bugün

şimdiye kadar ki bütün abd başkanları içerisinde savaşmayanın olmamasıdır. bilindiği üzere tüm abd başkanları savaşmıştır. obama'nın da ilk siyahi başkan olmasına rağmen savaşmayacağını söylemek biraz hayalcilik olur. hayaller gerçekleşmez mi, elbette gerçekleşebilir. ama yine de şu an bu bir hayal olarak kalır. savaşın olduğu bir dünyanın ise asla değişmeyeceğini söylersem yanılmamış olurum sanırım.
gücün, savaş sonucu geldiğinin göstergesidir.
hitler konuyu "diktatör bisikletle giden adama benzer, durursa devrilir" sözü ile çok güzel özetlemiştir. büyük bir dikta rejimi idare ediyorsunuz ve amacınız dünyayı ele geçirmek. e o zaman durmak yakışmaz size, habire savaşacaksınız ki yaşayabilesiniz... yoksam yok olursunuz alim allah...
(bkz: başkanlık yatma yeri değil)
(bkz: taş attın da kolun mu yoruldu).
gidip kendisi savaşıyor sanki pezevenk.
tüm osmanlı padişahlarının savaşmış olması kadar normal. sonradan sıvışmışlardı hatırlarsan.
abd nin politikasının savaş üzerine kurulu olmasından ileri gelen hadise. adamlar dünyanın en büyük silah satıcısı. silahların bir şekilde tüketilmesi gerekmekte. arz-talep meselesi. kendi kullanacak, kullandıracak ki ayakta kalsın. vietnam da insanlar yanmış, afganistan da misket bombasından çocuklar yanmış, hiroşima da nagazaki de insanlar kül olmuş, sakat doğmuş çocuklar umurlarında değil. amaç üretip kazanmak, savaşıp kazanmak, öldürüp kazanmak...

diye açıklamak isterdim. ancak bunu artık tüm dünya biliyor. engellenemiyor. mesele zihniyet meselesi ey arkadaşım. mesele insanlık meselesi. sen de bir gün öleceğini düşünmeden yaşarsan böyle olursun. ha mesele ölmek mi, değil. sonrası. hesap vereceksin, ya da verebilecek misin? sana sormayacaklar mı?
"insan evladı, sen kendine davranılmasını istediğin gibi davrandın mı başka insanlara? kendin için istediklerini onlar için de istedin mi?"

ne diyecekler bunlar merak ediyorum... daha büyük bir amaçları var onların kendilerine göre, biliyorum. onlar da yaptıklarının insanlık olmadığını biliyorlar. ama o amaçları ne? işte onu merak ediyorum aslında.
güncel Önemli Başlıklar