bugün

S borusunu değiştirmek işinize yarayabilir.
ağzı deliğe yapıştırıp vakumlamak.
binde kireç çözücü satılıyor. 1.5 tl fiyatı var. hidroklorik asit. döktünmü delik açılır. banyonun penceresi aç ve evin pencereleri aç yoksa reaksiyon solunum problemi yaşarsın. sonra sifonu çek. bimde lavobo açacagı var oda olur kutudaki hepsini kullan boca et.
sirke ve karbonat.
ivedikle bir tesisatçı çağırmak yeterli.
Ben de bu sıkıntıyı yaşayanlardan biri olarak yaşadıklarımı ve çözüm yollarını anlatayım.
2 gün önce sabah yapılan klasik çişten sonra suyun gitmediğini gördüm, ondan bir gün önce de biraz yükselip sonra gidiyordu, belliydi yani başıma bişey geleceği. Su sifonu çektikten sonra klozetin ağzına kadar yükseliyor sonra bir dakika içinde tekrar gidiyor ve normal haline dönüyordu. Araştırmama göre sifonu çekince su hemen yükseliyor ise tıkanıklık yakın noktada oluyormuş, yani bizim tesisatçı çağırmadan çözebileceğimiz bir durum. Eğer önce gidip sonra doluyorsa klozet, tıkanıklık uzak noktada oluyormuş yani tesisatçıya paraları bayılacağımız nokta.
Şimdi bu durum için bir sürü çözüm yolu var, benim deneme sırama göre anlatayım.
Önce klasik ilk akla gelen lavabo Açları denedim. 4 paket atıp 2 litre kaynar su döktüm, işe yaramadı bende.
Sonra karbonat-sirke yöntemini denedim. Bir çay bardağı karbonat(mutfakta kullanılan) ile bir su bardağı sirkeyi klozete döküyoruz, ardında 1 litre kaynar suyu dökünce tepkime hızlanıyor ve umutlanıyorsunuz. işe yaradı diyen pek çok kişi olsa da ben iki kere denedim, bana mısın demedi.
Daha sonra 2. Gün babamın da önerisi ile tuz ruhunu denedim. Daha önce kendisinin başına gelmiş böyle bi olay dükkanda, tıkanan noktayı bulup delik açmış içeri görebileceği, ölü fare tıkamış boruyu. Tuz ruhu döküp çözmüş olayı. Bunun üstüne ben de denedim ama belliki bende olan fare değilmiş *
Sonra bugün pompa yöntemini denemek için tuvale pompası aradım ama bulamadım. Artık tesisatçı aramaya başlamıştım, 150-200 vericektik mecbur. Daha sonra internette bi yerde ev yapımı bi pompa gördüm, ona benzer birşeyler yaptım ben de. Önce bi poşet bulup içine büzdüğüm kağıtları doldurdum, poşeti voleybol topu gibi büyüklüğe ulaşana kadar kağıt ile doldurdum. Sonra poşeti evde bulduğum bi sopaya iple bağladım. Sopayı poşetin tam ortasına denk getirmeye çalıştım. Ardından sifonu çekip klozet su ile dolunca başladım pompalamaya dilimde pompalamasyon bu benim misyon şarkısı ile. 4-5 pompadan sonra foş diye bi ses geldi ve su hızlıca gitmeye başladı. Yaparken pek inanmamıştım olacağına ama sonunda tıkanıklık açıldı ve 3-4 sifon sonra da sıkıntısız akıyor maşallah *
Bu çözümlerin haricinde bir de yabancı forumlarda gördüğüm ve başarı oranı yüksek olan bi yöntem var. Ben onu malzeme yetersizliği ile bir kere denedim o da yarım sayılır aslında çünkü evde sıvı bulaşık deterjanı azdı. Yöntem basit: evde bulaşık yıkarken kullandığınız deterjanı (pril vs.) dönüyorsunuz klozete, 15-20 saniye bekledikten sonra 1 litre kaynar suyu yapıştırıyorsunuz. Bu olayı 2-3 kez tekrarlayınca çözüm oluyor diyen yabancıların sayısı azımsanmayacak kadar fazla. Eğer benim pompalamasyon yöntemi işe yaramasa ben de yarın sabah bunu deneyecektim.
Kamu spotu: Anneleri dinleyin, klozete tuvalet kağıdı atma diyorsa atmayın arkadaş, bi bildikleri varmış valla...
güncel Önemli Başlıklar