bugün

parayla çok da alakası yoktur. zira parası olan bir çok insan da kötü giyinip kültürümüzü yozlaştırıyor. evet, neden olduğunu anlamıyorum! mesela her erkek benim gibi asil giyinse yemin ederim 1 sene içerisinde ab'ye girer, hatta ab liginde şampiyon oluruz. gel gör ki bunun olabilmesi için hem yıllara, hemi de dolarlara ihtiyaç vardır, ne yapalım? bekleyip göreceğiz.

evet, türkiye'nin geri kalma sebeplerinden biri de maalesef giyim tarzı(n)mızdır.
kötü giyinmemektedir.
hatta avrupalı emsallerinden iyidir türk insanı
asya'da en güzel giyinen halklardan biridir.
hatta lale müldür hanım'ın bi şiiri vardı ama neydi şimdi unuttum. *

kitabı hatırladım ama:
bir şiir kitabı olan:
(bkz: Divan ü Lügat-it-Türk)
modaya uymak dilekçe imzalamaya, kendi tarzını yaratmak bildiri yayınlamaya benzer. dilekçe imzalamaya alışkın bir milletiz, ondandır.
kime göredir?
sana göredir, bana göredir.
moda insanın kendine yakışanı giymesidir.
bu sebeple bir sonraki başlık "türklerin kendine yakıştırdığı bir giyecek bulamamaları" mı olmalıdır?
kesinlikle yanlış bir önermedir. çoğu avrupa ülkesine ve özellikle amerikan halkına göre çok çok iyi giyinmekteyiz.
kötü giyinmeden ziyade yakışmamaktan kaynaklanan durumdur zira yakışıklı adamın giydiği moda olur bu ülkede...
(bkz: apaçi)
çakmacılığa olan içgüdüsel merakımızdan olsa gerek. *
Mağazalarda insana yakışır kıyafetleri bulmanın gerçekten zor olması, iyi kıyafetlerin ise pahalı olması neden olabilir.
avrupa ya özenmekten dolayı.
vücut şeklinin basen-kalça yoğunluklu olması sebebiyle avrupa'daki insanın giydiği kıyafetin aynısını da giyse, avrupalıda durduğu gibi olmaz. vücut şekli yüzünden ve vücudunu tanımayıp ne yakışacağını bilmeden giydikleri kıyafetler yüzünden kötü giyinmese bile genellikle kötü durur diyorum.
açlıktır. üstüne başına almak yerine gidip yemek ihtiyacını karşılar.
Annelerimizden bize miras kalan bir özellikten dolayı olduğunu düşündüğüm bir olayıdır. Herkes tarafından annelerin çocuklarına "bir beden büyük alalım gelecek yıl da giyer şimdi seneye de para vermeyelim çocuğun elbisesine" diyerek daha o küçücük yaşlarında dayattığı bu giyinme modeli bugünkü bu kötü giyinmemize en büyük sebep diye düşünüyorum.

Not:Birkaç beden büyük alıp ileriki 5-6 yılı da garantiye almayı çalışan annelerin sayısı da azımsanmamalıdır.
sürekli özenmeye yatkın zihne sahip olan güzel milletimizin, biraz ondan, biraz ondan, biraz ondan beğenmesi sonucu harman bir tarzı ortaya çıkartması sonucu insanların akıllarını kurcalayan çirkin manzaranın sorusudur. misal: emoların saçını, orhan gencebayın gömleğini, punkların pantolonunu ve klabırların ayakkabılarını beğenen bir gencin, sanki bu 4 elementi bir araya getirdiğinde *avatar'a dönüşeceğini sanmasıyla ortaya koyduğu bedensel ürünün, görsel bir faciaya sebep olması.

*son hava bükücü olan ama.ne o öbürü öyle, 3 metre mavi dinazor gibi.
çıplak gezmekten korkmaları
(bkz: cebimizde olmayan nedenlerden dolayı)