bugün

ben buna isabetli tespit derim.

türk halkı tipi islam. aynen de öyle. ne kadar hurafe, yalan-dolan var hepsine inanıyor ve uyguluyoruz. dahası buna karşı çıkanlara sen ne bilirsinki şeklinde karşılık veriliyor. ağaçlara çapıt bağlamalar, özellikle sınav zamanı yarım örtü güneş gözlüğü eşliğinde türbelere akın etmeler, kuranı öpmeler yok bel altından aşağı indirmemeler, boyuna dua asmalar, üfürükçü hocalara inanmalar, "bundan on tane oku denize at oğlun yarın hapisten çıkacak hiç merak etme" şeklinde(buna bizzat şahit oldum) komik inanışlar.. saymakla bitmez.

bunlardan ne zaman kurtulur gerçekten kuran'ın öğretilerini kale almaya başlarız işte o zaman olması gereken islamı yaşamaya başlarız demektir.
var abi var sorsan herkes müslüman ama namaz kılma yok, zina gırla, hoşgörü sıfır, faiz, haram vs herşey uçmuş gidiyor sonra ben müslümanım, he müslümansın. müslüman olmayan da seninle aynı şeyleri yapıyor farkın yok.
tengrizmden kalma uygulamalarin mevlevi fikirlerle birlesmesinden sonra uzerine azcik karma sosu ekleniyor. olusan bu karisima da allah ve fatiha kiyafetleri giydirdiginizde turk tipi islam i elde ediyorsunuz.
Insanlar kuran okumadan müslüman olduğu için arap kültürünü müslümanlık sanıyor.
Bir gerçek.

Güzel tespit, notere gidip tescil edilmesi gerekir.
ermeni yozması kuduz köpeklerin zırvasıdır. islam islamdır. nasıl alman tipi hristiyanlık diye birşey yoksa türk tipi islam diye birşey yoktur.
Reis ne diyorsa din odur...
topuklu ayakkabıyla fileli çorap giyen türbanlı bacılarımız.