1. 1.
    Bebeklere Tuvalet eğitiminin öncesinde uygulanması gereken, herhangi bir baskılama yada öğretme amacı taşımaksızın bebeğin bezden başka alternatifi de olduğunu göstermektir.

Bunu farkında olmadan aylarca yapmışım. Oğlum 15 aylık son zamanlarda elimden tutup "çişş" diyerek tuvaletin yolunu tutmaya başladı. Oldukça şaşırmıştım çünkü tuvalet eğitimi adına hiç bir adım atmadım daha erken diye düşünerek. Ancak "tuvalet iletişimi" nden habersiz şekilde aylarca ona tuvalete neden gidildiğini anlattım. Hatta bezini değiştirirken "büyüyünce çişler tuvalete" vs. Diyerek bezden başka bir alternatifi olduğunu gösterdim. Zaman zaman birlikte tuvalete girdik, neden girdiğimi her seferinde anlattım.

Oğlum artık tuvalet bilinci kazandı. Yaşı daha küçük olmasına rağmen (aslında normal çünkü eskiden yaşını geçince tuvalet öğrenirdik, çocuklar şu an 4 yaşında öğreniyor) denemelerde başladık.

Tuvalet iletişimine çocuk doğar doğmaz bile başlanabilirmiş. Evrensel ihtiyaç saatlerine göre (yemekten sonra, uyanınca vs) bebeği günde iki üç kez çişe tutarak bezden başka alternatifi olduğunu gösteriyorsunuz.

Tuvalet iletişimini asla eğitimle karıştırmamak lazım. Çünkü amaç bebeğe tuvalet alışkanlığı kazandırmaktan çok tuvaletle tanışmasını sağlamak.

Koskoca çocuklara tuvalet eğitimi verilirken yapılan hata doğduğundan beri alıştığı şeyi bir anda bırakmasını ve hiç tanımadığı yere tuvaletini yapmasını istemektir. Bu yüzden günümüzde çocuklar tuvalete çok geç yaşta alışıyorlar.

Not : bilinenin aksine çiş tutma ve bırakma kasları iki yaşta gelişmez, her çocuk farklı gelişir.
    5 ... jinx qwer
  2. 2.
    başlığı görünce yine millet "pisuvarda yanyana duran adamlar" ya da "tuvalette makyaj yapan kadınlar" ile ilgili başlık açmışlar diye düşündüm. bu kadar aklı şeyinde ergenin arasında tuvalette iletişim diye başlık açınca önyargı had safhada tabi.

sonra bir baktım ki tecrübenin paylaşılmış olduğu bir bebek gelişim başlığı.

kendimden utandım sözlük.
    3 ... soz yaslarimi dokmeye geldim