bugün

türban denen amacı belirsiz bezin aslında ne amaçla takıldığının da göstergesi olan durumdur. o değil de arkadaş eski fotoğraflar, eski filmler ve eskiye dair kayıtların hiçbirinde türbana dair bir emare bile gözükmemektedir. yani aslında gözükmektedir ama öyle armut kafa gibi kadınlar hiç görünmemektedir. görünen türbanlı kadınlar tülbent denen bir bezle ve saçlarının bir kısmının da açıkta kaldığı bir şekilde kafalarını örtmektedirler. ne olduysa son 15 yılda olmaya başladı. nedense herkeste bir türban fantazisi başladı. acaba kuran 15 yıl önce mi ortaya çıktı? ya da din yeni mi anlaşılmaya başlandı. garip.
bir bez paçavrası ancak bu derece abartılarak modaya dahil edilebilirdir.
temiz toplum temiz podyum lütfen!
hiçbir işe yaramazsa da solcu tayfayı gıcık etmeye yarayan bir modadır.

oh olsun
(bkz: sözlükte türbana sarmanın moda olması)

edit: sanırım birileri 1920 lerde başlayan dini yok etme çabalarından, kuran kurslarının kapatılmasından, cenaze yıkayacak insan bile bulunamadığı dönemlerden haberi yok. insanlar yeni yeni inançlarını özgürce yaşamaya başladılar.
--spoiler--
Bugünün 'türban' dediğimiz ve omuzlara kadar inen başörtüsü, ilk defa
1970'lerin başında, Lübnan'da ortaya çıktı. Modelin yaratıcısı, üst
düzeyde bir din adamıydı: Lübnanlı Şiiler'in lideri olan Hüccetülislam
Musa Sadr... Ama koskoca Hüccetülislam'ın moda yaratmayı düşünecek
háli yoktu ve model herhangi bir dini düşünceyle değil güvenlik
maksadıyla ve Şii kadınların tehlikeden korunmaları için ortaya
çıkmıştı!

Taciz tehditleri ile doğdu;Şiiler, Lübnan'ın güneyinde
çoğunluktaydılar ama bölge 70'li yılların başından itibaren Filistinli
gerillaların kontrolü altına girmişti. Kral Hüseyin'in Ürdün'den
kovduğu gerillalar, sivil Filistinlilerle beraber Güney Lübnan'a
yerleşmiş vaziyetteydiler. Askeri bakımdan zayıf olan Lübnan hükümeti,
topraklarındaki siláhlı milislere karşı birşey yapamıyordu ve ülkenin
güneyi Filistinliler'in kontrolündeydi.
işin askeri yönünden başka bir de sosyal boyutu vardı ve Şii
Lübnanlılar ile Filistinli gerillalar arasında her an bir gerilim
yaşanıyor, gittikçe artan ekonomik sıkıntılara Şii kadınların
gerillalar tarafından taciz edilmeleri gibi günlük rahatsızlıklar da
ekleniyordu.

Yaratıcılığını Hüccetülislam Musa Sadr'ın yaptığı bugünün türbanı işte
bu gibi rahatsızlıklardan, özellikle de Şiiler'in sık sık uğradıkları
tacizlerden doğdu ve kısa bir müddet sonra çarşafa bürünmemiş olan
hemen bütün Şii kadınlar bir örnek giyinir oldular.

Musa Sadr, Şah dönemi iran'ının en büyük gazetesi 'Kayhan'ın başında
bulunan ve iran'ın en güçlü gazetecisi olan Emir Tahiri'ye 1975
yılında Beyrut'ta verdiği demeçte modeli bizzat hazırladığını
anlattıktan sonra 'ilhamımı Batı dünyasının kilise resimlerinden ve
Lübnan'daki Katolik rahibelerin kulladıkları başörtülerden aldım'
diyecekti. Sadr'a göre Lübnanlı Şii kadınlar bu yeni örtünme biçimi
sayesinde diğer dinlerden ve mezheplerden olan hemcinslerinden apayrı
bir görünüm kazanırlarken tacize ve tecavüze uğrama ihtimalleri de en
aza inmişti, zira yeni oluşmaya başlamış olan siláhlı Şii hareketinin
de koruması altına girmişlerdi.
Hicab, Lübnan'dan ilk olarak iran'a ihraç edildi ve Şah'ın gidişini
hazırlayan olayların başladığı 1977 sonbaharında Tahran'da yönetim
aleyhinde yapılan gösterilerde ortaya çıktı. Şah karşıtı kadınların
bir kısmı hicaba bürünmüşlerdi. Sürgünde yaşayan ve 1979'da Şah'ın
devrilmesiyle sürgünden dönen imam Humeyni'yi Tahran'ın Mehrábád
havaalanında karşılayan yüzbinlerce iranlı kadının arasında da artık
binlerce hicablı kadın vardı.
--spoiler--

http://segmen.blogcu.com/turbanin-tarihcesi/2896295
evet sözlük. böyle işte. bir akrabam vardı. kendisi süslenmeden püslenmeden sokağa bile çıkmazdı. çocukken çok yanında kalmışlığım vardır. ama hayat işte. senelerdir görüşemiyoruz. geçenlerde onunla sürekli görüşebilen bir akrabamla karşılaştım.biiip ablam napıyor dedim. o da iyi. naapsın kapandı işte. ama görsen bir güzel oldu bir güzel oldu inanamazsın. çok yakıştı kapalılık ona. dedi. şaşırdım. kalakaldım. nasıl yani? dedim. ay canı sıkılmış. değişiklik olsun diye kapandı işte. dedi. bu işler böyle olmuş artık sözlük. ne yaparsın? dini bile işlevinden çıkardılar.
inancı sorgulamak kimseye düşmez ama boya küpüne dönecek kadar makyaj yaparak süslenen, dar ve cırtlak renkli kıyafetler giyen, hal ve hareketlerine dikkat etmeyen insan kafasına türbanı ha geçirmiş ha geçirmemiş farketmez, onun niyeti inançtan farklıdır ve evet böyle bir moda vardır.
sıra buna mı geldi? izmirli kemalist, tarikatçı şakirt derken vizyonda bir moda ikoncanı olarak türbanlı fatma gibi başlıklar türer artık sözlükte.
Türban yani başı örtmek Allah'ın emridir. bunu dünyevi işlere karıştırmak ise putperestlikten darkı yoktur.
video kaset sektörü kapanmamış olsaydı bu konu hakkında çok film çıkabilirdi. yinede amatör olarak örnekleri vardır.

(bkz: hijab)
--spoiler--
türban takmak moda ise, türbanlıya takmak da modadır...
--spoiler--

artık türbanlıların da bir bayramı olsun amk;
(bkz: 14 kasım dinci riyakarlık şakirt ve türban bayramı)
kapalı bayanlara kendi aralarında sınıflara ayrılıyor. örneğin sadece siyah manto ve siyah örtü takanlar var, kara çarşaf giyenler var, bildiğimiz rengareng türbanlarla salınanlar var. bu insanlarda birbirleriyle dalga geçiyor. yani sadece açıklar kapalılarla dalga geçmiyor. ben kendi kulaklarımla duydum. türbanlı bir bayan, önünden geçen çarşaflıları gösterp, ninjalar bastı burayı demişti. ben desem, din düşmanı derler. ama kendileri her sözü söyleyebiliyorlar.
o türban takıp altına dar kot pantolon ve topuklu ayakkabı giyip makyaj yapmak, üstüne de akpye oy vermek daha başka bi modadır.
sosyete kapalı tabirine ilham veren durumdur.
türbana hakaret edip tatmin olma mantığının temelinde yatan acıyı merak ettiren durum. kendi kapasitesindeki nihat doğan tartışmasındaki entrylere yorum yapması gerekirken boyundan büyük denizlere açılan yazarın açtığı başlık.
başkasının taktığı türbanın başkasına batan kısmının henüz çözülemediği, armut gibi olanın aslında kendi kafası olduğunu bilmeyenlerin armut gibi dediği inanç işareti.
kişisel görüştür. benim böyle bir izlenimim yok mesela.
türbanın takılış amacı -istisnalar kaideyi bozmaz- allahın emrini yerine getirmektir. yok, türban 1970te ortaya çıkmış gibi saçma sapan muhabbetleri yapıp, "türban takmasınlar biz türbana karşıyız" diye seslenenleri anlamıyorum. öncelikle o insanlar sizin isteklerinizi yerine getirmek zorunda değildir. kot pantolonda bilmem kaç yılında bilmem nerde ortaya çıktı. onlar da size kot pantolon giymenizi istemiyorum dese nolacak? giymeyecek misiniz kot pantolonu? ya da, "türban bizim kültürümüzde yok bizim kültürümüzde baş örtüsü var" diyenlere sorsalar, " be gerizekalı, mini etek bizim kültürümüzde var mı? sen onu niye giyiyorsun?" diye, o zaman nolacak?
insanlar ne isterseler onu giyerler. siz de karışamazsınız. ister türban takar, ister çarşaf giyer, ister mini etek. vay efendim "onlar" devleti ele geçireceklermiş de, mini etek giymeyi yasaklayacaklarmış, herkesi zorla kapatacaklarmış. e sizin yaptığınız nedir? siz, böyle bir korkunuz var diye bütün kadınları zorla açıyorsunuz. bu ne kadar doğru?
demokrasi, adalet istiyorsanız, ağzınızı kapatıp oturacaksınız. türbanlı da devlet kurumunda çalışacak. hakim de olacak, doktor da olacak. bunların hepsi olacak. şeriat geliyor falan diye değil, gereken bu diye.
sorun modanın güncelliğini yakalayamamak ise trendler hergün değişiyor sadece yeni türban modelleri çıkmıyor.ekose gömlekler,jeggingler,jean to jean bu dönem çok moda onlara da takılın.

sorun türbanın kendisi ise uğraşmayın inananın hisleriyle siyasi simge yapmayın.takan moda amaçlı takmış,inancı için takmış kime ne ?

sana zorla taktırıyorlarsa savcılığa başvur güzel kardeşim.
turban takmak allah'in emri degildir. ortunmek emirdir. turban ise modadir. renkli renkli, 200 metreden gozunuzu alan turbanlar ve bunlari takanlarin dinle alakalari suphelidir.

2 ay once istanbul'da kipkirmizi ojeli ayaklari, uzunca tirnaklari, acik topuklu ayakkabilari, cirtlak sari turbaniyla gezen bir "turbanli" gordum.

ortunme emrinin altinda "dikkat cekmemek" yatar.

kimse kusura bakmasin ama bu turbanli kizlar herkesten fazla dikkat cekiyor.

edit: hemen sazan gibi atlamayin. ailesinde ortunen bayanlarin oldugu bir kisiyim. ortunmeyede karsi degilim. kisisel tercihtir. ortunmenin felsefesini anlamamis, sacini gostermeyen ama ojeli ayaklarini, yuksek topuklu ayakkabiyla susleyip, daracik pantolon giyen turbanlilarin "moda"ya uyduguna inananlardanim.
her şey bir yana, sırf moda olduğu için baş örtüsü takan genç kızların türemesine sebep olan bir durumdur.