bugün

etrafımıza bakarak rahatlıkla doğruğunu görebileceğimiz önermedir. bunun suçlusu halkın kendisi midir yoksa onları bu hale getirenler midir bilinmez fakat bu üzücü durum gün gibi ortadadır.

okumamasına rağmen daima kendisini haklı görür, düşünmez, karşısındakinin haklılık payına zaman ayırmaz, ölümüne kendi sığ düşüncesini savunur. haklı olma ihtimali daima kendisine aittir. güç onun muktedir olduğu yegane kuvvettir, ondan başkasını güçlü değildir ve istediği herşeyi yapar. ne zamana kadar? bunun sonuçlarıyla karşılaşana, yaptıklarının cezasını çekene kadar.

elin elden üstün olduğu, kimsenin muktedir gücücün olmadığı bir dünyada yaşıyorsak, kendini en güçlü sananın yaptıkları sonucunda katlandığı ızdırap doğal karşılanmalıdır. etrafınız da yaptıklarının pişmanlığını duyan bir sürü insan görebilirsiniz.

onları uyarmak, gerçeği göstermek mi? imkansızdır. imkan olsa keşke, cahil diye anmazdık.
(bkz: türk halkının cahil bırakılması)
insanin kendi kendini cahil hissetmesidir".
(bkz: egitim sart)
(bkz: tüm genellemeler yanlistir)
insanların evlatlarını okutmalarının sebebi nedir?

eğer cevap, "kendilerine, ailelerine ve nihayetinde millete faydalı kişiler haline gelmeleridir" ise o zaman okuyup da cehaletinden kurtulan insan kendisine bu imkânı verenlere saygı duymalıdır. Bu ülkede insanlar vergileriyle eğitim-öğretim hayatını devam ettiriyorsa, aman gençlik kurtulsun da bizden geçti artık diyorsa biraz da bu insanlara saygı duyulmalı. yoksa "bak biz okuduk sizin gibi cahil kalmadık" demek nankörlük değil de nedir? sen zaten onlara hizmet için okudun, sen zaten geçmişin hatalarından milleti kurtarmak için bilgiyi aradın, şimdi kalkmış "halk cahil" diyorsun. önce sen utan zira cahili cehalet ile suçlamak bilgiden değildir.
eğitimle ilgisiz olarak çoğunlukla doğru olan önerme. okuma ve araştırma alışkanlığının olmaması en büyük etkendir.
sözlükteki insanların nispeten bilgili olduğunu düşünürsünüz. ama hemen bakın, onlarca başlık var darwin ve insanın maymundan gelmesi ile ilgili. sayfalarca yazılmış da yazılmış. hangi kitapta var bu, ne zaman demiş darwin desen bilemez. çünkü öyle bir teori olmadığını bilmez. darwin'in teorisinde insanın maymundan gelmediğini sadece benzer yapı özellikleri taşıdığını yazdığını bilmez.
kendi üniversitemde 22-23 yaşına gelmiş, bekaretini kaybettiği zaman yürüyüşünün değişeceğini ve böylece bunu etraftaki herkesin anlayacağını iddia eden insanlar var.
yani durum eğitimle ilgili değil. genel yapı itibari ile türk halkı okumadan, araştırmadan kendine verilen ilk bilgiyi alıp doğru kabul ediyor.
burada ben cahil değilim demeyeceğim tabii ki, kim bilir benim de saçma düşünce ve inanışlarım var. araştırmaya üşenip, böyledir ya diyerek geçtiğim kaç olay var. ama bilmiyorum işte.
sistematik bir biçimde eğitim sisteminin içinin boşaltılması, görsel ve yazılı medyanın çıkar amaçlı kullanılması bu cahilliğin en büyük etkilerinden birisidir.. bir de korku politikası var ki o milli şef döneminden beri sessizce tabana yayılmış olan ve her anne babanın bir öğüt şeklinde çocuklarına dayattığı şeylerle bir ömür sürecek cahilliğin nedenlerinden birisidir..

bu çahilliğin en büyük suçlusu hükümetler ve onların politikaları değildir tabii ki.. ailelerin bu cahillikte rolü oldukça fazladır..
http://secim2009.ntvmsnbc.com/default.htm

nedeni yukarıdan görülebilir.
okumuyoruz, çevremizden eşimizden dostumuzdan duyduğumuz bilgileri doğru sanıyoruz.
çok çabuk galeyana geliyoruz ve duygu sömürülerine çabuk aldanıyoruz.
ne yazıkkı önerme yüksek oranda doğrudur.
müritlikten kurtulup yurttaşlığa ulaşması istenen ancak dış güçler ve işbirlikçileri sayesinde kapatılan köy enstitüleri, halkevleri neticesinde cehaletin, aşiretin ve cemaatlerin karanlığına terk edilen halkın düşürüldüğü durumdur.
(bkz: kişi kendinden bilir işi)
ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz
şahsın görünür aklı rütbe-i eserinde.
ziya paşa

cahil cahil dediğin nedir cancağazım, ne bilirsin ki cahilliği laf edersin! ne bilirsin ki bilgeliği laf edersin!
einstein

not:
güzel güzel einstein'ıda konuşturduk.
cahillik göreceli bir kavramdır.eğer sırf seçim sonuçlarına bakarak böyle bir söylem üretmek son derece yanlıştır.
seçim konusunda halk son derece uyanıktır.çünkü bütün ihtaçlarını siyasilerden seçim zamanı koparır.kaçak kat buzdolabı kömür vs.siyasilerin kaybettikleri seçimlerden sonra bunu halk cahil filan demesi onların kendi ezikliğidir.eğer cahil bir kitle ortada varsa sende akıllıysan onları sen ikna edersin sen oyları alırsın.öte yandan cahilliği anlamanın tek yolu bilimde ve sanatta dünyanın neresinde olduğumuzu görmemizde yatar.
Cahil oluşumuzdaki sebeplerin çoğunun önünü açmakta büyük rol, at gözlüklerimizin, dar kafalarımızındır.
aref ghafouri ile acun ilicalinin onceden anlasmali oldgunu gorememesidir belki de. hani adamlarin tek amaci rating. bu aref genci ile de rating in gozune vuruyolar.
(bkz: yeni şeyler söyleyiniz)
Türk halkının bu konuda bir suçu olmadığı durumdur. Zira halk son 20 yılda bilinçli olarak cahilleştirilmiştir. Bunun en büyük sebebi iç veya dış güçlerin bugünkü siyasi yapıyı oluşturma emelidir.
yoksulluk kaynaklı cahillik.
doğru bir önermedir.
kıbrısı sicilyada olduğunu düşünen ve orada askerlik yaptığını söyleyen, wikileaks'e balıkesir kestanesi diye,
ve daha niceleri sayabileceğimiz durumdur.
yüz - iki yüz sene öncesinde üniversite düzeyinde okullarında, matematik, cografya, fizik gibi dersleri müfredattan atarak sadece din ve hukuk alanında eğitim verilmesi ve bu eğitime dahi herkesin sahip olamaması ile genişleyen toplumsal cehaletin daha sonra ki nesiller üzerinde bıraktığı etkidir.
yanlış bir genellemedir. olanak olsa cahillik kalmayacaktır.
bir sen akillisin zaten mina koyim diye karsilik verilesi zirva.

edit: buna eksi veren vatandasa: tamam tamam, kizma; senin icin dogru olabilir.
ulan zaten cahillik = okumamışlık noktasına indirgiyorsun konuyu, sonra da bu sözün diğer ucunun seni okutmak için feriştahını şaşırmış "cahil" anana-babana dokunacağını hesap etmiyorsun. nerden tutsan elde kalıyorsun.

ya da sen de tüm türk internet gençliğinin ailesi gibi aristokrat bi aileden mi geliyosun? baban mı fedon senin hayvan!
(bkz: baba beni okula gönder)
(bkz: dünyanın en saçma genellemeleri)
doğru önermedir. üç tarafı denizlerle çevrili güzel ülkemin denizlerine cahillik akmaktadır.