çay sananlara acırım). Günümüzde ise marketlerde satılan düşük kalite çekirdeklerden üretilmiş acı ve kahvelikten çıkmış kömürümsü tozları Türk kahvesi diye insanlara dayatıyorlar. Eski Osmanlı toprağı ufak Bosna'da için mesela Türk kahvesi nasıl bir lezzet nasıl bir kültür anlarsınız...
Kahveyi pişirilmemiş olarak ağzınıza aldığınızda, kahve tadı alıyorsunuz. Ancak pişirince o tad olmuyor. Demek ki pişirilmede bir sorun var. Aromayı alması için kahveyi akşamdan suya mı koymak lazım? ya da az biraz hazır kahvelere karıştırmak?
normal kahve severleri tatmin etmeyecek seviyededir ama berbat değildir. yüksek kafein isteği ve damak tadı ile da görüşler ayrışabilir.