bugün

bomba uzmanlarının işini kolaylaştıran mal. aklım ermiyor, filmlerde bomba imha uzmanı geliyor, mavi ya da kırmızı (yeşil de olabilir, değişiyor) kabloyu kesip etkisiz hale getiriyor. e bu bombayı yapan adam gerizekalı mı? hem bomba yaptığı için gerizekalı, hem de tüm kabloları ayrı renk yaptığı için. kötü adam olup da bunları akıl edebilen birisini daha göremedim filmlerde.
kısıtlı yaratıcılık ürünü. daha zekice senaryo kurgusuna girişemiyorlar hollywood'ta. oynadım ordan biliyorum. *
yeni kablo almaya parası yetmeyip evdeki malzemelerden bir şey yapmaya çalışan insandır.
kablolar farklı renk olsun hayatımıza renk gelsin diye düşünen bir mal olabilir. hani filmlerde görürüz, kırmızı mı sarı mı diye tereddüt eder bomba imhacı ya da her kimse, sonra o dakikada bir heyecan başlar, kalp hızlı çarpar, doğruyu kesecek biliriz fakat heycanlanırız. niye heyecanlanıyorsak. bizene sanki. işte belki bu mal uzaktan izleyip bundan garip bir haz duyuyordur. her yönden düşünmek gerek.
mal olmama ihtimali değerlendirilmeyen bombacıdır. belki bir sorun çıkar da kendisinin imha etmesi gerekebilir diye renkli yapıyor olabilir.
aynı renk kabloyla devre yapıldığı zaman hangi kablo nereye bağlanacağı karışabilmektedir bu yüzde farklı kablo renkleri kullanır burada da standart bir durum olmuştur ama artık herkes bunun farkına varmış ve farklı renk kablo kullaılmaya başlanmıştır.
(bkz: ortadaki maviyi mi keseyim soldaki maviyi mi)
acil durumlarda bombayı yokedebilmek için hangisini keseceğini hatırlamak amacıyla farklı renkler kullandığını düşündüğüm adamdır . kesilecek kablonun renkle alakası yoktur . *
bombacı renk körüdür o da bilir yoksa bunu.
adamların muhabbeti kısaltmak için kabloları rengiyle çağırdığını akıl edemeyen kişi söylemi. bomba imha ekibi hangi kablonun nereye bağlı olduğunu görür, sen istersen hepsini aynı renk yap, yine defuse olur o bomba rahat ol.
filmlerde olur lan öyle şeyler şeklinde cevap veren maldır. bomba imhasında kablo mablo kesilmez. takarsın fünyeyi patlatırsın...
Bütün kablolar aynı renk olsa.

- abi 1 dk kaldı patlamasına hangisini keseyim
- maviyi kes.
- hepsi mavi abi.
- lan en koyu maviyi kes o zaman.
- iyi de hepsi koyu mavi abi.
- off .
- abi 15 sn kaldı hangisini keseyim söylesene.
- dızıvıbbıttırı kes.
- hönk. hangisini keseyim abii ?
- Kes lan işte birini, 5 sn kalmış zaten kes a.q kess.
tüm sözlüğü bu konu ile meşgul edebilmiş maldır.
o kadar da değil. bakın kalleşçe ve adice bir eylem gibi görünse de, bu işin de bir raconu var. yazılı olmayan bombacılık ahlak ve etik kuralları, asayiş polisine derste gösterilen renklerin dışında kablolu bomba imalatına müsade etmez.

her yıl bombacılar odası'nda yayınlanan bültenle hangi renk kabloların hangi bombalar için kullanılacağı açıklanır. mesela parça tesirli bombalar için bu senenin modası morcivert. imha etmek için yanında eflatun ve haki yeşili varsa morcivert olanı kesmeniz gerekir. uzaktan kumandalı bombalarda yosun rengi kablo kullanımı daha yaygın. ses bombaları ve tnt kalıplarında toprak renkleri moda. kahverengi trendi 3 senedir devam ediyor.

neyse. detaya girip sizi sıkmak istemiyorum. yalnızca bu işin de bir yolu yordamı olduğunu bilin. bombacılar hakkında yargısız infaz yapmaktan kaçının.
bomba kurduk ama o kadar da ibne değiliz, hepsini farklı renk yaptık ki işin eğlencesine varak niyetli bombacılardır. mal değillerdir. aksine amaçları showdur.
ayrıca aynı renk olsa bile kablonun gittiği yer önemli. o zaman da + kutpuna giden kaployu kes arnold derlerdi. derlerdi yani bir şekilde o bomba iptal edilirdi.
ayrıca tüm kabloları aynı renk yapmak, o bombanın hazırlanış aşamasında büyük zorluk çıkarıyor. düzenek içinde o kablolar birkaç yere bağlanıyorlar. e 4 tane mavi kablo olsa yapımı da zor olurdu, anlatabildim mi bilemiyorum.
-mavi- -kırmısı-
adam bomba imal ediyor, işin şaka tarafı yok, bu bomba düzeneğinde aynı renk kabloları kullanırsa, aktif ettiği anda kendisi de havaya uçabilir. olası bir ihtimal ise bombayı yaptı ama tekrar imha etmesi gerekti diye de düşünülebilir. filmlerin kurgu kısmını geçersek, kırmızı kabloda siyah kabloda bombayı devre dışı bırakacaktır, sonuçta elektrik kesilmiş olacak, ama nötür kısmını gizli almışsa bomba patlayacaktır.
(bkz: bombadaki inanılmaz mantık hatası)*
aslında aptal değildir çünkü hangi kablonun nereye bağlanacağı veya içindeki tellerin görevinin renkle alakası yoktur bomba imha işi birazda şansa bağlıdır.
3 ayrı renk olunca doğruyu tuturma oranın üçde bir üçü aynı renk olursa doğruyu tuturma oranı yine üç de bir fark ne olucak bence hiç bişey.
hadi onu geçtim mavi olması gerekeni kırmızı, kırmızı olması gerekeni mavi yapsa. bombayı imha etmeye çalışırken patlatır bomba imha uzmanı.
belki kendisi de yaparken karıştırmasın diyedir.
amaç zaten kablonun kesilmesidir. doğru kabloyu kesme sahnesinin patlamaya sebep olacak kabloyu kesme sahnesinden hatırı sayılır ölçüde fazla olduğundan kablonun rengi önemli değildir. önemli olan bomba imha timinin olay yerine intikalinden kablonun kesilmesine kadar olan kısıma kadar izleyiciyi etkilemeye çalışmaktır.

bir de ağzında puro ile olay yerine gelen ve hangi kabloyu keseceğine zar atarak karar veren memur vardır ki dadından yenmez.
"film" olduğu içindir.
örneğin hepsi sarı olsa:

hangi rengi kesecektik diye düşünen mal kablolar tek renk olduğu için sarı kaploların üçünü birden keser diye tek renk yapmıyorlardır. başka neden aramamak gerekir.
akasya durağı dizisinin düşmanlarının düşündükleridir.