bugün

bizim sekreter kahve falı sevdiği için günde 3 tane falan içtiğim içecek...

derken, aklıma yıllar önce çıktığım bir avrupa seyahati geldi..

o zamanlar macaristan'la şimdiki gibi samimi değiliz ve çok güzel bir macar (mihmandarın türkçe'si neydi) rehberimiz var.. kız da, şakır şakır türkçe biliyor ve bize felaket gıcık... "macaristan 150 sene osmanlı hakimiyetinde kaldı" diyoruz, "147 sene" diyor... "mohaç'a gidelim" diyoruz, "olmaz" diyor.. otobüsün yarısı da emniyet müdürü (diğer yarısı da, eşleri zaten) bunlar da büyük oranda milliyetçi, homurdanıyorlar falan.. böyle bir atmosfer..

kız başladı, "aslında hyunyadi yanoş iyi savaşıyordu ama türkler hile yaptı.. bizim beylerimizi çağırdılar, "kara çorba" ikram ettiler, onlar kara çorba içerken türkler başsız kalan macarlar'a saldırdı" falan diyor... şimdi biz işi gücü koyduk, "kara çorba ne ola ki" diyoruz, kız "türk kahvesi, bizim burada öyle derler" dedi..

neyse; kızın yerine ince, sırık gibi bir oğlan geldi, neşe içerisinde turumuza devam ettik..
türkiye dışında adını sanını lezzetini bilen eden yok (yunanlar hariç. onlar da bizden arakladıkları için ne olduğunu biliyorlar lol)
Atina'da kafeye gittim. Türk kahvesi istedim. Garson kız türk kahvesi yok Yunan kahvesi var. Aynı şey dedi. O zaman neden Türk kahvesine yunan kahvesi diyorsunuz dedim, kız cevap veremedi.

1974de Kıbrıs savaşı sırasında Türk kahvesinin adını değiştirmişler, Türkler zaten bizden öğrendi deyip.
evimde french press, v60, moka pot ve espresso makinesi bulunduğu halde ille de bunu içmek isteyen vizyonsuz köpek canım arkadaşlarım yüzünden mutlaka evde bulundurduğum dandik kahve. falıma bakılacaksa içerim.
Biri yapsa da içsek...
Ehonomisi çohh eyi giden canım ülkemde artık içmesi lüks olan şahane içecek.
Her duygu durumuna aspirin gibi iyi gelen, her duyguya eşlik etme yetisine sahip sıcak içecek.
Artık dizimizi kırıp evimizde içiyoruz mecburen. Because esşek yükü para ödemek ağırımıza gidiyor.
Bizi bu hallere düşüren, kahve içme keyfinizi bile elimizden alan her kişi ve kuruluşa haklarımız helal değildir!
Bu böyle biline;
görsel

Güzel bir manzara ya da benim için maneviyatı olan yerlerde içilen Türk kahvesinin parası hiç rahatsız etmiyor ama gerçekten onun haricinde evde içilmesi daha mantıklı kahve. Hem bence evdeki Türk kahvesi daha güzel oluyor. Sürekli alışılan kahve olmasından mı fincanın inceliğinden mi bilmiyorum.. * fincan inceliği çok önemli.. *
'Tarsusi' içmeyi daha çok sevdiğim enfes içecek. Fincanda icmekten keyif almam açıkçası. Ve de çok güzel yaparım. Mütevazı olmicam..
Yapıyım mi ciniko.
Canımı cektirdiniz , bana afiyet olsun:)
(resim:#1)
bugün yine orta şekerli kahvemi yapıp, camın kenarına geçtim. Her zamanki koltuğuma oturup. Dışarıyı seyrettim. Ve yağmur damlaları cama düşerken aşağıda sokakta koşuşturan insanları izlemeye koyuldum. Sonra sigara mı yakıp bir küfür savurdum hayata. Ulan içimizde olan onla üzüntü, yarım kalmışlar, daha ne zamana kadar böyle olacak? ne zaman mutlu olucaz? 30 olduk 30. Hayat hızla avuçlarımızdan kayıp gidiyor
Şuan içiyorum. Falımı kime atayımdjdj.
Olsa da içsek , basım agridi üşendim yapmaya bugün.
Yalanlar istiyorsan yalanlar söyleyeyim nervio.
Hergün mutlaka 1/2 fincan içtiğim kahve türü.
Bakır (veya değil çok önemli değil) cezveye ılık çeşme suyu konur. Mümkün olduğu kadar su, tat içermemeli. Çünkü su çözündürücü olacak bizim için, kahveyi tadıyla bozmasın... Şeker ve kahve atılıp iyice karıştırılır. Sonra kısık orta ateşte ilk taşım'a kadar pişirilir. Hiç karıştırmadan ilk taşımda ateşten alınıp olduğu gibi fincana boca edilir. Sonra bir dakika kadar beklenir. Hemen içilmez. Sonrasında içilebilir. Tadın da kahve nasıl yapılırmış görün.
Falcılar dm.
Günde bir fincan kesin içerim. Tadını ve konusunu severim. Bir zamanlar falda bakmişlığım var ki ender bakardım ve saçmalıkya tutardı. Fala inanmayın şaka diye bakınız.
Çok alışınca çay şekerli su gibi geliyor.
sadesi makbuldür.
Az sonra höpürdeterek içeceğim kahve.
Az önce içtiğim kahve.
Az sonra filtre kahve ile devam. *
allah affetsin, maaşları muhasebeye gönderdikten sonra höpür höpür içeceğim kahvedir.
Sabah iştiyim kahve.