bugün

önce soyda sonra bilinçtedir.
- akrabalık dil ile değil, kan ile gelir.

A. hitler.
her ikisinde de değildir. türk bi millettir. bizde o milletin vatandaşlarıyız.
ya soydadır ya da vatandaşlıktadır. hangisinin kastedildiğine göre değişir. şöyle ki türk etnisitesi soya dayanır, türk vatandaşlığı da adı üstünde vatandaşlığa dayanır.

bilinçte olan bir şey yoktur. falanca kökenliyim ama kendimi türk hissediyorum diye bir olay yoktur. belki ben de kendimi balina olarak hissediyorum ama sonuçta balina değilim, neysem oyum.
Soydadır. Bilinçle desteklenir.
(bkz: ne mutlu türküm diyene)
milliyetlerin kaynağı kültürdür.

ispatı çok kolay. al bi italyan çocuğunu türkiye de türklerin arasında yetiştir.
italyan gibi mi davranır, türk gibi mi?
gene aynı şekilde al bi türk çocuğunu italyanların arasında yetiştir.
olaylar karşısında italyan gibi mi davranır türk gibi mi?

beyleeer. kimse kimseyi kandırmasın. insan hangi kültürde yetişirse o dur.
kan falan faso fiso. asıl olan aldığın kültürdür.
türk kültürü aldıysan türksündür.
ha yok benim kökenim şu ben kendimi öyle hissediyorum dersen. başım üstüne ama şunu da söyliyim. mesela italyan hissediyorum dedin kökenin hakkatende italyan olsun ama türk kültürü aldıysan italyanların arasında yaşarken ya çok zorlanırsın ya da çeker ülkene dönersin.
böyledir.
Bilinçtedir. Bazen Hristiyan bir Rum konyalı bir Türk ten daha çok katkı verebilir Türk milletine.
soyunun bilincinde olmaktır.
Beyindedir.
Hem soyda hem bilinçtedir ama daha çok Bilinçtedir

Bir türk aşiretinden geliyorum ama kendimi arap,yunan,fars,çinli,rus,bulgar,macar vs. Kabul ediyorum

isterse soyum oğuz kağan'a dayansın ne anlamı kaldı?

He bu demek değil ki türk diye bir kavim yok hatta şöyle söyleyeyim Bunu sadece kendine Kürt diyen Türklerde değil Araplaşan, Arnavutlaşan, Boşnaklaşan, Bulgarlaşan, Makedonlaşan, Sırplaşan, Hırvatlaşan, yunanlaşan, ruslaşan,rumenleşen, Goralılaşan,gürcüleşen o kadar çok türk aşireti biliyorum ki yarın öbür gün çıkıp birisi ben balkan kürdüyüm diyecek diye tırsıyorum.