1. 1.
  tuzla daki tersahanelerde 21 ağustostan bu güne 5 işcinin ölümü ile gelişen süreçtir. işçiler genelde elektrik çarpması sonucu hayatlarını kaybederken iş yeri sahiplerinin konuyla ilgili duyarsızlıkları kapitalist sistemde üretici güç olan işçilerin ne kadar değer gördüğüne dair çok iyi bir örnektir. ölen işçilerin isimleri ve ölüm tarihleri:

  Cabbar Ongun (21 ağustos 2007)
  Güney Akarsu, (23 ağustos 2007)
  Cengiz Tatlı,(30 ağustos 2007)
  Kenan Kara (31 ağustos 2007)
  Bekir Özmen (3 eylül 2007)
  5 ... kolibandı
 2. 2.
  iş kazaları dünya bilançosu yıllık; 330 000 ölü, 150 milyon yaralı.
  2 ... sıpa
 3. 3.
  ölüm nedenleri aslında çok temel güvenlik önlemlerinin alınmamış olmasından kaynaklanmaktadır. Elektrik çarpması sonucu gerçekleşen son ölümlerin de bir türlü değiştirilmeyen eskimiş ve parçalanmış kablolardan kaynaklandığı belirtiliyor. işçilerin tersanelerde kullandığı vinç, kaynak motoru gibi aletlerin ilkel ve eski olması, baret, gözlük, eldiven, kemer, çelik burunlu ayakkabı gibi en basit koruyucu malzemelerin dahi işçilere verilmemesi küçük yaralanmalarla atlatılabilecek kazaların ölümlerle sonuçlanmasına yol açıyor. işçilerin anlatımlarına göre koruyucu malzemeler işçilere ancak öldükten sonra savcı tutanak tutmadan önce giydiriliyor.

  Bunun yanında işçilerin bilmedikleri işi yapmak zorunda bırakılması da ölümlerin nedeni olarak gösteriliyor. Örneğin hiç tecrübesi olmayan işçilerin iskele kurmak ya da vinç kullanmak zorunda kalması ölümle sonuçlanan kazalara neden oluyor.

  tabi tüm bunların yanında son dönemlerde artan taşeronlaşma da hat safhaya ulaşmış sadece tuzlada 100'e yakın taşeron firma işçilerin bölünmesine ve rakip esnaf gibi çalışır duruma gelmelerine neden olmuştur.
  1 ... kupakazisinekbalesi
 4. 4.
  insan hayatından daha değerli bir $ey olduğunu görmemizi sağlayan ölümlerdir. bu lanet olası ticaret aracı pislik $eyin ismi paradır. kapitalizm lanetlenmeli, patronlara küfredilmeli, yürüyü$ler düzenlemelidir. (bkz: kahrolsun kapitalizm)
  3 ... speedygonzales
 5. 5.
  1983 den 2007 ortasına kadar toplamda 45 iken ağustos ayından bu yana toplamı 15 olan, taşeron firmaların hiç bir sosyal hak gözetmeksizin köle gibi çalıştırdığı işçilerin ölümleridir. insan hayatı-para endeksinde vicdan, namus gibi etkenlerin değer kaybının sürdüğünün resmidir aynı zamanda.
  5 ... mykalkan
 6. 6.
  liberaller ve kapitalizm severler tarafından yorumlanmasını beklediğim, ama daha çok bekleyeceğim, sosyal devletin
  yokluğunu gösteren ölümlerdir.

  para insan canından daha değerlidir türkiye'de.
  8 ... pis cocuk
 7. 7.
  var olsun patron yalakası sendika başkanları; çok yaşayın insan hayatını hiçe sayan patronlar. onlar yaşayamadı, onların yerine de siz yaşayın. her ölen işçiyle cebinizi biraz daha doldurun. doldurun ki çoluk çocuğunuz bolluk içinde büyüsün, ölen işçilerin ailesinin aksine. solcuyuz diye geçinen parti liderlerimiz de yataklarında rahat uyusunlar.
  yanlış başlık doğrusu için;
  (bkz: tuzla tershanelerindeki işçi cinayetleri)
  4 ... quafin
 8. 8.
  devirimci basının evet devrimci basın diye bir şey var bu ülkede neredeyse 2 yıldır haber yaptığı, ancak ölümler arttıkça medyamın ve sözlüğümün ilgilendiği vahşi kapitalizm alanına ait ölüm haberleri.

  Sadece bir devrimci yayına girip "tersane" yazdığınızda karşınıza çıkacak yığınla haberden 3'ü.

  Haber tarihi: 15 Ağustos 2006
  http://www.alinteri.org/?p=2123

  Haber tarihi: 21 Temmuz 2007
  http://www.alinteri.org/?p=5471

  Haber Tarihi: 17 Ocak 2008
  http://www.alinteri.org/?p=6846

  Edit: Aman boşverin. Kadınlar kapanacak mı kapanmayacak mı onu konuşalım. Daha zevkli.
  3 ... misisipikedisi
 9. 9.
  iki öncesi itibari ile 16. işçi hayatını kaybetmiştir. bakalım daha ne kadar böyle sürecek.
  4 -1 ... kolibandı
 10. 10.
  bir de kimsesizler var bu ölülerin arasında ve doğal olarak öldüklerini bizler bilemiyoruz. çünkü işçinin ölmesi doğal bir hal aldığı için patron özellikle hapisten çıkmış, ailesi olmayan adamları alıyor işe. ne sigorta derdi var ne işçinin kimi kimsesiyle muhatap olma derdi var. öylece ölüp gidiyorlar, arada denizden ceset çıkıyor bilmem kaç aylık. ve işin garibi kimse garipsemiyor bu olan biteni...
  (bkz: insan)
  (bkz: insan gibi yaşamak)
  2 ... zenobia