bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. .
  peşin not: aslında başlık daha geniş olmalıydı ama işin özünü bu başlık da yansıtıyor.

  türk ceza kanunun 301. maddesi:

  Türklüğü, Cumhuriyeti, Devletin kurum ve organlarını aşağılamaile yargılanan lar cezalandırılır

  (1) Türklüğü, Cumhuriyeti veya Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılayan kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (2) Türkiye Cumhuriyeti Hükûmetini, Devletin yargı organlarını, askerî veya emniyet teşkilatını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

  (3) Türklüğü aşağılamanın yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi hâlinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır.

  (4) Eleştiri amacıyla yapılan düşünce açıklamaları suç oluşturmaz.

  şimdi bu madde değiştirilmek üzere. allah aşkına türkiye cumhuriyeti sınırlarında türkleri aşağılamak nasıl bir haktır, hangi özgürlük kavramıyla ifade edilebilir? bundan kim rahatsızlık duyar. bırakalım da millet kendi atasına ecdadına mı sövsün? bırakalım da bazı etnik gruplar da çıkıp "ben zaten türk değilim, koymuşum türklere" mi desin? bir ülkenin ceza yasası o ülkenin fertlerinin huzuru için değil midir? her boku referanduma götürürüm diye ima eden hükümet, kendisine sövdürmeyi serbest kılan bu yasa değişikliğini de referanduma götürsene, bakalım bu maddeden rahatsız olanlar kimlermiş.

  http://www.kimrahatsiz.com
  http://www.kimrahatsiz.com/pdf/brosur.pdf
  4 -4 ... engineer
 2. .
  türklüğe hakaret etmeyi engelleyen bir yasanın kaldırılmasını savunmak, açıkça hakaret edilmesinin serbest olması gerektiğini savunmaktır.
  ne günlere kaldık be şakir...
  4 -3 ... stratosfer
 3. .
  bırakalım da millet kendi atasına ecdadına mı sövsün?
  bırakalım da bazı etnik gruplar da çıkıp "ben zaten türk değilim, koymuşum türklere" mi desin?

  soruları retorik olarak kullanılıyor bu argüman için. güya bu sorulara herkesin "aa tabii ki hayır canım" diyeceği sanılıyor.

  hayır.. evet isteyen ecdada da sövsün, isteyen koymuşum türklere de diyebilsin. insanların ne diyeceğini kısıtlayıp, hangi lafları serbest bırakma mercii sen misin kardeşim.

  ki kimsenin de kalkıp böyle laflar diyeceği yok ayrı, tamamen paranoyadan ibaret gerçi ya orası ayrı konu. neden bu kadar köklü bi aşağılanma paranoyası besliyorlar acaba bu insanlar, orası psikiyatristlerin, sosyologların alanına giriyor.
  8 -6 ... brick top
 4. .
  301 gerçekten çok fazla anlamlandırılamamış bir çok yeri açık kalmış üzerinde belli başlı düzenlemeler yapılması gereken bir maddedir. bir çok kişinin haybeye yargılanmasına yol açıyordu bu da halkı kin ve düşmanlığa sevk ediyordu. fakat akepe'nin hazırladığı yeni düzenleme ise bunun tam tersi olacak gibi görünüyor. bu sefer de hakarete ve aşağılamaya açık bir tarafı var. yani devleti devlet yapan değerleri hiçe sayan bir çok kişi tv'lere çıkacak rahat rahat konuşabilecekler. işin ilginç yanı dava bir de cumhurbaşkanının onayından geçecek. bu daha da saçma olmuş. cumhurbaşkanının yargıya direk müdahele ettiği başka bir cumhuriyet rejmi olabilir mi allah aşkına.
  nereden tutsanız bir yer muhakkak açık kalıyor. devlet erkanları bir türlü ortayı bulamıyorlar. birisi geliyor çok yükleniyor birisi geliyor gevşek bırakıyor. bu kadar mı zor bir hukuk sistemi yaratmak. bu kadar mı zor yargıya müdahele etmemek.
  sanırım hükümetler biz çoğunlukçu demokrasiyiz zihniyetini bırakmadıkça kolaylaşacak gibi gözükmüyor. evet zor çok zor.
  1 -1 ... alone with everybody
 5. .
  oluşmasında hemen hemen bütün batı dünyasının katkısı olan iç düşmanların ve bazı dış ülke temsilcilerinin rahatsızlığıdır.

  tanıma ekleme: bu insanlar ezikliklerini kendilerini tanıtan yazıları eksileyerek gidermeye çalışmaktadırlar.
  1 -1 ... kekistanlihobbit
 6. .
  midasın kulakları eşşek kulakları misali kuyuya bağıran insanların uhtesi midir nedir bu sözlük ben tam anlayamadım valla!
  ... vivendi
 7. .
  türklüğe küfretmekten keyif alanın duyduğu rahatsızlık.
  ... kopstar