bugün

-okur musunuz?
+ okurum okumam mi türkü okurum gazel okurum.
Okumuyor, herkes okuyor Yılmaz okumuyor. Sonra da konuşamaz tabi ..
Çünkü yıllarca kandırıldık Okullarda ingilizceyi 12 yılda öğretemedikleri gibi "TÜRKÇE" ' yide Öğretemiyorlar , Kelime Haznemiz yabancılardan 5 6 kat düşük.
Türk halkı anlamıyor dinlemiyor beynini kullanmıyor siz akıcı konuşma diyorsunuz.
nedir bu türk halkının türk halkından çektiği.
Her şey için bir günah keçisi bulun, oh ne güzel. Konuşamıyorum okulda iyi öğretmediler bana. Niye her şeyi başkalarından bekliyorsunuz. Açın bir kitap okuyun, yeni kelimeler öğrenin. Kitap okumayı sadece öğrencilerin okulda dersleri geçmek için yaptığı bir zorunluluk olarak görürseniz tabii konuşamazsınız da, gelişemezsiniz de.
çok kitap okuyorum çene kuvvetli laf ebesi felan derler. ama konuşurken tutukluk var akıcı konuşamam ıggg falan demem ama takılma bir problem olduğunu düşünüyorum.
(bkz: taksim dayı)
kelime dağarcığındaki boşluklar konuşmamıza da boşluk olarak yansıdığından.
Okuma alışkanlığının olmamasından ötürü kaynaklanan fakir kelime dağarcığı yüzündendir.

Azami, küfür dahil, 50 kelimeyle hayat süren insanların olduğu bir coğrafyadayız eyyy Romalılar!

Kitap okumayı, belgesel izlemeyi, sanatla ilgilenmeyi, bilime merak duymayı aşağılayan, goygoyunu yapan bir millet olduk biz.

Bunlar hep eğitim sisteminin defoları işte!
Bu sorun kitap okumamak ile alakalı değil. Çünkü milyonlara ait bir sorun. Bir tane yazar harf inkılabı ve Türkçe sadeleştirme hareketini sorumlu tutmuş ve dilde sadeleşme hareketi konusunda doğru demiş.

Şahsım adına konuşursam Ben kendimi Türkçe ile ifade edemedim. 10 yıldır ingilizce eğitimi aldım ingilizce de konuşamıyorum. Tc'nin asimilasyon politikası sonucu anadilimi de unuttum. Yani bir insan kültürü, şahsım üzerinden katledildi. Etrafıma bakıyorum ve kendime bakıyorum. Akıcı konuşma düşük. Türkçe dili, ağız ve damak yapıma da uymuyor. Eğitim sistemimiz de bizi aptallaştırıyor. Tc'nin eğitim sıralaması bunu gösteriyor zaten. Memleket tembel ile dolu. Benim acilen yabancı dil öğrenip duygusal ve düşünsel olarak o tarafa geçmem lazım. Türkçe bana çok ters geliyor. Eminim ki türklere de ters geliyor.
Ne demek "ağız ve damak yapıma uymuyor"... Öyle şey olmaz. Siz kendinizi küçümsüyorsunuz. Neymiş efendim, 50-100 kelime ile konuşuyormuşuz. Başka milletler dil bilimci sankiliyesin. Şimdilerde konuşulan dilin sakil ve eksik olduğu biraz doğru; ama sebebi, siyasete girmek gibi olacak, Menderes hıyarının suçu. Dikkat ederseniz o fazla düzenli ve tertipli naif bir tarzda konuşuyordu. Destekleyen kesimi ekonomik olarak dağıtıp, köylerinde yaşayamaz hale getirip, köy enstitülerini kapatıp, başlaması gereken kalkınmanın önüne set çekmiş, insanları fikri ayrımlara sürüklemiştir. Topraksız köylülere hazine arazilerinin verilip tarım yapmalarını sağlayacak yasanın karşısında durup, onları ağalık düzenine ve sefalete mahkum etmiştir. Ondan sonra da ülke bi' türlü dikiş tutturamadı. insanlar kendi dertlerine düştü. Dil sürekli gelişen bir canlı organizma gibidir. Yüz sene önceki edebiyatı anlayamıyor oluşumuz harf devrimi ile açıklanamaz. Dikkat ederseniz Menderes'in konuşmalarında dahi anlayamadığımız kelimeler ve ağdalı bir jargon var. Bunu harf devrimine bağlamak tarih ve sosyoloji bilmemektir.

Sonuç olarak türkce dünyanın şiirsellik bakımından en güzel ikinci dilidir. Birincisi Fransızca'dır. Sorun dilimizde değil hayatı yaşayış tarzımızda.

Not: sankiliyesin öz türkçe, arı-duru bir kelimedir. Siz ne anlanız koflikler :-)
Boşa Google amcaya sormayın, o da bilmiyor. Bir gayseri'li bulun. Bunlar işte hep Amerika'nın oyunu. Öğrenmemizi istemiyorlar :-)
50'li 60'lı yılların filmlerine bir bakın, bir de seksen sonrası filmlere, anlarsınız bozulmayı. Böyle konularda tesirin sonucu hemen görülmez. Şimdi de 2000'li yılların tesirini yeni yeni görüyoruz. Ekmek teknesi dizisinde konuşmaların naifliği ve güzelliğine bir bakın, bir de entrika ve aldatma dolu günümüz cıvıklıklarına bakın, ne dediğimi anlayacaksınız. Sorun dilde değil yaşam tarzı ve siyasette. Kitap özeti okuyan birinin yönettiği ülkemizde Anadolu irfanı dediğimiz şeyin yerine, çalıyorsa benim paramı... Neyse... Siyaset değildi konumuz. Anladınız sanırım.
mustafa kemal atatürk'e sevgim ve saygım sonsuzdur.. en büyük yanlışı ise zaten yeterince sadeleştirilmiş olan güzel türkçemizi bir kere daha sadeleştirme çabasıydı... harf inkılabından bahsetmiyorum.. harf inkılabı doğruydu lakin dilde tekrar bir sadeleştirme en büyük gaflet idi..

ne dediğimi atatürk'ün orjinal nutkunu okuduğunuzda
tevfik fikret'in şiirlerinde
dönemin yazarlarının eserlerinde kullandıkları türkçeyi inceleyerek anlayabilirsiniz...

dildeki o şiirsellik ve lezzet ve kabiliyet yok olup gitmiş...
dilimiz sanatlı, ifadeli bir dildi. sürükleyiciydi..
eskisi ile günceli mukayese edince bugün konuşulan, yazılan, şarkı üretilen dil maalesef bir eziyet gibi..

mana konusunda güdük kalıyor. eskisi kadar derinliğe sahip değil... umarım anlatabilmişimdir..
ya cahil çok konuabilr ya da konusunu çok iyi bilen. demek ki konusunda bilgi sahibi olan pek az. sonuç ; bilgiye değer vermemekten.
Parasızlığın gözü kör olsun. insan düşmüş hayat gailesine, ne tiyatro ne sinema... Gerçi filmi evde de izlersin; ama önemli olan izlemek değil sinemaya gidip sosyalleşmek. Haber spikerleri arasında Reha Muhtar'ı tercih edersen başka ne beklersin arkadaş. Sevmek zamanı, gecelerin ötesi, şafak bekçileri, Askerin dönüşü, bir demet menekşe, bataklık bülbülü, serseri, ah güzel istanbul... Filmlerinden Recep ivedik'lere düşmüş bir milletiz. Yazık bize. Allah'tan Nuri Bilge Ceylan varda, biraz kurtarıyor.
biz adana'da aqıcı konuşuyürük emmoğlu türk halqı deel miyik kine ?
Akıcıyı bırak konuşamıyor. Ah manipüle edilmiş halkım ahh.
Yeterince okumuyoruz, düşünmeden konuşuyoruz kelime darağacımız kısıtlı.
Konuşmıycam.
Karsisindaki anlamadigi icin. Konusmaya herkes konusur da dinleyen yok ki.
Egelileri tanimamis adam söylemi.
https://youtu.be/4pUu9E-6HMY
çünkü kekemeyim.