bugün

asayiş sorunlari büyük oranda ortadan kalkar mesela. ne zengin, fakir uçurumu bu kadar olmaz. hak yenmez vs.
soruyu değiştirelim bence '' tüm insanlar kuranla amel etseydi dünya nasıl olurdu'' sorusunun cevabını bulmaya çalışalım.
Yönetilirse huzur ve adalet olur tüm dünya amel ederse hiç sorun kalmaz.
sadece zekat ve öşürü ele alırsak her zengin servetinin 40 ta birini zekat
aynı zamanda her çiftçi ürününün 10 da birini ya da maliyetine göre 20 de birini fakirlere verse
sizce dünyada sosyal dengesizlik diye bir şey kalır mı? vicdanı olana bu bile yeter.
içinde islamın olduğu ve huzurlu yaşanan bir tane ülke göstersene.... Zaten problemli dünya, komple boka batardık.
Dünya yok olur çünkü islam dünyaya kan ve savaştan başka birşey getirmedi.
insanlar için dünyada
cennet ama Dinsiz,tefeciler,uysusturcu kullananlar,hirsizlar,şerefsizler ve kinciler için cehennem olurdu.
tüm kafalar pırıl pırıl olur, düşünsenize bir; sorgulama yok, düşünme yok, biat var, itaat var.

cahillik ve dogmanın hüküm sürdüğü ütopik bir cennet.
Başımızdaki yönetici bir peygamber olsaydı çok güzel olabilirdi. Ama maalesef şuan tüm dünya Kur'an'ı Kerim ile yönetilecek dense din tüccarlarına gün doğar çok az dini bilgisi olan kişiler başımıza şeyh olur çıkardı. Ve sonrasında kalan tüm insanların sömürüsü... Aslında şuan da aynı yönetim var. Dünyayı dinler yönetiyor. Ya da inançlar diyelim. Her inancın temsilcileri kendilerince yol çizmiş gidiyor ve bu uğurda savaşlar veriliyor kan dökülüyor. Ama zarar gören madur olan hep en alttaki inanmış kişiler oluyor. Tüm dünya en kolay insanlık çatısı altında toplanabilir. Sizce tüm dünya sadece insanlıkla yönetilse nasıl olur?
Odool yonoton olordo.

Tabi yav he he. Islamin baslangici hatta tum dinlerin baslangici siddet. Neyin kafasi olum bu.

'I am not jesus, jesus wasn't fair.'
Kur'an'da nefsi müdafa dışında savaş izni olmadığını bilmeyen ayet bükücü cahillerin nesli hala devam ediyor mu?
Müslümanlar yönetilmiyor kuranla, birde dünya kaldı
kuran tüm dünyayı yönetmek amacıyla gönderilmedi.

esas amaç kişinin kendi iç dünyasını ve çevreyle ilişkilerini düzenlemektir. ceza hukuku yada medeni hukuk alanındaki hükümler çok azdır. siyasi alandaki hükümler ise neredeyse yok gibidir.

buna rağmen fantaziye devam edelim ve şunu soralım:

peki kim yada kimler yönetecek?

sen mi, ben mi ?

ahmet mi, mehmet mi ?

imamlar mı, mühendisler mi ?

ali mi, muaviye mi ?

işte zurnanın zırt dediği ve kellelerin havada uçtuğu yer burası. var mı bunun açık ve net bir hükmü ? yok.

bu dünya imtihan dünyasıdır ve çok geniş bir alandaki çözümler ve hükümler insanın kendi akıl gücüne ve nesiller boyu gelişen birikime bırakılmıştır.

dini, amacının ve iddiasının olmadığı alanlara sürüklemek olayı tahkir ve tezyife götürür.

zamanında kilise babaları da fizikten astronomiye her alanda hükümler yazıyorlardı ama sonunda çok pis madara oldular. bundan ders almak lazım.
aslında başlık; "tüm dünya sadece kuran'a uysa ne olur?" olarak değiştirilebilir.
Bu kadar görüş ayrılığı ve mezhepler var hangi birine uyacağız ki. Benim görüşümle diğerininki çakışırsa nolacak?
ne olur ben söyleyeyim. aslında yönetim olamaz çünkü kurandan şeriat çıkmaz. bugün hiçbir şeriat ülkesi de hadisi reddetmemiştir. hatta fıkıhçılar bile çoğunlukla bunlar üzerinden gitmiş kuranı bu yönde anlamış ve bu yasaları dönem dönem esnetmek zorunda kalmıştır. salt kuranla siz ne bir yönetim kurabilirsiniz, ne de islama inananlar arasında bir birlik sağlayabilir veya bir tür halifelik kurup dini tek bir merkezde toplayıp tek bir algıda sabit kalmasını sağlayabilirsiniz. kuran çünkü herkesin kafasına göre yorumlayabileceği bir kitap. oradan ışid de çıkar edip de çıkar, caner de çıkar cübbeli de çıkar. ancak hadisler devreye girince kuranı algılama şekli tek bir merkeze iner ve neyin nasıl anlaşılacağı bu durumda daha kolaydır.
zaten bugün sadece kuran yeter diyenleri az dinlerseniz söylemlerinden bir şeriat devleti kurmak gibi amaç gütmediklerini anlarsınız. adamların yorumlama şekli modern dünyaya dini uyarlama üzerine ve bunu hadislerle asla yapamaz, o yüzden hadisleri atıp mecbur kuranı esnetip çağa uydurmaya çalışacak.
yani gidip aynı kitabı okuyup bu kadar farklı sonuçlara insan varıyorsa o zaman bunda ortak bir algı yok demektir ve hadis gibi bir şeyi atarsan o zaman yorum ağırlıklı her şey olacağı için aslında mezhep sayısı daha da katlanacak çünkü farklı ekoller gelişecek.

bunun tarihsel olarak kanıtı da vardır. mesela protestanlar ruhban kültürünü reddetmiş ve tüm geleneğe karşı çıkmıştır. bugün protestanların ise amip gibi bölündükçe bölünüyorlar. bir merkezi çünkü yok, bir sabit algısı da yok, salt kitab ı mukaddesi kim kafasına göre yorumlarsa yorumluyor.

ben burada hadis savunuculuğu yapmıyorum ha, ben sadece böyle bir şeyin asla olamayacağını söylüyorum böyle bir şey olsa değil dünyayı islamla yönetmek müslümanları bir araya bile toplayamazsın.
Başada adnan hoca gelsin.. Ya nolur ya, nooooolur!!!! Bak hemen doğru yola girecem nooolur! Ben kediciklerle imana gelmek istiyorum!!
islam bir ideoloji değil, dindir. zira kafurun suresinde ''lekum dînukum ve liye dîn '' yani sizin dininiz size, benim dinim bana anlamına gelir. bunu niye belirttim? çünkü ideolojiler uluslararasıdır. komünist veya kapitalist bir ideolojiye bütün dünya da inanacak insan bulabilirsiniz, ama islam sadece müslümanların kabul edeciği bir dindir. dünya nüfusunun 5,5 milyarını müslüman olmaya zorlayamazsınız. zira;
şura- 8: eğer allah dileseydi, bütün insanları tek bir ümmet (aynı dine bağlı kimseler) yapardı;

hadi diyelim ki bir şekilde oldu, islam hukukunu nasıl uygulayacaksınız?
en basitinden zina suçundan ceza alabilmeniz için; dört şahit ve kesin temas uzuvların birbirine değmesi şartı arar.
cezası ise nur suresinin ikinci ayetinde şöylece açıklanmaktadır: " zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz sopa vurun. allah' a ve ahiret gününe inanıyorsanız, zinacılara acıma duygunuz sizi allah' ın bu emrini uygulamaktan alıkoymasın. ayrıca onların cezalandırılmasına bir grup mümin de tanık olsun."

niye bu saçma entry e bu kadar yazdım; ağır işsizim ondan herhalde..
bir blog sayfasından alıntıladığım bu liste o kadar kısa ki; yazar sadece ilk akla gelenleri derleyip paylaşmış. halbuki üzerine düşünüldüğünde sadece kur'an ile yönetilen bir toplumun faydaları hakkında tonlarca makale ve kitap yazılabilir. 

ateisler, burada işlenen öngörülerin kur'an'dan çıktığına ihtimal vermeyerek aslında kur'an'ın dizayn etmek istediği toplum düzenine hayran kaldıklarını itiraf etmiş oluyorlar. çünkü itirazları "bu ne biçim düzen" şeklinde değil, "bu mükemmel öngörüler kur'an'ın sayesinde olamaz" şeklinde oluyor. 

halbuki bu öngörüler kur'an'ın hediye ettiği mükemmel toplum düzeninin çok kaba bir sunumudur.
(bkz: Cennetin krallığı)
Dünya yaşanmaz bir yer olur.

Olayı anlamanız için şeriat ile yönetilen ülkelere bakmanız yeterli.
Hadislerle de yönetilmek isterük. Evet.
coğrafyasında kan gövdeyi götürüyor.

Tüm dünyayı düşünemiyorem.
Ezan zaten türkçe okunuyo diyen dayılar gibi olur herkes.