bugün

Her sene açıklanan kızılay verilerine göre buz gibi ortada olan gerçektir.

Son açıklanan ilk altı aylık 2018 verileri şöyle: https://www.kizilay.org.tr/Haber/HaberDetay/4264

isteyen açıp bakar önceki yıllarda da oranlar hep aynı. Kan bağışçılarının içindeki kadın oranı %20 seviyelerine bile ulaşmıyor. Bu ise dünya sağlık örgütünün dünya geneli verileri:

https://www.who.int/world...der_distribution_2011.pdf

Yani net bir biçimde görülüyor ki gelişmiş ülkelerde yarı yarıya olan kan bağışçılarının cinsiyet dağılımı bizim ülkemizde yüzde 20 seviyesine bile rastlanmamış.

Bu duruma kızlarını prenses gibi yetiştiren ailelerin sebep olduğunu düşünüyorum şahsen.
şimdi derler biz zaten her ay yeterince kan döküyoruz falan.
Biyolojik hiçbir sebebi olmayan durum. Biyolojik bir sebebi olsaydı tüm ülkelerde aynı oranların olması gerekirdi. Ancak kan verenlerin cinsiyetler arası dağılım oranı yarı yarıya olan hatta kadınların daha yüksek olduğu ülkeler var.

Estonyalı kadınların biyolojisiyle Türk kadınların biyolojisi farklı mı ki Eston kadınlar erkeklerinden çok kan verebilirken Türk kadınları erkeklerin beşte biri kadar kan veremiyor?
bunun en büyük sebebi kadınlardaki (bkz: iğne fobisi)
ayrıca ayın belirli dönemlerindeki kan kaybı hem de doğum sonrasında yaşanan ciddi kayıplar biraz daha ürkütüyor sanırım. malesef ki bende çok korkuyorum iğneden ama bir gün tüm cesaretimi toplanıp gitmiştim kan merkezine. kilom kan vermeye uygun olmadığından kan verememiştim.
Kizilay her onune gelenden kan almiyor, bence iyi ki de boyle yapiyor cunku hem bagiscinin hem de hastanin cift tarafli sagligini korumak zorunda.

Okudugum universitenin yemekhanesinin onune senede 2 3 kere kizilayin mobil kan bagis araci gelir ve 3-4 hafta civari orada kalir. Her geldigi donemi bir sekilde denk gelir ve giderim ancak suana kadar sadece 5 defa kan bagislayabildim bunun sebebi de kan alinmadan oncesinde yaptiklari on gorusmede beni bagisci olmaya yetersiz bulmalariydi. Kimi seferinde tansiyonum dusuk cikti git yemek ye oyle gel dediler kimi seferinde hemoglabinim dusuk cikti senin kendine hayrin yok senden alamayiz dediler yolladilar, doktor gorusmesinde kullandigin herhangi birsey var mi diye sorduklarinda demir b12 diye saydigimda yine kendine yetmiyo senin kanin alamayiz dediler vs vs. En son gittigimde ise gida takvilerini kullanmayi birakmis sapasaglam biriydim bu seferde hemoglabin 15 cikti kadinlarda 10 -12 olur senin niye bu kadar iyi deyip almadilar yani kizilayin bagisci sartlarina uymak da benim bircok kez tecrube ettigim gibi kolay degil surekli kendimi duzeltip gidiyorum yok yine almiyolar simdi gitsem bu sefer 50 kg nin altinda kisilerden almiyoruz derler yine almazlar.

Yanlis anlasilmasin kizmiyorum bu duruma tabiki bagisci ve hastanin sagligini dusunmek onlarin birinci sorumlulugu sonucta.
Kansız oldukları içindir.
Ya oturup bi de bunu anlatacağız insanlara yoksa atıp atıp tutacaklar.
Oranların böyle çıkması çok normal hayatınızda hiç mi kan vermediniz hiç mi kuralları bilmiyorsunuz????

Birincisi erkekler 3 ayda bir kan verebilirken kadınlar 4 ayda bir kan verebiliyor.(regl sebebiyle)
ikincisi 50 kilonun altındakilerden kan almıyorlar( ki kadınların 4 te 2 si 50 kilonun altında)
Üçüncüsü son bir hafta içinde ilaç kullanımı olmamalı(ki kadınlar adet oldukları zaman ağrı kesicilerle ayakta duruyor)

Şartlar yeterince olgun değil kadınlar için, ona rağmen veren çok insan var he bu arada kızılay a birebir kan vermeyip resmiyette görünmeyen veriler de var.

Daha önemli bir soru soracağım lan çok mu önemli kimin verdiği kadınlar vermiyor ühühü diye ağlayacak mısınız???
Benim kilom kan vermeye yetmiyor arkadaşlar.
2 kadından 3ü anemi zaten Türkiyede. Normaldir vermemeleri.
güncel Önemli Başlıklar