bugün

insanın değeri bilgi ve akıldan gelir. (kutadgu bilig'den)
tanrı insanı yarattı ve seçip yükseltti; ona erdem, bilgi, akıl ve anlayış verdi. gönül verdi, dil verdi.haya vegüzel ahlak sahibi etti. ona bilgi verdi ve yükseldi, ilerledi; böylece birçok düğümler çözüldü. bilgi ve zekayı yüce bil,seçilmiş kulları bu ikisi yüceltir. zeka nerede olursa orası yücelir; bilgi kimde olursa o ilerler. bilgisiz insan hastalıklı olur, hastalık tedazi edilmezse o insan ölür.

her ne kadar hastalıklı bireyler de varsa türk insanı ilginçtir, zekidir. bilgili olduğumuz konusunda aynı şeyi söyleyemesemde başımı otobüsün camına dayadığımda benim gibi benim ailem gibi olan bir sürü insanı görmek beni mutlu ediyor. hepsinde tatlı bir telaş.
kimi evine bir ekmek götürme derdinde, kimi 50 kuruş için pazarlık ediyor,
kimi lanet olsun böyle ülkeye der ama ''ne mutlu türküm diyene'' sözünü de ihmal etmez,
kimi yere tükürür balgamlı balgamlı ama geçerken yerdeki ekmek kırıntısını da alır,
kimi ekmek kuyruğunde kavga eder ama istiklal marşı okunurken olduğu yerde kalır,

birçok olumsuz davranışlarımız var,yapmamamız gereken bir sürü şey var ama iyiki de türk olmuşuz diyebileceğim sebepler daha fazla, daha ağır basıyor.