bugün

götünü satıp alamadığın halde, türban taksan hiç olamazsın şeklinde kişiyi rencide edecek cümle kurmaya sebebiyet verilecek sorudur.
helal kazanç peşinde koşmayan, beleşten zengin olalım düşüncesindeki muhalif beyinlerin aklını kurcalayan sorunsal.
(bkz: nazar etme ne olur çalış senin de olur)
''kayıp trilyon'' falan gibi olayların içinden gelmiş biat neslinin ''helal para'' falan diye ağlaştığı başlıktır. bank asya, albaraka gibi cemaat bankaları da helal para çeviriyordu zaten değil mi?
dedemin bana "o zamanlar sakal bıraksaydım şimdi milyarderdim" sözünü hatırlatan sorunsaldır.
kayıp trilyonu yememiş, yiyeni de tasvip etmemiş efsane neslin polis aracı yakıp özgürlük isteyen dandik nesli kınadığı konu.
polis aracı yakıp özgürlük istemek ile ekonomi ve alım gücünün alakasının ne olduğunun çözülemediği, böyle bir alakayı kuranlara acilen oksijen önerisinde bulunulan konudur.
her helal kazanç peşinde koş önerisi getiren adamı yolsuzluğa ses çıkartmamış biri olarak nitelendirenlerin ironiden anlamayan nesille bağlantılı olduklarını itiraf ettikleri konu.
yetmez. çevremde binlerce türbanlı eş, dost, akrabam var ama hiç birinin jipi yok. neden mi? çünkü kişiliklerinde eksik olan bir şey var:

(bkz: yalakalık)

ha onunla tamamlarsan jipler, yatlar, katlar, gemicikler senindir. ama yandaşlık şart!