bugün

bedava verilen bu kursa başvurular şubat veya mart ayında yapılıyor sadece ulaşım masrafları size ait; yemek ve kalma türk hava kurumuna ait. başvuru formlarınızı türkhava kurumu merkezlerinden bulabilirsiniz.kurs yaz ayları boyunca veriliyor. yaklaşık 5 gün sürüyor; ilk 4 gün yerde eğitim veriliyor ve çok basit bir sınava alınıyor bu sınavı geçikten sonra atlayış yapma hakkı kazanıyorsunuz.

şimdi gelelim nerdedir,kalacak yerler nasıldır vs. eskişehirdeki inönü thk eğitim alanında kurs veriliyor. otogardan inönüye direkt kalkan minibüsler var.kalacak yerler eğitim alanının içinde mevcut. koğuşlar yaklaşık 40 kişilik ve biraz sıkıcı. tuvaletleri pek temiz değil. yanınızda götürmeniz gereken bir kaç önemli eşya var. özellikle üçlü, beşli fiş; bol bol tişört bir kaç tane kalın giysi, terlik,havlu. yemekhane de eğitim alanının içinde bulunuyor, yemekleri ben pek sevmemiş olmama rağmen mükemmel bulanlar da vardı kahvaltıda genelde aynı yiyecekler var reçel, yağ, domates, salatalık, zeytin vs. öğle ve akşam yemekleri aynı oluyor.

ilk gün ne işim var lan benim burda diyeceğiniz kuvvetle ihtimaldir. evet ilk bakışta saçma sapan bir yer olarak görünüyor fakat zaman geçtikçe alışıyorsunuz. 4 günlük yer eğitim dersleri sabah 8den akşam 4 e kadar devam ediyor. dersler eğlenceli geçiyor özellikle hocalar süper insanlar.en çok yoracak olan ders takla dersi. 5 nokta taklası denen bu takla şekli atlayışta yere ayağınızı bastığınız sırada bir yerinizi incitmemek için kullanılıyor. gerçi yer eğitimi sırasında yüzlerce kez çayırda çimende atlamaktan bir yerleriniz acıyacaktır.diğer dersler de uçak kapısından çıkış,uçak içinde yapılacaklar, paraşütün kısımları falan.

eğitimin son günü yapılan çok çok kolay olan sınavı da geçtikten sonra sıra atlayışa geliyor. sabah 5 te uyanmak zorundasınız günün ilk ışıklarıyla atlayış hazırlıklarına başlıyorsunuz paraşüt kuşanıyorsunuz eğitmenler bir kaç sefer paraşütünüzü kontrol ediyor. ve polonya yapımı antonov modeli uçağa biniyorsunuz. eğitim sahasına uçak her geçişinde 500metre yükseklikten 8 kişi bırakıyor. yani tek seferde uçağa 8 paraşütçü biniyor. paraşütler t10b modelinde eski otomatik açılma mekanizmasına sahip paraşütler yani sizin bir şey yapmanıza gerek yok sadece atlıyorsunuz o kadar. her neyse uçak 500 metreye gelince atla komutu veriliyor ve kapıya kadar gittiğiniz anda kesinlikle atlıyorsunuz çünkü arkadaki eğitmen ittiriyor. kapıdan çıktıktan sonra 4 saniye havada paraşütsüz süzülüyorsunuz sonra açılıyor paraşüt ve yavaş yavaş iniyorsunuz. yere iniş toplam 30 saniye sürüyor.. uçağa bindikten sonra özellikle kapıya geldikten sonra bir sürelik hafıza kaybı yaşayabilirsiniz 500 metreden kapısı açık bir uçaktan atlamak üzere olmak adrenalini tavana vurduruyor. ayrıca o yer eğitiminde öğrendiklerinizin hepsi o an için yalan oluyor hiç birisini uygulayamıyorsunuz. zaten yer eğitiminde öğrendiklerinizin çok az bir bölümünü o sırada aklınıza getirip kullanıyormuşsunuz. toplam en fazla üç sefer atlayış yapabiliyorsunuz ve kursun sonunda sertifika veriliyor. her neyse yere inip kendinizi savurduktan sonra atlayışınız bitiyor ve o an böyle bir deliliği nasıl yaptım diye düşünüyorsunuz hiçbir yeriniz incinmediyse eğer yaşadığınız duyguyu bir başkasına anlatmanız mümkün değil.

unutmadan: eğitim alanındaki kantinde sigara olarak sadece winston var. winston içmek istemeyenler zula yapmalı kesinlikle.
birrr biinnnn ikiii biiinnnn diye replikleri ezberleyeceğiniz yer.
Uçağa binerken ve uçaktan atlarken Allahın ne kadar yakın olduğu derinden idrak edilerek dualar başlıyor. Atlayış esnasında aşağıda ambulans ve itfaiye bulunma zorunluluğu var. Paraşütü omuzlamış halde yürürken ambülans ve itfaiyeyi görmek, peki iç açıcı değil.Türkçeyi kullanma konusunda bazı sıkıntılar var. Kurs eğitmenleri, "tehlikeli inişler" yerine ısrarla "emercensi inişler" gibi ingilizce- türkçe melez bir dil kullanıyor. Sözlüklerde "risk budur" "risk nedir" diye atıp tutmak yerine türk hava kurumu paraşüt baslangıç kursunun kapısının çalınması daha yararlı olacaktır.
yapılması gereken aktivitedir. sonuçta bir engeli yoktur. sadece ulaşım masrafları karşılandığında ve kurs sonuna dek dayanıldığında sertifika da sahibi olunabilecek bişeydir. şimdi ulaşıma da laf edenler olabilirnapak panpa ayağına mı getirek paraşütü ama çok da pahalı olmayan bir adrenalin serüvenidir. yaşanılasıdır tavsiyedir. uçaktan atlarken de hatim indirmeye kadar gidebilecek dini bilgi mülakatına da sokar kişiyi. velhasılıkelam, yapılması ''emercensi'' tavsiyedir.
Hayatınızın en güzel anlarını yaşayacağınız kurs.
550-600 metre yükseklikten havanın durumuna göre atlayış yapılır.
Başlangıç kursu olduğu için, otomatik açılma avantajı olan kubbeli paraşüt verilir. Bu paraşütler uçaktan atlayan kimse bayılsa bile otomatik açılarak yere indirir. Dikdörtgen paraşütlerde sporcu, paraşütünü kendi istediği zaman açar ve çok daha yüksekten atlar.
beş nokta taklası çok önemlidir.
misyonu türk gençliğine havacılığı sevdirmek, pilot ve paraşütçü yetiştirmek olan bir kurumun bu kursa katılım sağlayabilmek için aradığı şartlar şaka gibi. niye bu kadar yokuşa sürüyosunuz arkadaş?!

--aday belirleme--
ADAY :

1 . Kurban Bayramında Şube faaliyetlerine aktif olarak katılmak 5 PUAN
2 . Ramazan ayında fitre- zekât zarfı dağıtıp toplamak (dağıtılan ve toplanan her 25 zarf için).5 PUAN
3 .Yardım pulu satışlarında görev almak (satılan her 50 TL'lik pul için) 2 PUAN
4. Ürettiği bir projenin kabul görmesi (proje başına).10 PUAN
5. Model Uçak Rehber Öğretmeni olarak kurs düzenlemek (düzenlediği kurslarda her bir öğrenci için).2 PUAN
6 . Resmi tören, konferans, tanıtım ile GKT yönergesi 4.2 Madde, 1,2,3,4 ve 7 şıklarında belirtilen sosyal etkinliklerde görev almak (her bir etkinlik için).3 PUAN
7. Yeni GKT üyesi kazandırmak (her yeni üye için).5 PUAN
8. Kurum adına R/C model uçak gösterisi yapmak.5 PUAN
9. FAI Genç ressamlar resim yarışmasında 1. Olmak 20 PUAN
10. FAI Genç ressamlar resim yarışmasında 2. Olmak 15 PUAN
11. FAI Genç ressamlar resim yarışmasında 3. Olmak 10 PUAN
12. GKT faaliyetleri için sponsor bulmak. 20 PUAN
13. THK eğitim merkezlerinde açılacak amatör sportif havacılık (ücretsiz) kurslarına müracaat eden şehit malul gazi ve muharip gazi çocuklarının, THK'nun ücretsiz sportif amatör havacılık kursları kapasitesinin %5 'i oranında kontenjan verilecektir.
--aday belirleme--
güncel Önemli Başlıklar