1. 1.
  konusu genelde uzakdoğu dövüş sanatları veya kuralsız dövüş müsabakaları üzerine yapılan bir turnuvadan oluşan vurdulu kırdılı macera filmleridir. turnuvaya katılan renkli tipler bu filmlerin tuzu biberi olmakla birlikte genelde bir iyi oğlan, bir de pislik kötü adam vardır. genelde bu ikisi birbirine karşı film boyunca dolup dolup finalde karşı karşıya gelirler. turnuva genelde gizli veya egzantrik bir mekanda yapılır ve şeref tribününden bir uzakdoğu dövüş sanatı ustası veya bu ustalardan oluşan bir heyet tarafından izlenir. sıklıkla iyi oğlanın sevgilisi olan veya olacak olan cevval bir kız da (muhtemelen gazeteci) bir şekilde sızarak turnuvayı izler. en tipik örneklerinden biri van damme'ın özgürlük savaşçıları adlı filmi olup, o filmde yarışmacılar ülkelerini temsilen yarışırlar ve uzun saçlı kıl bir türk yarışmacı tiplemesi de vardır.

  --spoiler--
  1930larda geçen filmde türk yarışmacı kuzey irlandalıyı hayalarını burarak mağlup eder, ama bir sonraki maçında sumocu japona direk cepheden girmeye kalkınca yenilerek turnuvadan elenir. turnuvayı abd adına yarışan esas oğlan van damme, kötü adam modundaki zalim moğol dövüşçüyü yenerek kazanır.
  --spoiler--
  2 ... usualsuspects
 2. 2.
  (bkz: kan sporu)
  1 ... caga aykiri dusunceler
 3. 3.
  (bkz: cilala parlat)
  (bkz: karate kid)
  1 ... kayrahan
 4. 4.
  (bkz: hızlı ve ölü)
  ... usualsuspects
 5. 5.
  (bkz: no retreat no surrender)
  ... newhot
 6. 6.
  (bkz: dead or alive)
  ... thebalkanboy
 7. 7.
  (bkz: özgürlük savaşçıları)

  filmde türk rolündeki eleman çanakkale dardanelspor'lu selim'e benziyordu. 55 kere izlemişimdir herhalde. moğol eleman çok fena bel kırıyordu ama klasik gaza gelip seri yumruk manyağı yapılıp dövülme akımına kurban gitmişti.
  1 ... uyeolmadanlinkigoremeyenadam
 8. 8.
  artık eskisi kadar revaçta değillerdir.
  ... usualsuspects
 9. 9.
  (bkz: mortal kombat)
  ... usualsuspects
 10. 10.
  Filmin kötü kahramanı genellikle turnuvayı düzenleyen adamdır.
  1 ... shadowassasin